Jarmark Kociewski w Wirtach

Jarmark Kociewski w Wirtach po raz szósty. Co w tym roku w programie?

Arboretum Wirty od 2016 r. gości Jarmark Kociewski. Jest to impreza handlowa i rozrywkowa, ale przede wszystkim okazja do prezentacji kociewskiego rękodzieła i folkloru, oraz podsumowania dorocznego Pleneru Artystów Ludowych Pomorza. Najbliższy jarmark już w niedzielę, 27 sierpnia.
Krystyna
Paszkowska
25.08.2023 / 12:37

VI Jarmark Kociewski w Wirtach już 27 sierpnia. Program

W ostatnią niedzielę sierpnia od 2016 roku Arboretum Wirty gości Jarmark Kociewski. Jest on nie tylko, albo nie tyle, imprezą handlową i rozrywkową, jest przede wszystkim okazją do prezentacji kociewskiego rękodzieła i folkloru, oraz podsumowaniem dorocznego Pleneru Artystów Ludowych Pomorza.

– Pogoda  zamówiona! A do tego – wspaniała sztuka, pyszne jedzenie, dziczyzna *DOBRE Z LASU*, świetna muzyka, ciekawe spotkania, wspaniali Ludzie... i wiele więcej świetnych atrakcji! Jednym słowem – spotkajmy się w Wirtach na Jarmarku Kociewskim! – tak na Jarmark Kociewski w Wirtach zaprasza Nadleśnictwo Kaliska, które w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kociewiacy opanowali Jarmark św. Dominika w Gdańsku

W tym roku będzie to już VI Jarmark Kociewski. W programie imprezy znajdą się między innymi:

  • zawody sportowe (biathlon letni, petanque, otwarte turnieje strzeleckie, strzelanie Bractw Kurkowych),
  • warsztaty twórcze dla wszystkich grup wiekowych,
  • konkursy wiedzy leśnej
  • oraz występy artystyczne – na ludowo zagrają i zaśpiewają Burczybas, Kociewska Familija i Fefernóski.

Będą też poezja i... plenerowe widowisko teatralne w wykonaniu aktorów z Elbląga. Organizatorzy przygotowują także specjalną „strefę malucha”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Piaseczno Folkor Festiwal. Zespoły z Kociewia i Polski Północnej zmierzą się na scenie

Jarmark będzie tłem dla obchodów pięćdziesięciolecia Nadleśnictwa Kaliska, które jest współorganizatorem imprezy i gospodarzem Arboretum w Wirtach.

Nie zabraknie również: stoisk Kół Gospodyń Wiejskich ze swojskim jadłem, wędlin, miodów, serów, wypieków. Nikt nie wyjdzie głodny czy znudzony!

VI Jarmark Kociewski w Wirtach. Co będzie można zjeść?

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Osiecznej zdradziły swoje menu na jarmark.

  • Dania słone to: polewka kociewska, piecuchy z kaszanką i konfiturą z czerwonej cebuli, chleb ze smalcem lub smalczykiem z fasoli, pysznie rumiane, smażone (na miejscu) placki ziemniaczane, lasacki bigos, karkówka w sosie grzybowym.
  • Ze słodkości to: sernik, jabłecznik, pleśniak, drożdżówki z owocami oraz racuchy drożdżowe.
  • Do dyspozycji będą także lemoniada, kawa, herbata oraz bogata oferta domowych przetworów.

Warto wybrać się do Wirt w niedzielę, 27 sierpnia. Wydarzenie rusza od godziny 11:00.

Jarmark Kociewski w Wirtach przyciąga coraz więcej osób

Przypomnijmy kilka faktów z pierwszej edycji tego wydarzenia. I Jarmark Kociewski w Wirtach przygotowali i zorganizowali Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział kociewski w Zblewie oraz Nadleśnictwo Kaliska – tak jest do dziś. Były akcenty leśno-myśliwskie, popisy estradowe, również po kociewsku, także konkursy wiedzy leśnej i turniej wiedzy o Kociewiu. Warsztaty twórcze i specjalne odbywały się na stoisku Lasów Państwowych. Równolegle trwały rozgrywki w petanqe o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Kaliska, prowadzone przez Kaliski Klub Petanqe. Była także smakowita rywalizacja – „I Mistrzostwa Kociewia w Jeściu Ruchanków”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tłumy Kociewiaków i sympatyków regionu na Walnych Plachandrach w Pelplinie

Każda kolejna edycja przyciąga coraz więcej osób. To dobre miejsce na spędzenie czasu w rodzinnym gronie w pięknym miejscu, jakim jest Arboretum Wirty.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze