Fot. ks. Maciej Świgoń | Archidiecezja Gdańska

Ksiądz Piotr Przyborek przyjął święcenia biskupie w Archikatedrze Oliwskiej

Święcenia biskupie przyjął w sobotę w Archikatedrze Oliwskiej ks. Piotr Przyborek, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej. Biskup jako zawołanie przyjął słowa "Jesteśmy dziećmi Bożymi".
Piotr
Piesik
20.08.2022 / 15:23

W Bazylice Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie licznie zgromadzili się duchowni oraz wierni, uczestniczący w uroczystej mszy świętej. Liturgii przewodniczył i głównym konsekratorem był arcybiskup Tadeusz Wojda. Współszafarzami i współkonsekratorami święceń byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przybyli też duchowni innych wyznań.

Papież Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej biskupem pomocniczym 6 lipca bieżącego roku. W zaproszeniu na uroczystość święceń podkreślono, że pragnieniem biskupa nominata jest, by zamiast kwiatów wesprzeć Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie.

Ks. Piotr Przyborek pochodzi z Gdańska, święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 2001 r. w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Podczas swojej posługi kapłańskiej był wikariuszem w Gdyni, w Redzie, Rumi czy w Gdańsku. Jego ostatnią parafią była parafia archikatedralna w Gdańsku-Oliwie. Od 2021 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, twórcą gdańskiej Szkoły Biblijnej oraz redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”.

Bp Przyborek zastąpił na tym stanowiski bp. Zbigniewa Zielińskiego, który został przez papieża mianowany biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.  

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze