Muzeum Miasta Malborka jest samorządową instytucją kultury, istniejącą od czterech lat

Muzeum Miasta Malborka wreszcie z dyrektorem

Przez cały rok Muzeum Miasta Malborka pozostaje bez dyrektora. Jego obowiązki pełni Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Od 1 stycznia 2023 placówka otrzyma wreszcie nowego szefa, będzie nim Tomasz Agejczyk, historyk, obecnie piastujący funkcję miejskiego konserwatora zabytków.
Piotr
Piesik
22.11.2022 / 10:50

Rok temu przeprowadzono konkurs na nowego dyrektora Muzeum Miasta Malborka. Wybrany został wtedy Bogdan Gałązka, znany szeroko jako szef restauracji Gothika na malborskim zamku i doskonały propagator dawnej kuchni. Dał się wtedy poznać jako człowiek o dużej wiedzy historycznej. Wygrał konkurs, jednak w ostatniej chwili zrezygnował z podpisania umowy i stanowiska nie objął.

Było to wielkie zaskoczenie, także dla samorządu malborskiego, czego dowodem fakt, że tak długo czekać trzeba było na kolejny konkurs na dyrektora muzeum. Nieoficjalnie wiadomo, że w Urzędzie Miasta ścierały się rozmaite koncepcje na przyszłość muzeum, rozważane było nawet włączenie placówki w struktury Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Sytuacji nie ułatwiały coraz poważniejsze trudności budżetowe samorządu. Muzeum swojej pracy nie przerwało, przygotowano kilka stojących na wysokim poziomie wystaw. Prócz tego, po wybuchu wojny w Ukrainie, siedziba muzeum stała się miejscem udzielania pomocy dla uchodźców z tego kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dyrektor Muzeum Miasta Malborka zrezygnował ze stanowiska, zanim podpisał umowę

Ostatecznie zapadła decyzja o dalszym działaniu Muzeum Miasta Malborka w dotychczasowej formie, jako samorządowej instytucji kultury. Ogłoszono konkurs, w którym najwyższą ocenę komisji otrzymał Tomasz Agejczyk - historyk pochodzący z Malborka, acz dziś mieszkaniec Elbląga. Znany jest ze swej wiedzy nt. miasta, zwłaszcza jego dziejów w I połowie XX wieku. Jest prezesem stowarzyszenia "Malbork wczoraj i dziś", powstałego na bazie internetowej grupy pod identyczną nazwą, działającej na Facebooku. 

Tomasz Agejczyk obecnie pracuje na stanowisku miejskiego konserwatora zabytków w Malborku, swoją nową funkcję obejmie od 1 stycznia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze