Statuetka Nagrody Bursztynowego Mieczyka | Źródło zdj. Fundacja RC

Statuetka Nagrody Bursztynowego Mieczyka

Bursztynowe Mieczyki już po raz 28.! Organizacje społeczne wciąż mogą się zgłaszać

Organizatorzy konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego do czwartku, 3 listopada czekają na chętnych, którzy zgłoszą swój akces do jego 28. edycji. Prestiżowe wyróżnienie – nierzadko towarzyszy mu wymierne finansowe lub rzeczowe wsparcie – trafić może do każdego pomorskiego NGO-sa, czyli organizacji społecznej, działającej w tzw. trzecim sektorze. Laureatów konkursu, którego patronem medialnym jest „Zawsze Pomorze”, poznamy na początku grudnia.
Redakcja
Zawsze Pomorze
22.10.2022 / 10:00

Od wielu lat to święto trzeciego sektora, które nie tylko promuje działania prospołeczne na rzecz społeczności z naszego regionu, ale pokazuje, jak wielką siłę mają lokalne NGO podkreśla Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, organizator konkursu, którego zwycięzcy zostaną wyłonieni na uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w poniedziałek, 5 grudnia, a który odbędzie się już po raz 28.

Przewidziano 10 nagród finansowych lub rzeczowych w różnych kategoriach.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona z inicjatywy Fundacji RC w 1994 roku przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego, a od 2010 roku nosi jego imię. Od 1999 r. jest to także trofeum wręczane laureatom wspólnie przez Wojewodę Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego. To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju jako przykład uznania i pochwały dla działań organizacji społecznych w formie nagrody na szczeblu regionalnym. Do tej pory nagrodą główną uhonorowano ponad 110 pomorskich organizacji pozarządowych, a wyróżnienia i nagrody specjalne otrzymało ponad 220 stowarzyszeń i fundacji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Bolszewie. „Chcemy, aby świat działał lepiej”

Nagroda Bursztynowego Mieczyka jest swoistym znakiem jakości pomorskich organizacji społecznych. To forma publicznego podziękowania, docenienia i wyrażenia najwyższego uznania dla bohaterów, jakimi są ludzie budujący sektor obywatelski w województwie pomorskim – zaznacza Jerzy Boczoń, prezes Fundacji RC, inicjator konkursu. Dlatego każdego roku szczególnie zachęcamy organizacje działające w mniejszych miejscowościach na rzecz swoich społeczności, by opowiedzieli nam o lokalnych inicjatywach, zmianach i sukcesach – dodaje.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka. Kto może się zgłosić?

Każda organizacja społeczna z 3. sektora, mająca siedzibę na terenie województwa pomorskiego. Do nagrody każdy nominuje się sam, wypełniając odpowiedni wniosek i przesyłając go mailem na wskazany adres do 3 listopada do godz.16.00. Laureaci nagrody z poprzednich lat mogą ponownie wystartować po upływie dwóch lat od poprzedniej wygranej.

Zgłoszenia można składać w siedmiu kategoriach:

  • Pomoc społeczna,
  • Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna,
  • Kultura,
  • Edukacja,
  • Społeczeństwo obywatelskie,
  • Współpraca międzynarodowa,
  • Debiut roku – do ubiegania się o nagrodę w kategorii „Debiut” uprawnione są organizacje, które zostały założone maksymalnie 18 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu (3.10.2022 r. ).

PRZECZYTAJ TEŻ: „Mała Ukraina” przy Grunwaldzkiej 5 we Wrzeszczu

Mobilizacja w czasie pandemii w poprzednich dwóch latach, a w tym roku działania 3. sektora na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, potwierdziły jak ważną rolę pełnią organizacje społeczne, jak elastycznie oraz celne potrafią diagnozować potrzeby, reagować i uruchamiać wsparcie na terenie całego województwa. Konkurs wyróżnia te inicjatywy, które mogą stanowić katalog dobrych praktyk i innowacji społecznych z bardzo różnych obszarów.

Dzięki ogromnej aktywności społecznej, dzięki zaangażowaniu ludzi na rzecz pomocy innym, jakość życia w województwie pomorskim, w tym nowych mieszkańców i mieszkanek z Ukrainy, zyskuje nowy, odpowiedzialny i prospołeczny wymiar mówi Marta Kosińska, koordynatorka konkursu. Co roku doceniamy tych na co dzień niewidocznych bohaterów. Zachęcam więc do aplikowania o Nagrody Bursztynowego Mieczyka. Pokażcie się ze swoimi działaniami! Każdy ma szansę na wygraną podkreśla.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka. Na co zwraca uwagę kapituła?

Organizacja powinna być inspiracją dla innych, stawiać na innowacyjne działania i niesztampowe rozwiązania. Kapituła przygląda się wiarygodności i oryginalności inicjatyw podejmowanych przez organizację, czy ma ona świeże podejście do sprawy, które odpowiada jej charakterowi. Ważna jest też trwałość, powtarzalność działań oraz współpraca z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego. Nagroda dotyczy całokształtu działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie ekologii oraz za integrowanie i włączanie wolontariuszy i społeczności lokalnej.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka. Kto przyznaje wyróżnienie?

Kapituła Konkursu składa się z: dwóch przedstawicieli Wojewody Pomorskiego, dwóch przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego, dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, laureatów z poprzedniego roku, przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przedstawiciela Europejskiego Centrum Solidarności, przedstawiciela Fundacji RC. Pracom Kapituły Konkursu przewodniczy przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego lub Urzędu Wojewódzkiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: O rozwoju NGO-sów w Olivii Centre

Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem konkursu jest Fundacja RC.

Cały regulamin oraz informacje o nagrodach można znaleźć na stronie dedykowanej nagrodzie.

Więcej informacji

tel.: +48 58 344 40 39

e-mail: [email protected]

Facebook: www.facebook.com/BursztynowyMieczyk/

Adres: al. Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze