(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Najlepsza w Polsce plaża „dla wszystkich” jest Sopocie!

Sopocka plaża przy wejściu nr 23 zwyciężyła w rankingu na najbardziej funkcjonalną i dostępną plażę, zdobywając prestiżowy certyfikat dostępności na sezon letni 2022. Certyfikat to wynik udziału miasta w programie „Plaże dla Wszystkich”. Otrzymały go także Gdynia i Jastarnia.
Redakcja
Zawsze Pomorze
28.06.2022 / 12:03

Nagrodzona plaża przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach. Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Najnowszym udogodnieniem jest materiałowe zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed zbytnim słońcem.

Polskie wybrzeże zmienia oblicze

Jedyny w Polsce Program Certyfikacji „Plaże dla Wszystkich”, sprawdzający polskie plaże pod względem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach, realizuje Fundacja Machina Zmian. To inicjatywa, która zmienia oblicze polskiego wybrzeża, pokazując, że dostępność jest potrzebna wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, rodzinom z dziećmi, kobietom karmiącym i każdej osobie, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo i szeroki dostęp do kąpieli słonecznych.

(fot. materiały UM Sopot)

Oprócz Sopotu, certyfikat dostępności na sezon letni 2022 otrzymały: Gdynia (wejście na plażę nr 6) i gmina Jastarnia (wejście na plażę nr 48).

Plaża przy wejściu nr 23 w Sopocie zdobyła 83 na 100 punktów w ramach kryteriów certyfikacyjnych. To najwyższa nota! „Sopot szczególnie wyróżnia się świetnie zorganizowaną infrastrukturą, miejscami odpoczynku, dostępnym molo i placami zabaw, a także dostępnymi punktami gastronomicznymi. To gmina, która doskonale rozumie ideę dostępności dla wszystkich, szeroko definiując grupę odbiorców i odbiorczyń dostępnych rozwiązań” – czytamy w uzasadnieniu.

(fot. Materiały UM w Sopocie)

Kiedy plaża jest dostępna?

Plażę można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Jednym słowem wszyscy – bez wyjątków. A więc ważne są różnorodne udogodnienia dla każdej z grup odbiorców i odbiorczyń, takie jak odpowiednie wejście na plaże, oznakowanie, infrastruktura – przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.

(fot. Materiały UM Sopot)

Program certyfikacji

Gminy, które podjęły wyzwanie i zgłosiły się do programu, mogły skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekspertek, szkoleń, konsultacji czy projektu architektonicznego dostępnej plaży w trzech różnych wariantach, dostosowanych indywidualnie do warunków finansowych i lokalizacyjnych gminy. Program był wdrażany partycypacyjnie, wspólnie z samorządami i mieszkańcami/mieszkankami, dzięki czemu uwzględniał głosy i potrzeby różnych osób. W efekcie plaże, które ostatecznie otrzymały certyfikat, są inwestycjami nie tylko dostępnymi, ale również bezpiecznymi.

– Chęć udziału w programie certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” zgłosiliśmy w styczniu tego roku – mówi Grażyna Dobrzyńska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie. – Uczestniczyliśmy w webinariach i spotkaniach dotyczących dostępnej plaży, przygotowywaliśmy projekt, a pod koniec maja przeprowadziliśmy konsultacje społeczne. Rozmawialiśmy o wizji dostępności plaż dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności i potrzeb, bowiem zależy nam, by z pięknych terenów nad morzem mógł korzystać każdy mieszkaniec i turysta. Dlatego bardzo ucieszyła nas informacja o zdobyciu przez Gminę Miasta Sopotu I miejsca w programie i prestiżowego Certyfikatu Dostępnej Plaży.

Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Magdalena Czarzyńska-Jachim
wiceprezydentka Sopotu

Staramy się, by Sopot był miastem dostępnym dla wszystkich, dlatego dbamy o niezbędną infrastrukturę, również na plażach. Mamy na kąpielisku szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży, toaletę i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalną amfibię umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Najnowszym udogodnieniem jest materiałowe zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed zbytnim słońcem.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze