Benedykt XVI nie żyje. Papież senior miał 95 lat

Zmarł papież-senior Benedykt XVI. Duchowny odszedł w wieku 95 lat w swojej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. Msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra - przekazał rzecznik Watykanu. Od poniedziałku ciało papieża będzie wystawione w Bazylice Świętego Piotra
Redakcja
Zawsze Pomorze
31.12.2022 / 13:29

- Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI" - poinformował w sobotę Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jeszcze w środę, 28 grudnia, papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o bardzo chorego emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Benedykt XVI był 265 biskupem Rzymu i pierwszym papieżem, który ustąpił z funkcji głowy Kościoła.  19 kwietnia 2005 roku niemiecki kardynał Joseph Aloisius Ratzinger został wybrany na nowego biskupa Rzymu, przyjmując imię Benedykt XVI- był najstarszym duchownym, który objął urząd papieża od niemal 300 lat.  Decyzję o rezygnacji z funkcji ogłosił 11 lutego 2013 roku. Jak wówczas wyjaśniał - na kierowanie Kościołem nie pozwalał mu już stan zdrowia. Od tego czasu były papież mieszkał w Ogrodach Watykańskich.

Pontyfikat Benedykta XVI był skupiony na ekumenizmie i dialogu międzywyznaniowym. W tym czasie przerwano także milczenie na temat pedofilii w Kościele - papież w latach 2011-2012 wymierzył karę suspensy prawie 400 księżom za molestowanie dzieci.

Benedykt XVI ogłosił trzy encykliki oraz kilka ważnych dla wspólnoty inicjatyw duszpasterskich. Był także pierwszym papieżem, który uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym swojego poprzednika.

Rzecznik Watykanu powiedział, że zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża uroczystości pogrzebowe odbędą się pod znakiem prostoty, a  pogrzeb będzie uroczysty, ale skromny.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze