przekop Mierzei Wiślanej, otwarcie

Pierwszego dnia pracy przekopu Mierzei Wiślanej przepłynęło nim 95 jednostek

Kanał wodny przez Mierzeję Wiślaną pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu przepłynęło 95 jednostek – informuje Urząd Morski w Gdyni. Przypomnijmy, że w dniu otwarcia (17 września) kanał był dostępny wyłącznie dla statków służb państwowych oraz okrętów Marynarki Wojennej. Żeglarze i armatorzy, którzy zamierzają pokonać nową drogę wodną, powinni pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, w jakich godzinach odbywa się śluzowanie w poszczególnych kierunkach.
Piotr
Piesik
19.09.2022 / 14:17

Komendę uruchomienia procedury otwarcia kanału wodnego przez Mierzeję Wiślaną wydał w sobotę, 17 września o godz. 14.15 dyrektor Urzędu Morskiego kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Uroczyste otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Pierwszy statek – Zodiak II, jednostka Urzędu Morskiego – wypłynął ze śluzy o godz. 14.40. W ślad za nim podążyły dwa inne statki, cumujące wcześniej w komorze śluzy, – SG-312 Kaper 2, należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Orkan, statek ratowniczy SAR.

>>> Zdjęcia z otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej zobaczysz w galerii <<<

Tego dnia (17 września) kanał nie był dostępny dla jednostek innych armatorów – kiedy na kilka dni przed otwarciem przekopu ogłoszono tę informację, towarzyszyło temu duże niezadowolenie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Żeglarze oburzeni organizacją otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

Wielu wodniaków liczyło na to, że od razu po otwarciu będą mogli przepłynąć na Zatokę Gdańską lub w odwrotnym kierunku – na Zalew Wiślany.

Przekop Mierzei Wiślanej otwarty. Ile jednostek nim przepłynęło?

Pierwsze jednostki mogły skorzystać z nowego kanału w niedzielę, 18 września. Jak podaje Urząd Morski, prześluzowanych zostało 95 jednostek.

  • W I śluzowaniu (godz. 8.30-10.30) – 12 jednostek.
  • W II śluzowaniu (11.00-13.00) – 40.
  • W III śluzowaniu (13.30-15.30) – 38.
  • W IV śluzowaniu (16.00-18.00) – 5.

PRZECZYTAJ TEŻ: PiS chce partyjnie zawłaszczyć przekop Mierzei Wiślanej

W II i III śluzowaniu kanał był wypełniony między skrajnymi bramami śluzy. Śluzowanie nr I oraz III dotyczy jednostek przepływających z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, śluzowanie nr II oraz IV – jednostek przepływających w odwrotnym kierunku, z zalewu na zatokę. Śluzowanie jest bezpłatne.

Nie każdy statek docierający do kanału przepływa go. Port osłonowy od strony zatoki, bez zamiaru śluzowania, odwiedziło w niedzielę, 18 września 6 jednostek, port osłonowy od strony zalewu – 4 jednostki.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze