Mariusz Szmidka

Ratujmy nasze dzieci. Dołączcie do naszej akcji społecznej!

Zatroskani dramatyczną kondycją psychiczną najmłodszych mieszkańców Pomorza i fatalną od 20 lat sytuacją dziecięcej psychiatrii, którą spotęgowała jeszcze pandemia, a teraz wojna w Ukrainie, rozpoczynamy akcję społeczną pt. „Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych”.
Mariusz
Szmidka
11.03.2022 / 11:51

Chcemy zwrócić uwagę decydentów na ten ogromny problem, wywrzeć na nich presję, by dofinansowali ten ważny obszar społeczny, ale też uczulić rodziców, nauczycieli na ten dramat, by uchronić dzieci i młodzież przed najgorszymi sytuacjami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja społeczna „Zawsze Pomorze”. Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych

Od lat lekarze alarmują o fatalnej sytuacji dziecięcej psychiatrii i o skutkach braku dbałości o młode pokolenie. Z raportu NIK wynika, że w psychiatrii dzieci i młodzieży brakuje:

  • profilaktyki zdrowia psychicznego,
  • pieniędzy,
  • kadry lekarskiej,
  • równomiernego rozmieszczenia lekarzy psychiatrów,
  • szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i dziennych.

Formalnie od 2018 roku trwa reforma psychiatrii dziecięcej, która zakłada przebudowę systemu i przejście z myślenia szpitalnego na model środowiskowy. I to jest słuszny kierunek. Chodzi o to, by przenieść całą opiekę psychoterapeutyczną jak najbliżej środowiska dziecka, jego rodziny, ale objąć również pomocą szkołę i pomoc społeczną. Na razie na założeniach – słusznych – się skończyło.
 

Problem zagrożenia zdrowia i życia najmłodszych wciąż jest aktualny, a statystyki porażające. Na Pomorzu, według danych policji za ubiegły rok, wskutek prób samobójczych śmierć poniosło aż 187 dziewczynek i 73 chłopców między 13. a 18. rokiem życia.

Jako redakcja chcemy zrobić wszystko, by zmienić tę sytuację, by wyjść z błędnego koła. Oprócz wymiaru finansowego, organizacyjnego i kadrowego, ważny jest też ten edukacyjny, czyli profilaktyka, która powinna uczyć młode pokolenie, jak rozmawiać o emocjach i jak wyrażać je w sposób nieraniący drugiej osoby. W ramach naszej akcji, zainteresujemy nauczycieli i rodziców, poprzez rozmowy z ekspertami uświadomimy im, jak niebezpieczna jest depresja. Zaapelujemy do rządu, parlamentarzystów, by doprowadzili do podniesienia dostępności świadczeń poprzez utworzenie całodobowych punktów konsultacji i opieki na Pomorzu. Ale też zwrócimy się do samorządowców, by stworzyli jeden dziecięcy telefon zaufania na Pomorzu, i utworzyli dodatkowe poradnie środowiskowe. Wszystko po to, by ratować nasze dzieci.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze