wypadek w Trzcińsku

Kolizja w Trzcińsku

Zima wróciła na Pomorze. Prognoza pogody na weekend 3-5 lutego

Zima wróciła na Pomorze. W piątek, 3 lutego i w sobotę, 4 lutego utrzyma się jeszcze zróżnicowana aura z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Nocami i rano w wielu miejscach wystąpi oblodzenie nawierzchni dróg i chodników, więc będzie ślisko. Od soboty, 4 lutego stopniowa poprawa pogody od północy kraju, zanik opadów i więcej słońca.
Krystyna Paszkowska
Patrycja Cybulska
3.02.2023 / 12:20
Aktualizacja
godz. 21:05
Nie ma utrudnień na pomorskich drogach

Stan nawierzchni dróg: czarne, mokre, miejscami błoto pośniegowe.

Warunki atmosferyczne:

 • temperatura: od -2 ˚C do 1 ˚C,
 • wiatr: od 8 km/h do 23 km/h, wschodni, skręcający na północny,
 • widzialność: dobra,
 • zachmurzenie: duże z większymi przejaśnieniami.

Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków jazdy!

godz. 20:55
Obwodnica Trójmiasta odblokowana

Służby zakończyły działania związane z przewróceniem się betoniarki. DK S6 na odcinku w. Gdańsk Karczemki-w. Gdańsk Lotnisko w kierunku Szczecina jest już przejezdna.

godz. 19:45
To nie koniec opadów śniegu na Pomorzu

– Choć centrum niżu minęło już Pomorze, znad Bałtyku i Zatoki Gdańskiej nasuwa się na nas zokludowany wycinek frontu atmosferycznego, przynosząc kolejne opady. Śnieg obejmuje już Żuławy Wiślane, Trójmiasto, okolice Wejherowa czy Władysławowa, i zmierza dalej na południe, z lekkim odchyleniem na południowy zachód. Strefa opadowa powinna opuszczać województwo w okolicach północy lub nieznacznie później. W drugiej części nocy z piątku na sobotę może się zacząć stopniowo uruchamiać efekt morza, a nad województwem będą się mogły wówczas pojawiać rozproszone komórki, generujące przelotne opady śniegu – poinformował Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

godz. 19:15
Trasa Kaszubska odblokowana

Służby zakończyły działania na miejscu wypadku na dk S6e. Droga na odcinku w. Luzino-w. Szemud w kierunku Gdańska jest już przejezdna.

godz. 18:40
Obwodnica Trómiasta częściowo odblokowana

Po wywróceniu się betoniarki DK S6 na odcinku w. Gdańsk Karczemki-w. Gdańsk Lotnisko jest częściowo przejezdna.

– Trwa akcja podnoszenia betoniarki. Policja kieruje ruch na jezdnię zbiorczo-rozprowadzającą (jeden pas ruchu w kierunku Łodzi). W kierunku Szczecina ruch odbywa się dwoma pasami – poinformowała GDDKiA.

godz. 18:15
Trasa Kaszubska częściowo odblokowana

Po zderzeniu dwóch ciężarówek DK S6e na odcinku w. Luzino-w. Szemud jest już przejezdna.

Pojazd ciężarowy przygotowany do odholowania, zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Gdańska – poinformowała GDDKiA.

godz. 18:05

Stan nawierzchni dróg: czarne, mokre.

Warunki atmosferyczne:

 • temperatura: od -2˚C do 4˚C,
 • wiatr: 8-20 km/h, E,
 • widzialność: dobra,
 • zachmurzenie: duże.

Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków jazdy!

godz. 17:35
Zablokowana Trasa Kaszubska!

Po zderzeniu dwóch ciężarówek DK S6e na odcinku w. Luzino-w. Szemud jest nieprzejezdna.

– Na czas wyciągania drugiej ciężarówki, ruch w kierunku Gdańska został wstrzymany – podała GDDKiA.

godz. 17:25
Zablokowana obwodnica Trójmiasta!

Strażacy podnoszą betoniarkę, która przewróciła się na obwodnicy Trójmiasta, między węzłami Gdańsk Karczemki-Gdańsk Lotnisko.

– Zablokowane dwa pasy w kierunku Szczecina. Na czas podnoszenia betoniarki, ruch w stronę Łodzi został wstrzymany – podała GDDKiA.

godz. 17:00
DK S6e w kierunku Gdańska częściowo odblokowana

GDDKiA poinformowała, że dk S6e w kierunku Gdańska, na odcinku w. Luzino-w. Szemud, została częściowo odblokowana.

– Jedna z ciężarówek została już usunięta z drogi i ruch został puszczony jednym pasem ruchu – podała GDDKiA.

godz. 16:50
Olbrzymie korki w Trójmieście

Zima sparaliżowała ruch na drogach Pomorza, szczególnie dała się we znaki w Trójmieście. Czytelnicy informują o korkach i bardzo niebezpiecznych warunkach. Tak wygląda obecnie ul. Sobótki w Gdańsku.

godz. 16:40
Betoniarka przewróciła się na obwodnicy Trójmiasta

KW PSP w Gdańsku poinformowała, że na obwodnicy Trójmiasta, na wysokości sklepu Ikea, przewróciła się betoniarka. Kierowca doznał urazu głowy. Na miejscu pracują 3 zastępy PSP. Dwa pasy ruchu w kierunku Szczecina są zablokowane.

godz. 16:35

GDDKiA poinformowała, że dk S6e w kierunku Szczecina, na odcinku w. Szemud-w. Luzino, jest już przejezdna.

godz. 16:20
Kolizja dwóch trolejbusów i samochodu w Gdyni

W Gdyni przy ul. Morskiej doszło do zderzenia dwóch trolejbusów oraz samochodu osobowego. Jedna osoba została ranna.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kolizja z udziałem dwóch trolejbusów i samochodu osobowego w Gdyni

godz. 16:10
Uwaga, prognozowane oblodzenie dróg!

– W wielu miejscach Pomorza temperatury spadły nieco poniżej 0. Miejscami pod śniegiem już tworzy się warstwa lodu. Do godzin porannych oblodzenia będą mogły występować w znacznej części województwa. Szczególną uwagę warto zwrócić na zachodnią i północną część Pomorza, gdzie temperatury nieznacznie przekraczają 0 stopni, a warstwa śniegu przy gruncie ulega powolnemu topnieniu. Może to skutkować silniejszymi oblodzeniami w tej części regionu, szczególnie w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy, gdy temperatury przy gruncie osiągną wartości ujemne – poinformował Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

godz. 16:00
Duże utrudnienia na drogach Trójmiasta

Duże utrudnienia na drogach Trójmiasta. Czytelnicy informują o korkach. Warunki pogodowe są trudne, dlatego apelujemy o ostrożność! Obecnie przejazd z Gdańska do Gdyni zajmuje ponad godzinę.

godz. 15:35

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że DK 20 w Bytowie została odblokowana.

godz. 15:10

Stan nawierzchni dróg: czarne, mokre.

Warunki atmosferyczne:

 • temperatura: od -1˚C do 3˚C,
 • wiatr: 8-20 km/h, S,
 • widzialność: ograniczona,
 • zachmurzenie: duże.
godz. 15:00
Pługosolarka wypadła z drogi

Na DK S6e, na odcinku w. Szemud-w. Luzino, pługosolarka wypadła z drogi. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Szczecina.

godz. 14:40
Trasa Kaszubska zablokowana!

Na DK S6e, na odcinku w. Luzino-w. Szemud, zderzyły się 2 ciężarówki. Droga jest zablokowana na czas trwania akcji ratunkowej.

godz. 14:00
DK 20 w Bytowie zablokowana!

– W związku z obfitymi opadami śniegu, droga w kierunku Kościerzyny została zablokowana przez pojazdy ciężarowe. Objazd drogami lokalnymi – poinformowała GDDKiA.

Wcześniej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy, w najbliższych dniach, w związku z przemieszczaniem się frontów, prognozowane są silne porywy wiatru z kierunków zachodnich oraz północnych. Taki typ aury będzie miał wpływ na stany wody na Wybrzeżu oraz na rzekach Przymorza.

Mieszane opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem w najbliższych dniach powodować będą niewielkie wzrosty, zwłaszcza na mniejszych rzekach, w aktualnych strefach stanów.

Istotna przebudowa pola ciśnienia z wyżem zbudowanym w zimnym powietrzu nad wychłodzonym podłożem północnej Skandynawii nastąpi w sobotę, 4 lutego. Po jego wschodniej, chłodnej stronie rozpocznie się spływ zimnego powietrza na południe, obejmując nasz kraj, a zwłaszcza jego wschodnie rejony. Od soboty zacznie się rozwój zjawisk lodowych w dorzeczu Wisły.

W przyszłym tygodniu w Polsce dominować będą wyżowa aura oraz słabe opady śniegu, możliwe tylko na południu kraju. W wielu miejscach pojawi się dużo słońca, ale będzie mroźno również w dzień.

Jaka pogoda będzie na Pomorzu? Prognoza pogody

Przyjrzyjmy się, jakie temperatury przewiduje prognoza IMGW. 

Pogoda na piątek, 3 lutego

Temperatura maksymalna od -1°C na Kaszubach do 7°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, stopniowo wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h. Nad morzem okresami silny, do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Silny wiatr okresami powodować może zawieje śnieżne.

Pogoda na sobotę, 4 lutego

Przewidywane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie do 3°C na Wybrzeżu. Dla Gdańska to 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

Pogoda na niedzielę, 5 lutego

– Zachmurzenie duże i całkowite, z większymi przejaśnieniami na wschodzie regionu. Na zachodzie okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do, nad morzem miejscami 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie województwa okresami dość silny, wschodni i południowo-wschodni – podaje IMGW.

Opady śniegu na Pomorzu. Jak długo będzie padać?

– W piątek przez południową część Półwyspu Skandynawskiego, Południowy Bałtyk oraz dalej Polskę przetoczy się wtórny, nurkujący ośrodek niżowy, przynosząc opady śniegu w przeważającej części Pomorza – mówi Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Około południa strefa opadów wielkoskalowych powinna objąć swoim zasięgiem niemal całe województwo. Najintensywniejsze opady śniegu wystąpią zapewne w okolicach Bytowa, Kościerzyny, Kartuz, Żukowa czy Lęborka, a więc w przeważającej części Kaszub. Tam też do godzin wieczornych pokrywa śnieżna może przekroczyć 10, a skrajnie 15 cm. Mniej śniegu powinno spaść na wschód od linii Wisły, gdzie przyrosty pokrywy powinny sięgnąć kilku cm. Na Wybrzeżu Słowińskim, mierzejach Helskiej, Wiślanej oraz w dolnych partiach Trójmiasta, podobnie jak za linią Wisły, pokrywa będzie mogła również wynieść maksymalnie kilka cm.

– Wyjątkiem będzie zachodnia część województwa, gdzie, w związku z nasuwaniem się cieplejszej masy powietrza, opady śniegu będą z czasem przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Nie ma pewności, jak „głęboko” deszcz wsunie się nad województwo pomorskie, jednak może to mieć z czasem miejsce w rejonie Słupska, Miastka oraz Człuchowa – dodaje Bartek Zastawny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Pomorze wróci zima? Prognoza pogody na weekend

Jak prognozuje Pomorski Alarm Pogodowy, po przejściu niżu w godzinach wieczornych śnieg będzie ustępować. Przepływ powietrza zacznie się wówczas zmieniać na północny, co, z dużym prawdopodobieństwem, będzie skutkowało rozwojem efektu morza na północy kraju. Taka sytuacja może zaowocować kolejną dawką opadów śniegu, tym razem w postaci rozproszonych komórek, wędrujących znad Bałtyku i Zatoki Gdańskiej na południe, w kierunku lądu.

– Komórki będą przynosić opady śniegu o umiarkowanym, a punktowo dużym natężeniu – zauważa Bartek Zastawny. – Jednakże, podkreślamy, będą one rozproszone i lokalne. Trzeba też podkreślić, że efekt morza jest zjawiskiem naprawdę trudnym do prognozowania w tzw. mezoskali.

PRZECZYTAJ TEŻ: Duża zmiana pogody w połowie tygodnia, zrobi się mroźno i spadnie śnieg

W piątkowy poranek (3 lutego) Pomorski Alarm Pogodowy zamieścił na swoim profilu korektę prognozy. Dotyczy ona obszaru, gdzie w piątek spodziewane są największe opady śniegu. Ostatnie prognozy zakładają, że:

„Śnieg spadnie niemal w całym województwie, jednak poza obszarem żółtym (powiaty: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, starogardzki, wejherowski, część lęborskiego), opady będą najpewniej mniej intensywne. Miejscami, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych, mogą być znikome. Wyjątkiem jest zachód województwa pomorskiego, czyli okolice Człuchowa, Miastka oraz Słupska. Pomimo występujących opadów śniegu, które mogą być intensywne, te mogą z czasem przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, stąd nie ma pewności, jaki będzie realny przyrost pokrywy i nadal nie jest pewne, jak głęboko strefa opadów deszczu „wsunie się” w województwo pomorskie. W związku z tym, prognoza dla zachodnich powiatów województwa jest obarczona większym błędem”.

Pomorski Alarm Pogodowy apeluje, aby przygotować się na liczne utrudnienia na drogach. Piątkowe opady śniegu obejmą przeważającą część województwa i przypadną, niestety, także na popołudniowe godziny szczytu.

– Drogowcy, z pewnością, będą działać, jednak opady będą miały charakter ciągły, stąd nie jest możliwe, aby drogi były na bieżąco odśnieżone – zauważają fachowcy z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Ponadto natężenie ruchu będzie bardzo duże, a pamiętajmy, że pługopiaskarki nie są pojazdami uprzywilejowanymi.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze