Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: Weekend Architektury ponownie w mieście

Budynki to nie tylko mury i ściany, ale często też ciekawe historie i sztuka. Tegoroczna, już 13., edycja Weekendu Architektury w Gdyni odbywa się pod hasłem „Esencja (essence) – społeczna strona architektury, istota życia i rozwoju miasta”. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 31 sierpnia i potrwa do końca tygodnia. Obowiązują zapisy.
Weekend Architektury w Gdyni

Autor: Materiały prasowe

Weekend Architektury 2023 w Gdyni pod hasłem „esencja”

Tegoroczna edycja Weekendu Architektury odbywa się pod hasłem „Esencja (essence) – społeczna strona architektury, istota życia i rozwoju miasta”. W ramach tego wydarzenia poruszane są takie zagadnienia, jak: angażowanie, dostępność, odnowa/wnętrza, adaptacja, trendy dla klimatu i edukacja architektoniczna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec chłopskich pałaców. Dziedzictwo Żuław to dzisiaj często komin i stos cegieł zarośniętych trawą

Przewidziano sporo atrakcji. Niekiedy łączą one architekturę z innym odnogami sztuki, np. fotografią i przemysłem kreatywnym. Przygotowane zostały: ARCHI Prelekcje, ARCHI Foto Dzień, Archi Spacery na Arcy Trasach, ARCHI Filmy i inne wydarzenia towarzyszące, chociażby wystawy fotograficzne.

Archi Spacery gdyńskim szlakiem

Spacery po Gdyni, w trakcie których przedstawiana jest niesamowicie bogata architektoniczna strona miasta, są jednym z wielu interesujących punktów Weekendu Architektury. Podczas ostatnich edycji tego wydarzenia odbyło się ponad 140 takich spacerów, w trakcie których odwiedzić można było łącznie kilkaset miejsc. W tym roku pojawiły się również spacerowe propozycje dla najmłodszych, osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz anglojęzycznych.

Spacery prowadzą osoby znające na wylot historię gdyńskiej – ale nie tylko – architektury. W piątek, 1 września (godz. 16:00-17:45) spod Gdyńskiego Centrum Filmowego wyruszy chociażby „Spacer z architektem”, prowadzony przez dr. Ryszarda Nakoniecznego, eksperta architektury modernistycznej w Polsce oraz Europie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czerwona jarzębina, wrzosy i ogrody deszczowe na placu Czerwonych Gitar w Gdańsku

W ramach Archi Spacerów, można również zajrzeć do wnętrza kamienic i dowiedzieć się więcej o przestrzeniach wspólnych w architekturze miejskiej, architektach i inwestorach żydowskiego pochodzenia oraz o wnętrzach międzywojennych mieszkań.

Na spacery obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama