Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpiecznewybory.pl. Jak nie paść ofiarą dezinformacji?

Zabezpieczenie stron internetowych – także dla komitetów wyborczych, demaskowanie dezinformacji w tym tzw. deepfake, ale też udostępnianie wiedzy na temat zasad i procedur wyborczych. To wszystko i wiele więcej oferować ma portal Bezpiecznewybory.pl. Przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października 2023 r. uruchomili go polscy eksperci od cyberbezpieczeństwa przy wsparciu Google, Meta i TikTok.
Bezpiecznewybory.pl. Jak nie paść ofiarą dezinformacji?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wybory 2023. Jak nie dać się oszukać?

Jak Google weryfikuje reklamy wyborcze i w jaki sposób zgłosić w największej wyszukiwarce świata szkodliwe, kłamliwe czy niezgodne z przepisami treści będące elementem kampanii? Gdzie zgłosić łamanie ciszy wyborczej i jak sprawdzić, kto płaci za mającą wpłynąć na wyniki głosowania reklamę, „wyskakującą” w serwisie Youtube? - na te i wiele innych pytań odpowiedzi ma lub będzie miał uruchomiony przez ekspertów z państwowego instytutu badawczego NASK. - Strona bezpiecznewybory.pl ma na celu przeciwdziałanie manipulacjom żerującym na ludzkiej łatwowierności, braku wiedzy, uprzedzaniach i stereotypach - wskazuje Wojciech Pawlak, dyrektor NASK. Mamy nadzieję, że zgłoszenia i rejestracja ewidentnych metod dezinformacyjnych pomogą ograniczyć ich wpływ w toczącej się debacie wyborczej.

Cyberataki sieciowe to najbardziej widoczny przejaw agresji przeciwko społeczeństwu. Jednocześnie toczy się mniej widoczna, ale równie brutalna wojna dezinformacyjna, która może zaogniać bieżącą sytuację, a w dłuższej perspektywie prowadzić nawet do rewizji naszych sojuszy czy strategii rozwojowych

Wojciech Pawlak / dyrektor NASK

Czym jest portal bezpiecznewybory.pl?

  • Serwis bezpiecznewybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. W portalu znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Strona powstała z inicjatywy NASK i przy wsparciu: Google, Meta i TikTok.
  • Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.
  • Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.
  • Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

W działania edukacyjne, informacyjne oraz rozwój serwisu bezpiecznewybory.pl zaangażowali się również partnerzy inicjatywy: Google, Meta i TikTok.

Graficzna ilustracja portalu bezpiecznewybory.pl
Graficzna ilustracja portalu bezpiecznewybory.pl

Wielu użytkowników odwiedza Google i YouTube, by znaleźć informacje o politykach i partiach politycznych, brać udział w akcjach społecznych i wyrobić sobie opinię na temat bieżących wydarzeń - wymienia Jagoda Zakrzewska, menadżerka ds. Relacji Rządowych i Polityk Publicznych Google. - Jest to szczególnie istotne w tak kluczowym dla funkcjonowania demokracji momencie, jakim są wybory. Mamy nadzieję, że strona bezpiecznewybory.pl przyczyni się do szerszej popularyzacji naszych zasad i procedur dotyczących zarządzania treściami, a także zasobów dostępnych dla obywateli, urzędów, kandydatów, organizacji pozarządowych i indywidualnych twórców treści politycznych, dających szersze możliwości udziału w dyskusji wyborczej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po pierwsze monitorować. Po drugie nie straszyć, że wybory zostaną nam „ukradzione”

Według badań sfinansowanych właśnie przez Google, a przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku przez Ipsos i Central European Digital Media Observatory (CEDMO), zarówno w skali całego regionu, jak i samej Polski w grupie osób dorosłych (18-65 lat) 29 procent badanych czuje się silnie dotkniętych dezinformacją w mediach, dotkniętych średnio czuje się 57 proc., a słabo - jedynie 11 proc.

Po co powstał serwis bezpiecznewybory.pl?

Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Posłowie KO zachęcali w Gdańsku do kontroli wyborów

Jak wyjaśniają specjaliści od cyberbezpieczeństwa z NASK, w sieci pojawiają się nowe, coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustw, fałszowania treści i manipulacji. Wykorzystywane są technologie deepfake do tworzenia sfabrykowanych obrazów, filmów czy przekazów głosowych. Edukacja, przygotowująca m.in. do rozpoznawania tego rodzaju mistyfikacji, jest jednym z głównych celów portalu bezpiecznewybory.pl. W ramach edukacyjnego komponentu projektu NASK planuje zorganizować zarówno specjalne spotkania edukacyjne, jak i opracować materiały edukacyjne dla komitetów wyborczych na temat identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Czytaj też: Znamy wszystkich pomorskich kandydatów Lewicy do Sejmu. Ile mogą zdobyć mandatów?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama