Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie Święto Plonów w Szemudzie. Dwa dni zabawy

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. A do tego Miasteczko Powiatów Pomorskich i darmowe badania u specjalistów ze Szpitali Pomorskich. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 9 i 10 września, będą czekać na gości w Szemudzie. To wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.
dożynki wojewódzkie w Debrznie
Gospodarzem tegorocznego Pomorskiego Święta Plonów jest gmina Szemud

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Pomorskie Święto Plonów w tym roku w Szemudzie

Pomorskie Święto Plonów to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie województwa pomorskiego i okazja do wspólnego świętowania.

– Co roku organizujemy Pomorskie Święto Plonów. Po raz kolejny odbędzie się ono w nieco innej, odświeżonej formule. Chcemy, aby było atrakcyjnym spotkaniem i zabawą dla każdego, kto będzie chciał włączyć się we wspólne świętowanie, do czego serdecznie zachęcam – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dożynki Gminne w Szemudzie. Wielka pompa i imponująca frekwencja

Dożynki będą okazją do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas nich odbędą się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej, będzie można zakupić wyroby lokalnych producentów, nie zabraknie także zabaw, konkursów, muzyki czy atrakcji dla najmłodszych.

Uczestnicy dożynek będą mogli również zadbać o swoje zdrowie. Na stadionie w Szemudzie pojawią się stoiska – tam specjaliści ze Szpitali Pomorskich zbadają znamiona, wykonają spirometrię i EKG, a także zmierzą ciśnienie krwi oraz oznaczą poziom glukozy. Z kolei najmłodszych przebada chirurg dziecięcy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dożynki w Skorzewie z cenzurą prewencyjną. „Gwiazda wieczoru” zamiast CamaSutry

Zeszłoroczne Pomorskie Święto Plonów odbyło się w Debrznie. W 2023 roku organizacji wydarzenia podjęła się gmina Szemud.

Pragniemy zaprosić wszystkich do gminy Szemud, aby razem świętować 50-lecie naszego rozwijającego się kaszubskiego samorządu – mówi Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud. – Wyjątkową do tego okazją jest tegoroczne Pomorskie Święto Plonów, które odbędzie się u nas już 9 oraz 10 września na placu dożynkowym w Szemudzie. Podczas tego historycznego wydarzenia o randze wojewódzkiej zaprezentujemy piękno i bogactwo naszego regionu oraz ciężką całoroczną pracę rolników, za którą będziemy serdecznie dziękować. Musimy być wdzięczni za ich trud i poświecenie oraz darzyć ich wielkim szacunkiem. Dlatego razem chcemy świętować i dobrze się bawić podczas dwudniowych dożynek wojewódzkich w Szemudzie.

Dożynki. Bogata tradycja

Święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Stopniowo ewoluowało z dawnych słowiańskich tradycji do dzisiejszych chrześcijańskich ceremonii. I choć w wielu miejscach kraju obchody częściowo różnią się od siebie, to wszystkie są podobne i niosą to samo przesłanie: Zebrano to, co było do zebrania, i niczego więcej w tym roku już nie będzie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielkie rolnicze święto Pomorza, czyli dożynki wojewódzkie, w tym roku odbędą się w Debrznie

Ważnym elementem obchodów dożynkowych w dawnej Polsce był wieniec. W niektórych miejscach kraju święto to nazywane było właśnie wieńcem. Był on wyplatany z ostatnich łanów zboża, które zostawiano na polu. W wieniec wplatano owoce, kwiaty i inne przedmioty. Zdarzało się również, że wieniec przybierał formę korony lub klatki. Bywało też, że wewnątrz takiego wieńca trzymano domowe ptactwo lub drobne zwierzęta.

Wieniec niesiony był przez pola aż do dworu właściciela ziemskiego, który przyjmował go, by w zamian obdarowywać chłopów kołaczem i solą. Po ceremonii przejęcia wieńca rozpoczynała się biesiada, w której brali udział wszyscy pracownicy i ich rodziny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie Święto Plonów w Debrznie to czas radości i dyskusji o przyszłości rolnictwa

Innym starym zwyczajem jest tzw. ostatnia kępa. Na polu zostawiano wąski pas zboża po to, by ziemia nie zapomniała o swoich obowiązkach i zachowała ciągłość urodzaju. Zwyczaj ten nazywany był przepiórką, perepełką, brodą albo kozą. Często z tych właśnie łanów pleciono winiec.

Z czasem chłopi, zwłaszcza ci zamożniejsi, zaczęli obchodzić święto plonów we własnym gronie, pomijając ziemian. Była to manifestacja odrębności chłopskiej i pokaz dumy z bycia rolnikiem. Po wojnie, gdy terytorium kraju zmieniło strukturę, zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe, a nawet parafialne. Na takich właśnie świętach zaczęły zbijać kapitał polityczny przeróżne partie chłopskie, koła rolnicze i inne.

Dożynki w Szemudzie 2023. Konkurs na Wieniec Dożynkowy

Zwycięzców konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy poznamy na dożynkach wojewódzkich. Wprawdzie termin zgłoszeń upłynął 4 września, ale w Szemudzie na pewno będzie co podziwiać. W konkursie organizowanym przez samorząd województwa pomorskiego startują rolnicy z całego województwa. Wydarzenie ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego.

– Konkurs na Wieniec Dożynkowy to wieloletnia tradycja. Ten najpiękniejszy wybierany jest podczas wojewódzkiego Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

I dodaje: – Podczas tworzenia wieńca należy pamiętać, żeby używać naturalnych materiałów. Mile widziane są kwiaty, zboża, płody rolne i rośliny uprawiane w naszym regionie, by na koniec był on doskonałym podziękowaniem za plony, a także prośbą o urodzaj w następnym sezonie.

Pomorskie Święto Plonów

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama