Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Konwencja programowa KO w Tarnowie. Podwyżki dla nauczycieli i budżetówki

W Tarnowie w sobotę, 9 września odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej pt. „100 konkretów na 100 dni”. Przedstawiono najważniejsze kwestie, którymi miałby zająć się nowy rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska. Zapowiedziano 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, przywrócenie finansowania in vitro oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku.
Donald Tusk, konwencja KO, Tarnów

Autor: Facebook | Platforma Obywatelska

 „100 konkretów na 100 dni”. Konwencja programowa KO w Tarnowie

Politycy Koalicji Obywatelska w sobotę, 9 września zaprezentowali w Tarnowie program wyborczy pod hasłem „100 konkretów na 100 dni rządów”. Lider KO przekonywał, że zaproponowane rozwiązania doprowadzą „do tego, że ludzie będą mieć w kieszeni więcej, a w polskich sklepach będzie taniej”. Donald Tusk potwierdził ogłoszone już wcześniej podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie listy Koalicji Obywatelskiej zarejestrowane. Borusewicz: Rozliczmy PiS prawem PiS

– Każdy emeryt, który ma świadczenie do 5 tys. zł, nie będzie płacić już podatku. Pozostali zapłacą podatek w skali wyraźnie niższej. Jeżeli chodzi o pracujących, każdy kto zarabia do 6 tys. zł, nie będzie płacić podatku dochodowego. Pozostali zapłacą wyraźnie niższy – mówił szef Platformy Obywatelskiej. – W ciągu pierwszych 100 dni wprowadzimy przepisy, które dadzą tak upragnione prawo do urlopu dla drobnego przedsiębiorcy oraz samozatrudnionego. Za zwolnienie chorobowe od pierwszego dnia choroby pracownika zapłaci ZUS, a nie przedsiębiorca.

Na konwencji pojawiły się postulaty bezpośrednio skierowane do kobiet. Donald Tusk obiecał świadczenia bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, a także bezpłatnych badań prenatalnych. Jak mówił, kobieta będzie sama decydować o swoim macierzyństwie. Obiecał również powrót do państwowego finansowania in vitro.

– Dla tysięcy polskich małżeństw marzenie o dziecku przestanie być marzeniem, a stanie się faktem – mówił Donald Tusk. – Odbudujemy świat przepisów, który przywróci godność polskich kobiet.

Przy okazji zapowiedział obniżenie VAT do 8 proc. dla branży „beauty”.

KO: 30 proc. podwyżki dla wszystkich nauczycieli

Na sobotniej konwencji programowej mówiono również o 20-procentowej podwyżce dla strefy budżetowej, a także 30-procentowej podwyżce dla wszystkich nauczycieli. Realnie ma to dać ok. 1500 zł więcej do wynagrodzenia zasadniczego.

– Tu nie chodzi o kampanię wyborczą. Dobrze wiecie, że polska szkoła ginie w czasach rządów PiS-u, i to w wielu wymiarach. Przeładowane programy dokładają też paskudną „czarnkową” ideologię. Podejmiemy też konkretne decyzje, które zwolnią z XIX-wiecznego obowiązku odrabiania prac domowych. Dziecko po szkole ma mieć kontakt z rodzicami – mówił Donald Tusk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tusk w Gdańsku: Zepsutą władzę trzeba zmieść przy użyciu karty wyborczej!

Lider opozycji tłumaczył, skąd ewentualny przyszły rząd weźmie środki na złożone obietnice. – To ma pokrycie w naszych kompetencjach oraz obliczeniach. Jeśli w Polsce znów nastanie rząd odpowiedzialny, który wie, jak działa gospodarka, to pieniądze znajdą się w sposób automatyczny. Oni, żeby kupić trochę sympatii, rekordowo zadłużyli Polskę. Od tego, jak wiarygodny jest rząd, zależy, ile musimy płacić odsetek za obsługę tego długu. Tylko z tego tytułu możemy mieć dodatkowo 50 mld zł więcej. Pieniądze europejskie to kolejny temat. Nie będziemy potrzebować 100 dni, żeby te miliardy europejskie trafiły do każdego polskiego miasta oraz domu. To nie jest slogan wyborczy.

Ten program można sfinansować z uczciwości, kompetencji i dobrej reputacji polskiego rządu. Ich głupota kosztuje nas setki milionów złotych. Ich marnotrawienie idzie w dziesiątki miliardów złotych. Za ich rządów kradzież stała się pojęciem makroekonomicznym, bo oni też kradną w miliardach złotych.

Domald Tusk / lider KO

KO zapowiada rozliczenie polityków PiS

W Tarnowie wybrzmiały też zapowiedzi rozliczenia polityków PiS.

– Osądzimy ich. Sprawiedliwie, nie przez polityków, przez niezależną prokuraturę, a jak będzie trzeba, przez Trybunał Stanu. Nie ma praworządności oraz sprawiedliwości, jeżeli ci, którzy łamią prawo, nie poniosą konsekwencji – mówiła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. – Będą rozliczeni – Jarosław Kaczyński – za usiłowanie zmiany ustroju państwa, Andrzej Duda – za odmowę przyjęcia ślubowania przez prawidłowo wybranych sędziów trybunału, Mateusz Morawiecki – za wydanie decyzji polecającej Poczcie Polskiej przeprowadzenie nielegalnych wyborów kopertowych, Jacek Sasin – za wydanie 70 mln zł na wybory kopertowe. Uwolnimy sądy oraz prokuraturę od politycznych wpływów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Donald Tusk spotka się z mieszkańcami Pomorza w Słupsku i Kartuzach

Borys Budka powiedział z kolei o planach utworzenia Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama