Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Sopot: Powstaje bezpłatna szkoła rodzenia. Program finansuje miasto

Pierwsza w Sopocie bezpłatna Szkoła Rodzenia Supermama startuje już w październiku. Przyszli rodzice skorzystają w niej z zajęć przygotowujących do świadomego porodu, połogu i macierzyństwa. Program w całości finansowany jest z budżetu miasta.
szkoła rodzenia

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Szkoła Rodzenia Supermama powstaje w Sopocie. Jak można się zapisać?

Szkoła Rodzenia Supermama, oprócz spotkań przygotowujących do porodu, połogu i macierzyństwa, będzie mieć w ofercie również specjalistyczną opiekę okołoporodową. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Będą odbywać się online oraz stacjonarnie (Nasz Przyjazny Dom, ul. Władysława IV 1c). Zapisy ruszają 5 października, wystarczy wypełnić specjalny formularz.

Zajęcia wykładowe/teoretyczne online odbywać się będą co drugi czwartek o godz. 18.00, a zajęcia praktyczne, stacjonarnie również co drugi czwartek o tej samej porze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mity na temat ciąży i niepłodności. „Ciąża bliźniacza trwa 18 miesięcy”

– Przyszłe mamy, a także, oczywiście, przyszłych tatusiów zapraszamy do udziału w zajęciach pierwszej sopockiej szkoły rodzenia Supermama – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – To miejski program, w całości finansowany z budżetu Sopotu. W ramach zajęć, przyszli rodzice otrzymają bardzo kompleksowe wsparcie psychologiczne, gimnastykę, konsultacje z fizjoterapeutką uroginekologiczną, dużo webinarów dotyczących samej ciąży, porodu i, oczywiście, opieki nad małym dzieckiem.

– Wszystkie zajęcia odbywać się będą w miejscu szczególnym, w Naszym Przyjaznym Domu. Miejscu bardzo ważnym w społecznej przestrzeni Sopotu. To, że szkoła rodzenia znalazła się właśnie tam, jest szansą na dalszą integrację mieszkańców domu, społeczną i zawodową. Dzięki kontaktom przyszłych rodziców z mieszkańcami mamy szansę na wytworzenie się więzi i zrozumienia pomiędzy nimi, co sprzyja rozwijaniu wrażliwości społecznej – dodaje wiceprezydentka Sopotu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niepokojące jest, gdy wskutek medycznych podchodów ciąża staje się własnością państwa
wyprawka dla niemowlęcia

Podczas spotkań w ramach szkoły rodzenia poruszone zostaną tematy:

 • kształtowanie umiejętności radzenia sobie z trudnościami i dolegliwościami w okresie ciąży,
 • nauka właściwych zachowań, niezbędnych podczas porodu,
 • odpowiednie przygotowanie domu na przyjęcie noworodka,
 • prawidłowa pielęgnacja dziecka,
 • sukces laktacyjny.

– Sopocka szkoła rodzenia to kolejne miejsce w naszej sieci Szkół Rodzenia Supermama – mówi Anna Bartkowska, założycielka sieci. – Zajęcia będą prowadzone w kameralnej grupie, maksymalnie 10 pań w ciąży. I nie musi to być ciąża pierwsza, zapraszamy również te panie, które oczekują kolejnych dzieci.

Zdrowe „Sopocianki”. Jakie badania można wykonać?

W Sopocie działa również plan „Sopocianki”, czyli bezpłatna oferta profilaktyczna i zdrowotna skierowana do mieszkanek miasta. Dzięki niej można skorzystać z:

 • badania USG + mammografii,
 • badania telemedycznego KTG dla kobiet po 36. tygodniu ciąży,
 • programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Sopotu (w formie dopłaty do leczenia),
PRZECZYTAJ TEŻ: Na PG powstanie cyfrowy bliźniak kobiety w ciąży
 • różowych skrzyneczek ze środkami higienicznymi potrzebnymi podczas okresu, dostępnymi w sopockich szkołach, sali obsługi mieszkańca UMS, MOPS, Centrum Wsparcia Ukrainy oraz w instytucjach kultury i sportu,
 • planerów MOC (Mapa Obserwacji Cyklu), które trafiły do uczennic sopockich szkół,
 • szczepienia p/c HPV.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama