Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gryf Gospodarczy 2023. Najlepsze pomorskie firmy nagrodzono w Gdańsku

W Olivii Star w Gdańsku przyznano Gryfy Gospodarcze, nagrody dla najdynamiczniej rozwijających się pomorskich przedsiębiorstw. W piątek, 15 września statuetki z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odebrali przedstawiciele firm wyróżniających się pod względem innowacyjności, eksportu czy zielonej transformacji. Tytuł „Gminy przyjaznej przedsiębiorcom” otrzymał Gdańsk.
Gryfy Gospodarcze 2023, laureaci

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy od 2000 r.

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy przyznawana jest nieprzerwanie od 2000 r. przez organizacje samorządu gospodarczego oraz marszałka województwa pomorskiego. Statuetka jest dowodem uznania za wyniki osiągane w minionym roku, dostosowanie się do zmieniających się warunków gospodarczych oraz wyzwań stawianych m.in. przez kryzys klimatyczny. Gala tegorocznej edycji konkursu odbyła się w piątek, 15 września na 34. piętrze Olivii Star w Gdańsku.

Podczas gali przyznano 32 nagrody:

  • 10 statuetek
  • oraz 22 wyróżnienia.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie Gryfy dla ambasadorów marki naszego regionu

Nagrodę w kategorii „Lider innowacji” wśród mikro i małych przedsiębiorstw otrzymała firma Bioseco z Gdańska, specjalizująca się w innowacyjnych urządzeniach do automatycznego wykrywania ptaków w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych.

– Dziękuję kapitule za, powiem nieskromnie, słuszny wybór – żartował odbierający nagrodę Włodzimierz Kulesza. – Za naszą firmą stoją młodzi ludzie. To m.in. moi studenci. Mamy trzech doktorów, a dwóch kolejnych jest w drodze. Artificial Intelligence potrzebuje wiedzy. Myślę, że będziemy potrzebować coraz więcej wykształconych ludzi. Ludzi, którzy będą umieli zastosować technologię przyszłości. Chcemy łączyć zieloną energię z życiem, a więc ptakami, które chronimy przed kolizjami. Współpracujemy z ornitologami, biologami, co powoduje, że nasza praca jest bardzo interesująca.

PRZECZYTAJ TEŻ: 22. Gryfy Gospodarcze rozdane. Malbork, Tczew, Kolbudy gminami Przyjaznymi Przedsiębiorcom

Gryfa Pomorskiego w kategorii „Lider eksportu” wśród mikro i małych przedsiębiorstw otrzymała firma Alumino ze Słupska, producent otworowej ślusarki budowlanej z aluminium. W tej samej kategorii, ale wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, nagrodzono firmę Rockfin z Małkowa, oferującą rozwiązania dla przemysłu energetycznego.

Podwójnym wyróżnieniem uhonorowano spółkę Learnetic. Piotr Mróz, współzałożyciel firmy najpierw odebrał nagrodę w kategorii „Lider innowacji” wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, następnie wyróżnienie dziennikarzy – Gryfa Medialnego. Learnetic z siedzibą w Gdańsku jest wydawcą nowoczesnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli, terapeutów i uczniów, wykorzystywanych w 30 krajach na czterech kontynentach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wszystko jasne! Nagrodziliśmy pomorskie Asy Biznesu

– Jestem mocno zaskoczony i jednocześnie bardzo wdzięczny. Nasze rozwiązania wykorzystywane są przez największe wydawnictwa na świecie. Dlatego to świetna okazja, by się tym pochwalić i dzięki naszym partnerom medialnym wyjść z tą informacją nie tylko do gdańszczan – mówił Piotr Mróz, dyrektor ds. rozwoju firmy. – Trochę czuję się jak na Oskarach. Nie mam karteczki z podziękowaniami, ale, korzystając z okazji, dziękuję wszystkim młodym ludziom, którzy pracują w naszej firmie. To blisko 200 osób, które tworzą te innowacje i świetne rozwiązania.

„Liderem inwestycji” została ATM Lighting, firma produkująca oświetlenie do wymagających i nietypowych przestrzeni. Za „Zarządzanie różnorodnością” nie przyznano nagrody głównej, natomiast wyróżniono: Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów, Progres HR International oraz Car Lease Polska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gala Pracodawców Pomorza. Nagrody dla najlepszych pracodawców z regionu

Główną nagrodę w kategorii „Pomorski start-up” otrzymała Terra. Firma zajmuje się rozwijaniem narzędzi umożliwiających podmiotom gospodarczym mierzenie, redukowanie oraz kompensowanie emisji CO2.

– Potrzebujemy zarówno dobrego klimatu dla biznesu, ale też biznesu dobrego dla klimatu. Biznesu odpowiedzialnego, zarówno pod względem środowiskowym, społecznym, jak i zarządczym – powiedziała Ewelina Sasin, wiceprezes zarządu Terra.

Statuetkę „Lidera rozwoju kompetencji” odebrał przedstawiciel firmy windykacyjnej Best z Gdyni. W kategorii „Lider zielonej transformacji” nagroda powędrowała do Baltic Hub Container Terminal. Natomiast „Gminą przyjazną przedsiębiorcom” został Gdańsk. W gronie nominowanych samorządów znalazły się jeszcze gmina Szemud oraz gmina Bytów.

– W ubiegłym tygodniu naszą gminę odwiedzili analitycy Agencji Fitch, która każdego roku ocenia nasze finanse i perspektywy rozwojowe – mówił Piotr Borawski, wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Rozmawiając z ich przedstawicielami, mówiłem, jak wielkim potencjałem gospodarczym cieszy się nasze miasto, jak ważni są dla nas przedsiębiorcy i jak bardzo szczycimy się tym, że w ubiegłym roku ponad 90 tys. podmiotów gospodarczych, co jest naszym rekordem, miało siedzibę w Gdańsku. Dziękuję wszystkim, którzy zakładają firmy w Gdańsku, za to, że wspólnie z nami rozwijają to miasto.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prestiżowy konkurs dla pomorskich firm. Asy Biznesu 2021

Ponad 330 tys. firm, setki tysięcy miejsc pracy, nowoczesne technologie, rozwijający się eksport oraz inwestycje – to dzisiaj cechy, które charakteryzują przedsiębiorców gospodarujących na terenie województwa pomorskiego. Wszyscy zasługujecie na tę nagrodę. Trzeba być dziś niezwykle odważnym, by realizować swoje przedsiębiorcze aspiracje. Funkcjonujecie w wymagających warunkach, niestabilności prawa, systemu podatkowego. Niewątpliwie potrzebujemy dobrego klimatu dla budowania przedsiębiorczości. Dziś, przy okazji tej gali, możemy rozmawiać o wszystkich problemach i wyzwaniach w sposób wolny oraz nieskrępowany.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Galę poprzedziła debata gospodarcza pt. „Sztuczna inteligencja – wyzwania dla gospodarki i rynku pracy”, w której wzięli udział m.in. Maciej Grabski, twórca Wirtualnej Polski i właściciel Olivia Centre, oraz Jacek Kawalec, wiceprezes zarządu VoiceLab.

Sponsorami gali byli mBank oraz Olivia Centre. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama