Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Gdańsk: Trwa 7. Gdański Tydzień Demokracji. Co jeszcze w programie?

7. Gdański Tydzień Demokracji potrwa jeszcze do wtorku, 19 września. Już w ten weekend odbyły się warsztaty edukacji obywatelskiej, Gdańskie Targi Książki, a przed nami jeszcze Gdańskie Lekcje Obywatelskie i warsztaty dla uczniów gdańskich szkół.
Gdański Tydzień Demokracji, 2023

Autor: Piotr Wittman

Gdański Tydzień Demokracji. Program

–  „Demokracja nie jest ustrojem idealnym, ale jest najlepszy, jaki dotychczas istnieje” – mawiał Winston Churchill. Ten brytyjski polityk nie żyje już ponad pół wieku, które upłynęły nam na szybkim przyspieszeniu biegu dziejów, a ludzkość nadal nie wynalazła doskonalszego ustroju nad demokrację.  Skoro tak jest, to po co o niej uparcie rozmawiać? Chcemy… Nie! Musimy rozmawiać o demokracji, bo w wielu częściach globu władza jest odbierana obywatelom. Co gorsze, wielu obywateli bez żalu zrzeka się swoich praw, dobrowolnie oddając władzę w ręce nieodpowiednich ludzi – mówiła podczas inauguracji Gdańskiego Tygodnia Demokracji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kto tu rządzi? Czyli co uczniowie mogą wiedzieć o demokracji

Warsztaty edukacji obywatelskiej odbyły się w sobotę, 16 września. Liderki projektu Kreatywna Pedagogika i autorki książki „Konstytucja dla dzieci” Agnieszka Tomasik, Magdalena Buda i Magdalena Łukasiak przedstawiały najmłodszym, w wieku 5-10 lat, czym są Konstytucja RP i prawa dziecka.

Podczas trzydniowych V Gdańskich Targów Książki odbyły się spotkania z Sergiejem Lebiediewem, Mariuszem Szczygłem, Mikołajem Grynbergiem, a także dyskusja wokół książki „Społeczeństwo Populistów” Przemysła Sadury i Sławomira Sierakowskiego. Na tegorocznych targach pojawiło się aż 83 wystawców oraz odbyły się ponad 70 wydarzeń literackich, głównie spotkań autorskich, a także warsztaty dla dzieci i dorosłych.

PRZECZYTAJ TEŻ: V Gdańskie Targi Książki. Gdańsk czyta i rozmawia o książkach

– Najbardziej niepokojące jest to, że w demokrację nie wierzą młodzi. Fundacja Open Society w 30 krajach świata, również w Polsce, przeprowadziła doroczne badana nastrojów opinii publicznej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Aż 42 procent badanych w wieku od 18 do 35 lat uważa rządy wojskowych za dobre. 42 procent! W najmłodszej grupie jest też najwięcej zwolenników tezy, że silny lider autorytarny, który za nic ma wybory i parlament, jest dobrym przywódcą. To opinia 35 procent badanych. W Polsce, szczęśliwie, tylko 17 procent podziela ten poglądu. Co ciekawe, gdy inaczej sformułowano pytanie: czy system demokratyczny to dobry, czy zły sposób rządzenia?, za dobry w skali świata uznało go aż 75 procent badanych, w tym 73 procent najmłodszych.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

– To wielkie wyzwanie, aby dowiedzieć się, dlaczego młodzi w większym stopniu niż starsi są gotowi przystać na dyktaturę wojskowych i rządy autokratów. Czyżby młodzi byli gotowi wyzbyć się wolności na rzecz świętego spokoju? Potrzebna jest wiedza, aby każdy z nas umiał samodzielnie rozsądzić, co jest istotą demokracji, jak w niej uczestniczyć i kiedy trzeba jej bronić. Temu służy właśnie Gdański Tydzień Demokracji. Musimy rozmawiać o demokracji, aby nie dać się zwieść fałszywym liderom. Nie kapitulować w poczuciu rozczarowania i niemocy. Uczestniczyć w wyborach. Brać na siebie odpowiedzialność w życiu lokalnym – dodała prezydent Gdańska. – Wdzięczna jestem gdańszczankom i gdańszczanom, że chcą rozmawiać o demokracji. A naszym gościom, że odpowiadają na zaproszenie i są gotowi debatować. Fakt, że w Gdańsku w sierpniu 1980 roku narodziła się pokojowa rewolucja Solidarności, zobowiązuje.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Co to za projekt?

Gdańskie Lekcje Obywatelskie zaplanowano na wtorek, 19 września. Jest to projekt skierowany zarówno do przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uczniowie z zaproszonymi na lekcje gośćmi podejmą ważne dla współczesnego świata tematy. W Europejskim Centrum Solidarności odbędą się wykłady, po których uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach o zdrowiu psychicznym młodzieży, samorządności młodych, mediach społecznościowych i dezinformacji.

Tematy wykładów w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich:

 • Ja, obywatel: moje, twoje, nasze. Tożsamość lokalna i globalna.
 • Prawo – od Konwencji Praw Dziecka po prawa obywatelskie.
 • Przedsiębiorczość i sprawczość.
 • W świecie narracji: elementy edukacji medialnej.
 • Mam prawo mówić NIE! Od postawy asertywnej do nieposłuszeństwa obywatelskiego.
 • Razem dla dobra innych: wolontariat, organizacje obywatelskie, partie polityczne.
PRZECZYTAJ TEŻ: Winnych afery Pegasusa trzeba rozliczyć jeszcze przed kolejnymi wyborami

Dodatkowo w poniedziałek oraz wtorek, 18-19 września dziennikarze „Gazety Wyborczej” prowadzą lekcje w wybranych szkołach oraz warsztaty w ECS dla uczniów klas dziennikarskich. Poruszane są tematy równości, prawdy, lokalności, zastosowań dla mediów społecznościowych, zjawiska dezinformacji i dziennikarskiej wiarygodności.

Tematy dwóch lekcji w szkołach i warsztatu w ECS:

 • Lekcja: Dziennikarstwo lokalne – użyteczność, ale i sprawczość. Jak możemy zmieniać świat wokół nas?
 • Lekcja: Media dla środowiska – rzetelność, a nie sensacja. Jak ustrzec się błędów w dyskusji o zmianach klimatu?
 • Warsztat: Dezinformacja – jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji? 
 • Lekcja: Stop dyskryminacji – rola i odpowiedzialność mediów w debacie na rzecz równości. 
 • Warsztat: Słowa mają moc – warsztat i wiarygodność dziennikarza. Jak napisać dobry tekst?.   
 • Warsztat: Media społecznościowe w praktyce – jak skutecznie, ale i odpowiedzialnie budować swoją markę oraz zaangażowanie użytkowników.

Gdański Tydzień Demokracji po raz 7.

Gdański Tydzień Demokracji odbywa się od 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Wydarzenie nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, który przypada 15 września. Tegoroczna edycja w Gdańsku potrwa do wtorku, 19 września i odbywa się pod hasłem: „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa