Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zabytkowy ratusz w Malborku przejdzie remont. Miasto otrzymało rządową dotację

Samorząd Malborka przystąpi do bardzo pilnego remontu zabytkowego ratusza na Starym Mieście. Budynek znajduje się w fatalnym stanie, zacząć trzeba zwłaszcza od naprawy dachu. Po kilku bezowocnych próbach pozyskania dotacji pozabudżetowych Malbork otrzymał dofinansowanie z rządowego programu ochrony zabytków. Nie wystarczy ona jednak do wykonania wszystkich koniecznych prac.

Autor: Kapitel | Wikipedia

Będzie remont zabytkowego ratusza w Malborku

Pierwszy etap odrestaurowania zabytkowego budynku obejmuje kompleksowy remont dachu i poddasza. Być może pieniędzy wystarczy jeszcze na częściowy remont konserwatorski elewacji oraz inne prace zabezpieczające przed dalszym niszczeniem. Odnowiona zostać ma też fontanna znajdująca się przed ratuszem. Pojawi się na niej figura kusznika, wymieniona zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna.

Według rozmaitych szacunków na wykonanie wszystkich niezbędnych prac w ratuszu potrzeba kilkunastu milionów złotych, pojawiała się nawet kwota 20 milionów. Samorząd Malborka poszukuje dofinansowania gdzie tylko można, własnymi siłami budżetu miasta wydatkowanie takich sum nie jest możliwe. Dotychczasowe wnioski nie były jednak akceptowane, projekt "Modernizacja średniowiecznego zabytku - budynku Ratusza Miejskiego w Malborku" zyskał uznanie dopiero w niedawnym rozdaniu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotacja wynosi 3 mln 233 tys. złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z obwodnicą Malborka? Na razie dalsza modernizacja drogi krajowejnr 22

Ratusz należy do nielicznych budynków na Starym Mieście w Malborku, które przetrwały po ogromnych zniszczeniach w trakcie II wojny światowej. Ruiny kamienic rozebrano, pozyskana cegła przekazana została na odbudowę Warszawy i Gdańska. W miejsce dawnej zabudowy powstało w Malborku osiedle bloków. Ratusz ma niezwykle bogatą i złożoną historię. W czasie II wojny światowej był miejscem martyrologii Polaków, więzionych w jego piwnicach. Od wielu lat wykorzystywany jest jako placówka kultury, obecnie wchodzi w skład Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Niestety budynek po roku 1945 nie przeszedł ani razu gruntownego remontu połączonego z konserwacją. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama