Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie żyje Zbigniew Szczurek, zasłużony sędzia i ojciec prezydenta Gdyni

W wieku 91 lat zmarł dr Zbigniew Szczurek, wieloletni kierownik Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, były prezes Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, człowiek, który ujawnił akta "Inki", ojciec Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni.
Zbigniew Szczurek
Zbigniew Szczurek

Autor: Jerzy Pinkas | gdansk.pl

Zmarł Wojciech Szczurek. Miał 91 lat

Był harcerzem, prawnikiem, dwukrotnie prezesem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pierwszy raz  na krótko, bo  zgromadzenie ogólne sędziów okręgu gdańskiego wybrało Zbigniewa Szczurka na prezesa w przeddzień stanu wojennego, 12 grudnia 1981 roku. Drugi raz objął to stanowisku już po Okrągłym Stole i pełnił je w latach 1990-1998.

Miał zaledwie 16 lat, gdy w 1948 roku - po donosie kolegi i jednego z profesorów został aresztowany za przynależność do organizacji „Orlęta”. Nie przyznał się do "winy", wyszedł na wolność po czterech miesiącach, w marcu 1949 r.

W celi siedział z legendarnym „Leszkiem” - Olgierdem Christą, zastępcą dowódcy szwadronu w oddziale leśnym V Brygady Wileńskiej AK. Od niego usłyszał o zaledwie rok starszej sanitariuszce "Ince", Danucie Siedzikównej, zamordowanej w Gdańsku. Opowieść ta zapadła  mocno w serce gdyńskiego harcerza. I kiedy w 1990 r. Zbigniew Szczurek ponownie został wybrany przez zgromadzenie sędziów prezesem Sądu Wojewódzkiego, podjął próbę odnalezienia akt Wojskowych Sądów Rejonowych, zlikwidowanych w 1955 r.

CZYTAJ TEŻ: Nie żyje Wojciech Mokwiński, współautor Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku

W Polsce trwało wówczas wielkie niszczenie archiwów przez oddające władzę komunistyczne służby. Istniało realne zagrożenie, że i te akta dostaną się do zniszczarki. Do końca dr Szczurek nie chciał wyjawić nazwiska osoby, która przekazała informację, że dokumentacja Wojskowych Sądów Rejonowych została ukryta w tajnym archiwum przy ul. Okopowej w Gdańsku. Wystąpił o przekazanie dokumentów, wśród których znajdowały się ślady sprawy "Inki". Dwa lata później w biuletynie „Szaniec” ukazał się artykuł dr. Zbigniewa Szczurka „Zemsta w majestacie prawa na 17-letniej sanitariuszce”, po raz pierwszy oficjalnie mówiący o komunistycznej zbrodni na nastolatce.

Odzyskane dokumenty pozwoliły także na ujawnienie nazwisk stalinowskich prokuratorów, sędziów i funkcjonariuszy UB, prowadzących sprawy przeciw uczestnikom konspiracji. Przygotowane przez Bogdana Rusinka i Zbigniewa Szczurka „czarne listy”nazwisk publikował w latach 1991-1993 nieistniejący już "Wieczór Wybrzeża". Akta  Wojskowych Sądów Rejonowych pomogły także w wydawaniu zaświadczeń i wypłacaniu odszkodowań osobom represjonowanym.

W  2002 r. Zbigniew Szczurek jako sędzia przeszedł w stan spoczynku. Skoncentrował się na pracy dydaktycznej i naukowej - cztery lata wcześniej został kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wykształcił wiele roczników przyszłych prawników.

Zbigniew Szczurek zmarł w poniedziałek, 9 października 2023 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama