Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowy dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. To Marek Szymaniak

Dr Marek Szymaniak jest od wtorku, 14 listopada nowym dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Decyzją prezesa IPN Karola Nawrockiego, zastąpił na tym stanowisku Karola Piskorskiego.
Marek Szymaniak
Dr Marek Szymaniak pokieruje gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej

Autor: IPN Gdańsk

Marek Szymaniak nowym dyrektorem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

O zmianie na stanowisku dyrektora oddziału w Gdańsku poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Instytut Pamięci Narodowej przypomni o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku

Dr Marek Szymaniak jest absolwentem studiów wyższych na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. W roku 2006 rozpoczął pracę w Delegaturze IPN w Bydgoszczy, od 2010 roku piastował tam stanowisko kierownika zespołu naukowo-edukacyjnego. W 2016 roku rozpoczął realizację zajęć w Zakładzie Filozofii, Wychowania i Edukacji Obywatelskiej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Marek Szymaniak od 1 lipca 2017 roku pełnił funkcję kierownika Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz kierownika pionu wydawniczego. W 2020 roku został kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego tego muzeum. W październiku 2021 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora MIIWŚ ds. naukowych. Od lutego 2023 roku jest pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN. 8 września 2023 roku został członkiem Komisji Badania Wpływów Rosyjskich na Bezpieczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański IPN bez dyrektora. Paweł Warot odwołany

Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. problematykę totalitarnych form zniewalania i represjonowania społeczeństwa polskiego, zagadnienia dotyczące konspiracji niepodległościowej (antyniemieckiej i antykomunistycznej) oraz tematykę komisariatów Rzeszy Wschód i Rzeszy Ukraina (1941-1944).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama