Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Radni podziękowali Jackowi Karnowskiemu za pracę na rzecz miasta

Podczas sesji Rady Miasta sopoccy radni, a także byli współpracownicy, przedstawiciele instytucji miejskich i organizacji pozarządowych, podziękowali Jackowi Karnowskiemu, przez lata prezydentowi Sopotu, za pracę na rzecz miasta i mieszkańców.

Autor: Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Głównym punktem czwartkowych obrad sesji rady miasta były podziękowania dla byłego prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Na posiedzeniu pojawili się m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Jan Kozłowski - prezydent Sopotu w latach 1992-1998, Henryk Ledóchowski - prezydent Sopotu w latach 1990-1992, Oleksandr Plodystyi - konsul Ukrainy w Gdańsku, mecenas Jacek Taylor, prof. Aleksander Hall, wiceprezydenci i urzędnicy miejscy, pracujący dla sopockiego samorządu w minionych latach, przedstawiciele instytucji miejskich, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Na sesji obecny był również Lucjan Brudzyński, komisarz wyznaczony przez premiera do pełnienia obowiązków prezydenta Sopotu. Jak zaznaczył, powierzona mu funkcja jest tymczasowa i będzie sprawowana najdalej do kwietnia, czyli do momentu wyłonienia nowego prezydenta w wyborach samorządowych.

Podziękowania za współpracę i inwestycje

Piotr Bagiński, przewodniczący rady miasta wymienił wiele inwestycji, które zostały wykonane podczas pracy samorządowej Jacka Karnowskiego, a zwłaszcza w czasie jego prezydentury w latach 1998-2023.

– 33 lata samorządowej pracy i prezydentury Jacka Karnowskiego sprawiły, że Sopot jawi się dzisiaj jako europejski kurort. W ciągu tych lat miasto pozyskało ponad 500 mln zł środków zewnętrznych na liczne projekty infrastrukturalne i społeczne zrealizowane w Sopocie. Na granicy z Gdańskiem powstała ERGO Arena, hala widowiskowo-sportowa, a samo jej powstanie to efekt znakomitej współpracy z Gdańskiem. Zbudowano marinę, nowy dworzec kolejowy, mediatekę, nową siedzibę Państwowej Galerii Sztuki, Centrum Haffnera i tunel, Centrum Opieki Geriatrycznej, przebudowana została Opera Leśna, powstała też sala PFK, Komenda Miejska Policji, 345 mieszkań komunalnych, wyremontowano ponad 500 zabytkowych budynków – mówił Piotr Bagiński.

Bagiński podkreślał, że poziom miejskiej edukacji jest bardzo wysoki, a sopoccy uczniowie mają najlepsze wyniki egzaminów zewnętrznych. Przypomniał także o budżecie obywatelskim, który Sopot wprowadził jako pierwsze miasto w Polsce, a także o uchwale antysmogowej i zlikwidowaniu ponad 8 tys. węglowych „kopciuchów” czy uchwale krajobrazowej, która zlikwidowała reklamy wielkopowierzchniowe porządkując przestrzeń miejską.

– Wierzę, że dzięki tobie polski samorząd zyska zrozumienie w polskim parlamencie. Bo to w wymiarze lokalnym realizuje się 95 procent spraw, które są w interesie mieszkańców. Dlatego samorząd lokalny musi być silny. Jako prezydent Gdyni bardzo Ci dziękuję - mówił Wojciech Szczurek. - Każdy marzyłby o tym, by mieć takiego sąsiada. Nauczyliśmy się współpracować i nieraz spieraliśmy się, ale były to spory wynikające z najlepszej troski o mieszkańców naszych miast i o dobro wspólne.

Konsul Ukrainy w Gdańsku dziękował Jackowi Karnowskiemu za przyjęcie dużej liczby uchodźców, a także za stworzenie Centrum Wsparcia Ukrainy, wspólną polsko-ukraińską wigilię oraz organizację transportów humanitarnych i osobiste wizyty w Ukrainie podczas trwającej wojny.

Podziękowania dla Jacka Karnowskiego za wieloletnią pracę na rzecz Sopotu i mieszkańców były głównym choć nie jedynym punktem obrad sesji Rady Miasta Sopotu. Radni podjęli ponadto uchwały w sprawie przyjęcia planu potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie Gminy Miasta Sopotu w roku 2024, przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Sopotu na lata 2023-2026, a także rozpatrzenia skargi na działalność Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama