Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Pies na uczelni? Sprawdzą to studenci Uniwersytetu Gdańskiego

Pies na zajęciach lub w pracy? Na Uniwersytecie Gdańskim w styczniu rozpocznie się pilotażowy program „Pies na WNS”. 30 chętnych studentów i pracowników Wydziału Nauk Społecznych UG będzie mogło przez kilka tygodni zabierać ze sobą zwierzę na wykład, zajęcia albo do biura.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Można zabierać psa na zajęcia? Sprawdzą to na UG

Pilotażowe badanie „Pies na WNS” to część interdyscyplinarnego projektu badawczego „Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”.

- Jest przecież wiele sytuacji, w których studenci potrzebują wsparcia swoich zwierzęcych towarzyszy, ale też takich, kiedy to zwierzęta potrzebują wsparcia od nas - mówi dr Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG, koordynatorka badania.

Badanie ma pomóc rozpoznać potrzeby psich właścicieli, ale także potrzeby psów.

- W badaniu ważne jest również zrozumienie, jak obecność psów jest postrzegana przez innych studentów i pracowników wydziału - mówią inne koordynatorki pilotażu, dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii i dr Natalia Treder-Rochna z Instytutu Psychologii UG. Pilotaż ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy sytuacja, w której możliwe będzie przyprowadzanie psów na wydział, będzie korzystna dla wszystkich.

CZYTAJ TEŻ: Hity rekrutacji na studia. Te kierunki w Trójmieście są najbardziej oblegane!

- Mamy nadzieję, że nasz pilotaż nie tylko dostarczy danych do badań, ale przede wszystkim pokaże, jak możemy koordynować wizyty w taki sposób, by były one komfortowe i wspierające opiekunów i psy, ale też proces dydaktyczny oraz pozostałych uczestników życia naszego wydziału - dodaje dr Magdalena Żadkowska.

Pilotaż dla studentów i pracowników

W pilotażu przewidziano 20 miejsc dla pracowników WNS-u i 10 miejsc dla studentów wydziału. Badanie rozpocznie się w styczniu 2024 r. i potrwa do lutowej sesji egzaminacyjnej. Uczestnicy projektu będą mogli dwa razy w tygodniu przyjść na uczelnię z psem, który będzie mógł uczestniczyć w zajęciach. Po zakwalifikowaniu do programu opiekunowie psów otrzymują do podpisania zgodę na udział w inicjatywie oraz zgodę na przestrzeganie regulaminu. Potrzebne są również  kopia szczepień i  zdjęcie psa,  pozwalające na jego identyfikację. Efektem pilotażu będzie przygotowanie propozycji procedur, które miałyby umożliwić w przyszłości studentom przyjście na Wydział Nauk Społecznych ze zwierzęciem.

Mamy nadzieję, że nasz pilotaż nie tylko dostarczy danych do badań, ale przede wszystkim pokaże, jak możemy koordynować wizyty w taki sposób, by były one komfortowe i wspierające opiekunów i psy, ale też proces dydaktyczny oraz pozostałych uczestników życia naszego wydziału

dr Magdalena Żadkowska. / UG

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Na Uniwersytecie Gdańskim uczczono ofiary tragedii w Pradze

Na Wydziale Nauk Społecznych UG jest także prowadzony projekt „Para i Pies: Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”. Skierowany jest do bezdzietnych par z psami – badania odbywają się we wtorki w godzinach 17-19.  

We Wrocławiu psy i koty uczestniczą w zajęciach

Inicjatywa socjolożek z UG nie jest pierwszym takim pomysłem. Od tego roku akademickiego studenci i pracownicy wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy z jakiś powodów nie mogą zostawić swojego zwierzaka samego w domu, mogą zabrać go ze sobą do pracy lub na zajęcia.

- Jeśli pracownicy chcą dojeżdżać do pracy rowerem, to trzeba im zbudować rowerownie, parkingi na rowery i miejsca, gdzie będą mogli się odświeżyć przed pracą. Jeśli proszą o możliwość przyprowadzania swoich pupili na uczelnię, to nie widzę powodów, by im tego nie umożliwić – wyjaśnia na stronie internetowej uczelni prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr.

Na UPWr warunkiem przyprowadzenia psa lub kota jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: zwierzęta są zaszczepione, zdrowe i nie stanowią zagrożenia dla innych, a w miejscach publicznych są na smyczy. Nie mogą też przebywać w pomieszczeniach, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne.

– Jako praktykująca dogoterapeutka mogę dodać, że obecność psa wpływa też pozytywnie na osoby postronne, w tym przypadku to współpracownicy i studenci  – zapewnia dr Anna Budny-Walczak z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama