Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stan wojenny 1981-1983. Nowe materiały edukacyjne IPN dla szkół

Instytut Pamięci Narodowej w czwartek, 13 stycznia w Gdańsku zaprezentował materiały edukacyjne IPN poświęcone stanowi wojennemu 1981-1983. Wśród nich znalazły się m.in. teka edukacyjna „Stan wojenny 1981-1983” oraz najnowsza publikacja popularnonaukowa IPN Gdańsk: „Różne oblicza stanu wojennego”.
(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

IPN zaprezentował nową ofertę poświęconą stanowi wojennemu.

– Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej kieruje specjalną ofertę edukacyjną do młodego pokolenia, której celem jest przybliżanie kontekstu, faktów, postaci, wydarzeń sprzed ponad 40 lat – powiedział dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

Obecna na spotkaniu pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang podkreśliła, że takie materiały stanowią niezwykłą wartość i pomoc w codziennej pracy pedagogów.

– Informacje zawarte w przystępnie przygotowanych tekach trafiają do uczniów. Ja również, pracując w szkole, korzystałam z materiałów IPN, które wielokrotnie były bardzo ważnym elementem lekcji – zaznaczyła Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty.

Stan wojenny 1981-1983. Nowe materiały edukacyjne IPN

W ofercie IPN poświęconej stanowi wojennemu znalazły się:

  • Teka edukacyjna „Stan wojenny 1981-1983” skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczących takich przedmiotów jak: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski czy historia sztuki. Celem zawartych w publikacji materiałów jest uzupełnienie i rozwinięcie obecnej w podręcznikach szkolnych narracji odnoszącej się do okresu stanu wojennego, tj. przyczyn, źródeł i okoliczności jego wprowadzenia, przebiegu, najważniejszych wydarzeń oraz skutków dla szeroko pojętego życia politycznego i społeczno-gospodarczego w latach 80. XX wieku.

Teka edukacyjna składa się z trzech zeszytów:

  • Zeszyt 1: Eseje historyczne,
  • Zeszyt 2: Propozycje ćwiczeń dla ucznia, małe projekty badawcze,
  • Zeszyt 3: Wybór źródeł.

Recenzentami teki są: prof. dr hab. Mirosław Golon, Magdalena Dzienis-Todorczuk

Podczas spotkania zaprezentowane zostały także najnowsze publikacje naukowe IPN na temat stanu wojennego i Solidarności.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama