Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pierwsi mieszkańcy Czarnej Wody skorzystają z ośrodka zdrowia wiosną tego roku

Konkretnych kształtów nabiera budynek przyszłej przychodni zdrowia w Czarnej Wodzie. Wykonawca remontu i zarazem przebudowy dotychczasowego obiektu działa na pełnych obrotach. Wiadomo już kto będzie zajmował się zdrowiem mieszkańców - to Powiatowe Centrum Medyczne w Malborku.
Pierwsi mieszkańcy Czarnej Wody skorzystają z ośrodka zdrowia wiosną tego roku

Autor: UM Czarna Woda

Rozpoczęły się prace związane z remontem i przebudową przychodni zdrowia w Czarnej Wodzie. Wyłonienie wykonawcy było niewielkim problemem, z jakim borykała się gmina w temacie ochrony zdrowia dla mieszkańców. Znacznie trudniejsze okazało się pozyskanie lekarzy, którzy zdecydowaliby się na pracę, jak to określił Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarne Wody, na prowincji. Od około dwóch lat gmina szukała gestorów ośrodka zdrowia.

Burmistrz podkreślił, że przez cały ten czas prowadzone były szeroko zakrojone rozmowy.

- Kontaktowaliśmy się, między innymi z: Kociewskim Centrum Zdrowia, ośrodkiem zdrowia w Czersku, Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku, czy starogardzką Medpharmą – wyjaśnia burmistrz. - Rozmawialiśmy także z kilkudziesięcioma lekarzami indywidualnie. Niestety nic z tego nie wyszło. Jest na szczęście w Malborku Powiatowe Centrum Zdrowia z dynamicznym i odważnym prezesem Pawłem Chodyniakiem. Prowadzi głównie szpital, ale też pięć POZ-tów, czy podstawowych ośrodków zdrowia.

Okazał się że to właśnie ten podmiot ochrony zdrowia zapewni pomoc medyczną mieszkańcom gminy Czarna Woda.

 

Przypomnijmy, co się działo zanim udało podąć konkretne działania. Okazało się, że nowi gestorzy ochrony zdrowia nie mogli od razu wejść do budynku ośrodka zdrowia po zwolnieniu go przez poprzednią firmę, która świadczyła pomoc zdrowotną. Ostatnia firma użytkowała ten obiekt przez 20 lat. Dopóki był ten sam usługodawca, nie było problemu. Sanepid akceptował panujące warunki. Kiedy jednak opiekę medyczną miała zacząć świadczyć inny podmiot sytuacja się zmieniła. Sanepid zgłosił konkretne zastrzeżenia, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem. Czyli zanim zapadnie pozytywna opinia, gmina musi obiekt dostosować do obecnych wymogów nie tylko prawa budowlanego, ale także w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych. Po prostu zmieniły się standardy prowadzenia ośrodków zdrowia.

Trzeba było zlecić wykonanie nowego projektu. Trwało to około dwóch miesięcy. Projekt przebudowy zakłada m.in. przystosowanie pomieszczeń do obowiązujących przepisów. Remont dotyczy m.in. poczekalni, gabinetu zabiegowego, gabinetu lekarskiego, pomieszczeń rejestracji i zaplecza socjalnego. Prace mają zostać zakończone w pierwszym kwartale tego roku.

Wykonawca bez zwłoki przystąpił do realizacji zadania. Zatem realna jest perspektywa przekazania obiektu nowemu usługodawcy jeszcze wiosną tego. Wreszcie mieszkańcy nie będą już musieli jeździć do innych miejscowości, aby zasięgnąć porady lekarskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka