Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Baza serwisowa w Łebie będzie obsługiwać morską farmę wiatrową

Na polskim wybrzeżu przybędzie ogromnych wiatraków służących do pozyskiwania energii odnawialnej. Morska farma wiatrowa Baltic Power powstaje staraniem Grupy Orlen i Northland Power, po ukończeniu ma liczyć 76 turbin, które pokrywać będą 3 procent krajowego zapotrzebowania na energię. W Łebie powstaje baza serwisowa, która tę farmę będzie obsługiwać przez co najmniej 25 lat. To łącznie 60 nowych stanowisk pracy.
Wizualizacja przyszłej bazy serwisowej Baltic Power w Łebie

Autor: Baltic Power

Łeba: Powstaje baza serwisowa dla farmy wiatrowej Baltic Power

Farma wiatrowa Baltic Power ma być uruchomiona w roku 2026, rok wcześniej gotowa do pracy będzie baza serwisowa w Łebie. Zajmie ok. 1,1 hektara gruntów, gdzie ulokowany zostanie magazyn części zamiennych oraz warsztat. Baza będzie dysponować własnym nabrzeżem, do którego będą mogły dobijać jednostki do 35 m długości. To nabrzeże jest wręcz niezbędne, ponieważ do obsługi wiatraków zainstalowanych na morzu będzie potrzebnych od 3 do 4 specjalistycznych statków, które będą zabierać do 24 techników, konieczny sprzęt i narzędzia do prac konserwacyjnych i naprawczych.

ZOBACZ TEŻ: Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim koło Łeby. To wielka szansa dla całego Pomorza

Budowa bazy w Łebie kosztować ma 62 miliony złotych. Pracę znajdzie tu około 60 osób. Ich podstawowym zadaniem będzie utrzymanie prawidłowej pracy turbin, wykonywanie cyklicznych przeglądów, bieżąca weryfikacja zużycia poszczególnych elementów, zgodnie ze ścisłymi procedurami. W razie konieczności przeprowadzanie napraw. Praca techników ma być wspierana przez system informatyczny monitorujący stale pracę turbin. Dlaczego baza znajdzie się akurat w Łebie?

Tak wygląda dzisiejszy plac budowy bazy w Łebie

Nowe miejsca pracy

- Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że około 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach – mówi Jens Poulsen, członek Zarządu Baltic Power.

Jak informuje Grupa Orlen, farma Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. We wrześniu ub. roku zakończono przygotowania do realizacji, pozyskano też pełne finansowanie z udziałem 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Uzyskano wszystkie konieczne zezwolenia. W farmie Baltic Power mają być zainstalowane turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, część wież będzie wykonana z niskoemisyjnej stali. Kiedy farma podejmie pracę, może pokryć 3 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Równocześnie spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 2,8 miliona ton rocznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama