Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Zatrucie czadem w Gdańsku! Pięć osób w szpitalu, w tym troje dzieci

Pięć osób, w tym troje dzieci, w poniedziałek, 12 lutego trafiło do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla w Gdańsku. Pomiar wskazał kilkukrotne przekroczenie normy. W akcji brały udział trzy zastępy PSP w Gdańsku.
straż pożarna, karetka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne

Zatrucie czadem w Gdańsku! Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 12 lutego późnym wieczorem w budynku przy ul. Głębokiej w Gdańsku. Przed godz. 22.00 strażacy stwierdzili podwyższony poziom tlenku węgla w jednym z mieszkań. Jak informuje bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, pomiar wskazał stężenie czadu na poziomie 300 ppm. Dopuszczalna przez Światową Organizację zdrowia norma to 35 ppm.

Służby zabrały do szpitala pięć osób: dwoje dorosłych i troje dzieci (w tym jedno niemowlę). Natomiast ośmioro innych mieszkańców budynku zostało ewakuowanych z mieszkań. W akcji brały udział trzy zastępy PSP w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zatrucie czadem w Palczewie! Pięć osób poszkodowanych, w tym czworo dzieci

Tlenek węgla – cichy zabójca

Tlenek węgla nazywany jest również „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy zdarzeń związanych z niebezpieczną emisją tlenku węgla.

– Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy, czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej – informują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy rekomendują instalowanie w domach czujek dymu i tlenku węgla.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dwie młode osoby zatruły się tlenkiem węgla w Gdyni

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie. Przy długotrwałym narażeniu powoduje śmierć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka