Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Solidarni z Ukrainą. 10 lat po pierwszej rosyjskiej agresji, dwa lata po wybuchu wojny

Dziesięć lat temu Rosja zaatakowała Ukrainę - jeszcze w ograniczonym zakresie, dwa lata temu wybuchła pełnoskalowa wojna, mimo eufemistycznego określenia przez agresora jako "specjalną operację wojskową". Pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", od 20 do 26 lutego w Gdańsku odbędzie się wiele wydarzeń służących wyrażeniu poparcia i solidarności wobec narodu ukraińskiego, debacie i rozmowie o szansach na pokój.
Solidarni z Ukrainą. 10 lat po pierwszej rosyjskiej agresji, dwa lata po wybuchu wojny

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańsk upamiętni 2. rocznicę wojny w Ukrainie

Oprócz spotkań, debat, wydarzeń kulturalnych prowadzona będzie zbiórka darów z przeznaczeniem dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie. Komitet Obrony Demokracji zaprasza od wtorku 20 lutego do czwartku 22 (od godz. 15 do 18) oraz w sobotę 24 lutego (od godz. 10 do 15.45) wszystkich, którzy chcieliby przekazać takie przedmioty do biura KOD przy ul. Jana z Kolna 8. Wszystkie dary trafią do żołnierzy ukraińskich. W sobotę fundacja Zupa Na Monciaku zapowiada poczęstunek dla darczyńców w postaci smakowitej zupy.

Co szczególnie może być przydatne:

  • Latarki i baterie
  • Termosy stalowe i kubki termiczne
  • Świece
  • Bandaże
  • Leki na przeziębienie, ból gardła, witaminy
  • Kawa, herbata
  • Czekolada, batony
  • Nowa bielizna, skarpety sportowe
  • Szampony, podpaski
  • Żele pod prysznic
  • Pasty i szczotki do zębów
  • Dezodoranty

Wernisaż wystawy "Alfabet Gdańska" odbędzie się we wtorek 20 lutego o godz. 16.30 w ogrodzie zimowym ECS. Na tytułowy alfabet składa się sześć płócien, na których znalazły się litery układające się w słowo Gdańsk. Młodymi autorami prac są mieszkańcy Gdańska, Polki i Polacy oraz Ukrainki i Ukraińcy. Projekt realizowany był w ostatnim kwartale ubiegłego roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Obejmował spotkania, warsztaty, rozmowy z uznanymi artystami oraz spacery z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Gdańsku. Wystawa "Alfabet Gdańska" dostępna będzie do 5 marca.

CZYTAJ TEŻ: Wielki wiec solidarności z Ukrainą! Tłumy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Debata "10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie?" odbędzie się w czwartek, 22 lutego, o godz. 17 w audytorium ECS. Udział w niej wezmą: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były urzędnik ukraińskiej administracji państwowej i urzędnik konsularny, aktywista, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorką dyskusji będzie historyczka – dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.

"Węzły zwycięstwa - wspólne tkanie" - pod taką nazwą w sobotę, 24 lutego w sali wielofunkcyjnej ECS odbędzie się wspólne wyplatanie siatek maskujących dla żołnierzy na ukraińskim froncie. Takie spotkania z udziałem całych rodzin odbywają się co tydzień w czasie weekendów. Udział może wziąć każdy, organizatorzy zapraszają od godz. 10 do 16. 

Pomnik Poległych Stoczniowców w kolorach Ukrainy

Wprost z wyplatania siatek maskujących można będzie wybrać się na wiec solidarności z Ukrainą, rozpoczynający się o godz. 16 w ogrodzie zimowym ECS. Uczestnicy przeniosą się następnie na plac Solidarności. Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 będzie rozświetlony w kolorach Ukrainy, a Gdańsk połączy symbolicznie z Ukrainą Łańcuch Jedności. Udział w wiecu zapowiedzieli konsul Ukrainy, przedstawiciele społeczności ukraińskiej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

ZOBACZ TAKŻE: Stworzył logo Solidarności, teraz wspiera Ukrainę. Logo Jerzego Janiszewskiego krąży już po świecie

Kolejne wydarzenia zaplanowano już w poniedziałek, 26 lutego. W południe w konsulacie Ukrainy w Gdańsku odbędą się uroczystości z okazji przywrócenia placówce konsularnej Ukrainy w Gdańsku statusu konsulatu generalnego. Udział zapowiedział m.in. Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.

Tego samego dnia o godz. 14 panel dyskusyjny "Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2024" w audytorium Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4. Najważniejszymi pytaniami w trakcie dyskusji będą zapewne - jak pogodzić ze sobą wszystkie wyzwania w kwestiach gospodarczych, w rolnictwie? Jaki model relacji będzie najbardziej efektywny?

Zaproszenia do udziału w panelu zostały skierowane do: Wasyla Zwarycza – ambasadora Ukrainy w Polsce, Jacka Kluczkowskiego – byłego ambasadora Polski w Ukrainie, Pawła Szeremety – byłego ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy, Marceliny Wilczewskiej – studentki politologii na UG, kierującej fundacją „Studenci dla Ukrainy”, pomysłodawczyni akcji „Studenci dla Ukrainy – pomagaMY”, dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG – dyrektora Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych UG i Lwa Zacharczyszyna – pełnomocnika dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorem panelu będzie dr hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG – pełnomocnik rektora ds. pomocy Ukrainie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama