Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już otwarte

Uniwersytet Morski w Gdyni zakończył budowę nowoczesnego Centrum Offshore. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 lutego. Inwestycja wynika ze strategii uczelni zakładającej prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego.
Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już otwarte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore

Centrum ma wspierać sektor offshore poprzez kształcenie kadr menadżerskich, udostępnianie nowoczesnej wiedzy branżowej oraz integrowanie środowiska morskiej energetyki wiatrowej.

- Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – mówił prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG w grudniu 2021 r.

Zaplecze badawczo-edukacyjne dla sektora energetyki wiatrowej

Od marca 2021 r. na Uniwersytecie Morskim w Gdyni prowadzone były pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Od tego czasu uczelnia poszerzała swoją ofertę z branży offshore. W tamtym roku rozpoczęła się też budowa szacowana na 61 mln zł. 15 września 2022 r. uroczyście zawieszono wiechy oraz podpisano umowę z MEWO S.A. i PGE Baltica na przeprowadzenie badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podkreślał wówczas przełomowość i skalę inwestycji.

- Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu – mówił prof. Adam Weintrit. - Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej może okazać się kołem zamachowym dla uniwersytetu, ale też i dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Podpisana z PGE Baltica 1 umowa jest jedną z największych w historii uczelni. Będziemy mogli w pełni wykorzystać szerokie kompetencje i doświadczenie naszych pracowników.

Centrum składa się z dwóch dwukondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. mkw., połączonych łącznikiem na poziomie 1. piętra. Docelowo przewidziana jest na ok. 200 stanowisk pracy. W obiekcie znajdują się najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez gospodarkę morską oraz pozostałe zakłady i jednostki Instytutu Morskiego UMG, zlokalizowane dotychczas w różnych częściach Trójmiasta. W centrum przewidziano magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy oraz nowoczesną macierz dyskową o pojemności 1,0 PB.

Obiekt mieści się przy ul. Roberta de Plelo 20 w Gdańsku, dzięki czemu ma bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które zostało przebudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w 2020 r. Nabrzeże o łącznej długości 500 m umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla uniwersytetu, jak i jego kontrahentów. Jest to również miejsce lokalizacji odpowiednich instalacji oraz urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania szkoleń i edukacji.

Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama