Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdańsk. Razem wystawia osobnego kandydata na prezydenta

Do rywalizacji o fotel prezydenta gdańska włączył się piąty kandydat – Adam Szczepański popierany przez komitet Społeczny Gdańsk, złożony w większości przez członków partii Razem oraz lokalnych aktywistów.
Gdańsk. Razem wystawia osobnego kandydata na prezydenta

Autor: materiały prasowe

Komitet został powołany w trzy tygodnie, po tym, jak Razem zadecydowała, że nie przystąpi do koalicji szerokiej Wspólna Droga, która tworzą Nowa Lewica, Polska 2050, Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, Trójmiejska Inicjatywa Kierowców. Powodem była obecność na jej listach działaczy o poglądach prawicowych, w tym byłego radnego PiS Łukasza Hamadyka, związanego ostatnio z Konfederacją. 

Do tej ideowej niespójności Wspólnej Drogi nawiązywała senatorka Anna Górska z Razem podczas sobotniej prezentacji kandydatów Społecznego Gdańska pod Salą BHP na terenie Stoczni Gdańskiej. 

Anna Górska (fot. mat. prasowe)

– Wiemy, że reprezentujemy te same poglądy, te same wartości – mówiła. – Ten komitet składa się tez z osób, które najczęściej chodzą po tych ulicach. Nie jeżdżą szybkimi samochodami, wiedzą jak wygląda codzienne życie. Na politykę mieszkaniową nie patrzą z perspektywy flipperów, deweloperów czy przedstawicieli wielkiego biznesu. Reagują kiedy dzieje się przemoc wobec osób, które są poddawane nielegalnym eksmisjom, kiedy są wynajmowani bandyci, żeby usuwać całe rodziny z dziećmi z mieszkań. Z tej perspektywy nasi kandydaci i kandydatki będą patrzeć na miejskie problemy

Solidarność i wolność nie tylko z nazwy

Adam Szczepański, kandydat Społecznego Gdańska na prezydenta, zarysował filary programowe komitetu: Gdańsk Solidarny, Gdańsk Zielony i Zrównoważony oraz Gdańsk Demokratyczny i Obywatelski. 

– Solidarny czyli taki, który nikogo nie zostawia za burtą, zapewnia ludziom dach nad głową, pomaga osobom wykluczonym. Zielony i Zrównoważony, czyli inwestujący w komunikację miejską oraz tereny zielone, walczący z zanieczyszczeniami powietrza, dbający o ład urbanizacyjny. Demokratyczny i obywatelski, czyli wspierający rady dzielnic, sprawnie realizujący projekty obywatelskie oraz realnie wsłuchujący się w głos mieszkańców i mieszkanek – tłumaczył Szczepański. – Chcemy, żeby Gdańsk był miastem wolności i solidarności nie tylko z nazwy. Chcemy, żeby równość była naprawdę równością. Nie można mówić o równości, kiedy nie ma sprawiedliwości ekonomicznej. Kiedy jedni mają 10 mieszkań, a inni tych mieszkań nie mogą znaleźć. Kiedy jedni czekają godzinę na eskaemkę, która nie przyjeżdża, a inni się rozbijają szybkimi samochodami i pod nich budowana jest kolejna trasa przelotowa przez środek miasta. Kiedy jednych stać na prywatne przedszkola, a inni tych przedszkoli nie mają i nie mogą pójść do pracy.

Z Falowcem w herbie

Szczepański, który jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, gdzie zajmuje się funduszami unijnymi dla Pomorza, przekonywał, że współpracuje z urzędami gmin w całym województwie i wiem jak wygląda praca samorządów, jakie mają problemy i przed jakimi wyzwaniami stają. Kandydat zwrócił się też bezpośrednio do urzędników samorządowych: – Macie kompetencje, ale nie macie narzędzi i pieniędzy, a my chcemy wam to po prostu dać. 

W logo komitetu Społeczny Gdańsk znalazł się falowiec, jako uniwersalny symbol Gdańska, budynek w którym mieszkają osoby o różnym statusie materialnym, społecznym, zawodowym, w różnym wieku. Na koniec prezentacji kandydaci skandowali hasło: „Społeczny Gdańsk to ludzie”. 

Lista kandydatów Społecznego Gdańska

Okręg 1 - Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Joanna Sobańska (z prawej)  (fot. materiały prasowe)
  1. Joanna Sobańska Działaczka miejska i lokatorska, członkini kolektywu Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, współzałożycielka Stowarzyszenia Pomorska Akcja Lokatorska. Wieloletnia radna dzielnicy Siedlce. Pracuje jako przedstawicielka naukowa w branży biotechnologicznej.
  2. Konrad Kaczyński Radca prawny, Gdańszczanin od urodzenia, członek Partii Razem. Chce by Gdańsk był miastem przyjaznym do życia wielu, a nie jedynie miejscem atrakcyjnej lokaty kapitału dla nielicznych.
  3. Aleksandra Kwapisiewicz Z wykształcenia biolożka, z zawodu specjalistka w branży HR. Od zawsze zafascynowana rozwojem i edukacją dzieci. Wieloletnia wolontariuszka Odysei Umysłu. Chce miasta zielonego, bezpiecznego i otwartego.
  4. Krzysztof Karwowski Działał na rzecz praw uczniów w Stowarzyszeniu Umarłych Statutów. Od pół roku prowadzi bezpłatną pomoc prawną w zakładaniu stowarzyszeń i lokalnych grup działania. Studiuje administrację. Chce zbudować miasto, w którym każda inicjatywa mieszkańców będzie miała znaczenie.
  5. Agnieszka Kajka Mieszkając w Skandynawii współtworzyła portal dla społeczności polskiej w Norwegii, organizowała spotkania z przedstawicielami instytucji rządowych oraz pozarządowych, które miały wpływ na sposób życia lokalnych społeczności. Dziś chce zmieniać rodzinny Gdańsk, żeby nie trzeba było stąd wyjeżdżać za lepszym życiem.

Okręg 2 - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe

Aleksander Gavlas  (fot. mat. prasowe)
  1. Aleksander Gavlas Absolwent stosunków międzynarodowych na UMK w Toruniu i studiów podyplomowych z zarządzania na SGH w Warszawie. Nieformalny aktywista i społecznik lokalny. Współautor zwycięskiego zielonego projektu ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego: Rajskie Ogrody na Długich Ogrodach.
  2. Karina Rembiewska Gdańszczanka, prawniczka, obecnie aplikantka radcowska. Karierę zawodową rozpoczynała w przedstawicielstwie województwa pomorskiego przy instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli. Była radna dzielnicy Olszynka oraz wnioskodawczyni wielu udanych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. W latach 2016 - 2019 Menedżerka Śródmieścia Gdańska. 
  3. Michał Jaśkiewicz Dr hab. psychologii, zatrudniony jako profesor na Uniwersytecie Gdański. W swoich badaniach zajmował się jakością życia w mieście i uważa, że wie, jakie rozwiązania powinny być wdrożone, żeby ludzie czuli się w swoim mieście szczęśliwi. Tworzył struktury związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie przewodniczył Komisji Zakładowej. Urodził się w najdłuższym falowcu, mieszkał na Górnym Tarasie, a obecnie mieszkaniec Dolnego Miasta.
  4. Daria Kuczmara Psycholożka z tendencjami opiekuńczymi. Marzy o Gdańsku przyjaznym ludziom i środowisku, wyrównującym szanse i dobrym do życia dla wszystkich jego mieszkanek i mieszkańców.
  5. Aleksander Gruszczyński Inżynier oprogramowania, z doświadczeniem w pracy nauczyciela. Pasję do nauczania programowania kontynuuję w jednej z gdańskich fundacji. Promuje wykorzystywanie wyprodukowanych już rzeczy i naprawianie tego co się zepsuło. Aktywnie wspiera inicjatywy ekologiczne i równościowe. Członek partii Razem.
  6. Olga Świech Z pochodzenia częstochowianka - gdańszczanka z miłości. Na co dzień zajmuje się przeciwdziałaniem przestępczości finansowej i stara się żyć zgodnie z filozofią less waste. Od kilku lat członkini Partii Razem. Wegetarianka z przekonania i orędowniczka praw zwierząt. 
  7. Mateusz Piątkowski Scenarzysta komiksowy, operator maszyn w fabryce kabli, od urodzenia związany z Gdańskiem i mimo nienormalnych warunków na rynku mieszkaniowym upiera się, że tutaj chce mieszkać całe życie. W polityce kieruje się założeniem, że zgniłe kompromisy tworzone dla zdobycia stołków niszczą demokrację i dlatego aby się temu przeciwstawić startuje ze spójnej programowo listy KWW Społeczny Gdańsk.
  8. Natalia Grzymała Edukatorka ekologiczna, działaczka społeczna, radna Dzielnicy Śródmieście, z wykształcenia muzyczka. W swojej działalności skupia się na rozwiązaniach sąsiedzkich hołdując zasadzie „myśl globalnie działaj loklanie”. Zagorzała przeciwniczka zabudowy Boiska pod Wierzbami na Dolnym Mieście. Współinicjatorka grupy „Dzika Fosa Miejska”, której celem jest ochrona walorów przyrodniczych Opływu Motławy. 

Okręg 3 - Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień 

Robert Kozakiewicz Fot. mat.prasowe
  1. Robert Kozakiewicz Absolwent informatyki na Politechnice Gdańskiej, z zawodu programista w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem, fotograf. Członek zarządu i rzecznik prasowy okręgu pomorskiego Lewicy Razem. W działalności politycznej promuje aktywną politykę gospodarczą państwa oraz zmniejszanie nierówności ekonomicznych. W Radzie Miasta chciałby zająć się problemem jakości powietrza oraz programem rozwoju komunikacji miejskiej.
  2. Olga Strojny Zastępczyni przewodniczącego Rady Dzielnicy Piecki-Migowo. Działaczka lewicowa i feministyczna. Członkini Partii Razem. Inżynierka, projektantka, specjalistka w zakresie budownictwa.
  3. Wojciech Hryniewski Radny dzielnicy Aniołki, z zawodu programista. Zainteresowany miastem, które służy jego mieszkańcom, a nie interesom inwestorów. Takim, które chroni swoich mieszkańców i wspólne dobro, docenia i dba o swoje obszary cenne przyrodniczo, miejsca gdzie spędzamy wolny czas i które czynią Gdańsk wspaniałym miejscem do życia.
  4. Marta Falba Z wykształcenia kulturoznawczyni, od lat pracuje jako Project Manager, od wielu lat mieszka wraz z rodziną w Gdańsku. Najważniejsze dla niej są sprawy związane z mieszkalnictwem, rozbudową ścieżek rowerowych oraz rozwoju komunikacji miejskiej.
  5. Teodor Turonek Kandyduje, bo po wyborach 2023 roku wie już, że ludzie mogą pomóc sobie i innym, jeśli tylko uwierzą i odważą się podnieść głos, a ich miasto może i powinno w tym pomóc. Za kluczowe uważa mądre inwestycje w poprawę jakości i dostępności miejskiej infrastruktury. Chce też zwrócić wzrok miasta w stronę problemu zwierząt domowych, porzuconych, chorych i skrzywdzonych przez ludzi.
  6. Joanna Markowska Farmaceutka i młoda mama zdeterminowana, aby poprawić warunki życia w Gdańsku. W radzie miasta chce działać na rzecz harmonijnego współistnienia ludzi i zwierząt, dostępności dla ludzi o różnych potrzebach oraz budowania silniejszej i bardziej zintegrowanej społeczności mieszkańców.
  7. Milena Kowalewska Historyczka sztuki i ekonomistka. Kobieta, która chce skutecznie wspierać inne kobiety, zwłaszcza w trudnych sytuacjach życiowych. Polka, której największą wartością jest tolerancja wobec wszystkich narodowości. Apostatka, której drogowskazem w życiu jest szacunek do drugiego człowieka. 

Okręg 4 Młyniska, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo

Agnieszka Wąsowska-Telęga  Fot. mat. prasowe
  1. Agnieszka Wąsowska-Telęga Aktywistka, wegetarianka, tłumaczka, żona i matka, mieszkanka Górnego Wrzeszcza. Działa na rzecz mody zrównoważonej w zarządzie stowarzyszenia Fashion Revolution Polska. Działa społecznie na rzecz równości. Członkini zarządu okręgu pomorskiego Razem. W Radzie Miasta chce skupić się na miejskiej gospodarce odpadami.
  2. Filip Wasilczuk Wrzeszczanin od urodzenia. Zawodowo zajmuje się energetyką wiatrową. Dr mechaniki, naukowiec w Instytucie PAN i wykładowca na Politechnice Gdańskiej. Przez wiele lat działał w ZHR, gdzie wykształcił przekonanie, że widząc pole do poprawy w naszym otoczeniu, należy działać. Dlatego od 2021 roku działam w partii Razem. 
  3. Olga Ciszek Obecnie tatuatorka, a w niedalekiej przyszłości - pielęgniarka SOR. Miłośniczka zwierząt, polskiej przyrody oraz podróży rowerem i transportem zbiorowym.
  4. Krzysztof Kwapisiewicz Gdańszczanin, programista, rowerzysta, tata. Studiował inżynierię biomedyczną na Politechnice Warszawskiej. Wieloletni wolontariusz Odysei Umysłu. W Razem od 2021 roku. Zajmuje się lokalnymi sprawami głównie z obszaru bezpieczeństwa drogowego i miasta dostępnego dla wszystkich. W wolnych chwilach zajmuje się krótkofalarstwem.
  5. Janina Wiśniewska Od 20 lat związana jako wolontariuszka z Fundacją DROGA. Koordynatorka sklepu/punktu charytatywnego Dary, inicjatorka licznych akcji kierowanych do dzieci, seniorów i rodzin potrzebujących wsparcia. Wieloletnia radna Wrzeszcza Górnego, dzięki jej determinacji i energii powstały miejsca, takie jak teren rekreacyjny na Podleśnej Polanie, plac zabaw, czy siłownia pod chmurką w parku de Gaulle'a. Od 5 lata prowadzi niezawodową rodzinę zastępczą. Marzy o większej możliwości wpływu na rozwój swojej dzielnicy i jest przekonana, że jako radna miasta Gdańska będzie mogła skuteczniej wspierać lokalne społeczności. 

Okręg 5 Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe

Adam Szczepański  (fot. mat. prasowe)
  1. Adam Szczepański Zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Przymorze Małe. Od lat zajmuję się polityką społeczną, zwłaszcza kwestiami mieszkaniowymi. Organizuje pomoc dla osób dotkniętych biedą, bezdomnością czy niepełnosprawnością. Interweniuje w sprawach stanu lokali komunalnych czy w obronie lokatorów podczas nielegalnych eksmisji. Pracował przy integracji osób z doświadczeniem migracji w tym z uchodźcami wojennymi. Zawodowo zajmuje się funduszami unijnymi dla Pomorza. Ma jednak doświadczenie w branży budowlanej i jako nauczyciel. Współprowadził też firmę. Z wykształcenia politolog, ukończył podyplomowe studia z rachunkowości i zarządzania projektami z funduszy europejskich. Nie ocenia, nie będzie Cię pytał o pochodzenie, o to kogo kochasz czy w co wierzysz. Jak trzeba to pomaga.
  2. Magdalena Wessel Studentka psychologii, aktywistka, feministka, wegetarianka, miłośniczka sztuki i podróży. Rozpoczęła aktywizm w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, później brała udział w większości czarnych protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji. Uczestniczyła w pracach zespołu ds. edukacji Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Członkini partii Razem. Chce walczyć o dobrą politykę mieszkaniową miasta, chronić tereny zielone oraz przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.
  3. Michał Dziergas Student Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej oraz Dyplomacji na Uniwersytecie Gdańskim. Pracownik gastronomii, w czasie wolnym – działacz lokatorski. Organizator wymiany młodych działaczy związków zawodowych z Polski i Niemiec oraz innych wydarzeń. Zaangażowany w działania na rzecz kwestii socjalnych dotyczących osób studiujących. Przede wszystkim w zakresie obniżenia kosztów studiów i prawa do taniego i dobrego dachu nad głową. 
  4. Anna Stażewska Absolwentka skandynawistyki, a niedawno także religioznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała zarówno w małych firmach jak i dużych korporacjach, oraz w administracji publicznej placówki edukacyjnej. Od 2016 roku należy do partii Lewica Razem, gdzie wspierała kampanie dotyczące skrócenia czasu pracy, reformy edukacji, praw osób LGBT+ i świeckiego państwa. Była także członkinią zarządu Okręgu Gdańskiego Lewicy Razem. Uważam, że jednym z najbardziej palących problemów w naszym kraju jest sytuacja na rynku mieszkaniowym, i jednym z dostępnych dla nas i bardzo dobrych rozwiązań jest wspieranie budowania i odnawiania mieszkań komunalnych.
  5. Andrzej Tokarski Pracuje jako trener fitness i prowadzi treningi dla różnorodnych grup: młodzieżowych drużyn piłkarskich, grup kolarskich, kilku kół seniorów. Opiekuje się sportową społecznością LGBTQA+ w Gdańsku w ramach QKS Trójmiasto. Zawodowo zajmuje się też specjalistycznymi zagadnieniami cyberbezpieczeństwa. W ramach działalności w Radzie Miasta Gdańska chce zająć się problemami edukacji i popularyzacji sportu, zwłaszcza wśród osób mierzących się z rozmaitymi formami wykluczenia.
  6. Jagoda Kościelniak Z wykształcenia slawistka, dr językoznawstwa, badaczka szeroko pojętej Słowiańszczyzny w kulturze popularnej. W Partii Razem działa od 2016 roku, w wolnym czasie obserwuje ptaki. Szczególnie zależy jej na ochronie trójmiejskiej przyrody i dostępności komunikacji miejskiej.
  7. Katarzyna Bugiel Ślązaczka zakochana w Gdańsku. Przeprowadziła się tu zaraz po studiach po staroświecku - za miłością do rodowitego gdańszczanina. Fizjoterapeutka zaznajomiona z zasadami refundacji zaopatrzenia medycznego oraz orzecznictwa ds. niepełnosprawności; szczerze zainteresowana, aby system opieki nad najmniej samodzielnymi był jak najbardziej ludzki. 

Okręg 6 Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki

Sonia Zięba (fot. mat. prasowe)
  1. Sonia Zięba Doktorka nauk farmaceutycznych, popularyzatorka nauki, członkini partii Razem. W wolnym czasie prowadzi wykłady związane z kryminologią. Aktywna piłkarka w kobiecej drużynie "Ich własna Liga". W działalności skupia się na prawach kobiet i społeczności LGBT. Gdańszczanka od urodzenia, jako Radna Miejska chce zająć się dostępnością, bezpieczeństwem i jakością stref pieszych.
  2. Maksymilian Adamski Student Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku praca socjalna. Pracownik, aktywista, początkujący działacz lokatorski, członek Lewicy Razem. Współorganizator zbiórki odzieży zimowej dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. Szczególnie bliskie są mu tematy biedy i wykluczenia społecznego. Zwolennik aktywnej polityki mieszkaniowej zapobiegającej bezdomności. Lokalne problemy poznaje zarówno z perspektywy mieszkańców – szczególnie eksmitowanych lokatorów – jak i ośrodków pomocy społecznej, w których odbywa praktyki zawodowe w ramach studiów.
  3. Anna Zajączkowska Informatyczka, od wielu lat w Partii Razem, Gdańszczanka, wielbicielka trójmiejskich lasów. Uważa, że miasto powinno być najpierw dla mieszkańców i pracowników a dopiero potem dla turystów i wielkiego biznesu. Wiele lat prowadziła własną firmę, współpracowała z organizacjami pozarządowymi przy realizacji projektów z funduszy unijnych. Marzy o tym, żeby pierwszą uchwałą nowej Rady Miasta był zakaz używania fajerwerków na terenach przylegających do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
  4. Michał Pośnik Tłumacz i historyk sztuki, absolwent Sorbony i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik firmy międzynarodowej. Współautor zwycięskiego projektu Zielonego Ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2023 (obecnie w realizacji) i przewodnik miejski. W przeszłości pracownik miejskiej jednostki kultury CSW "Łaźnia". Jako Radny skupi się na wyrównaniu szans edukacyjnych, przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu oraz na poprawie komunikacji miejskiej.
  5. Sara Prussak Z wykształcenia filolożka i tłumaczka, z zawodu specjalistka w międzynarodowej korporacji. Feministka i działaczka LGBTQ+, współorganizatorka protestów na rzecz praw kobiet. Do 2019 roku członkini rady krajowej partii Razem, obecnie bezpartyjna. Rodowita Oliwianka. W Gdańsku docenia działania równościowe i chciałaby poprawy polityki mieszkaniowej oraz usprawnienia komunikacji miejskiej. 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama