Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Kaszubi strzegą tych wartości i tego dziedzictwa

Fundamentem identyfikacji Kaszubów, oprócz języka kaszubskiego, powinna być znajomość własnych dziejów. Dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie wiedzy i świętowanie Dnia Jedności Kaszubów, który został ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 roku, kiedy to w bulli Grzegorza IX szczeciński książę Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub”.

W tym roku główne obchody święta odbędą się w niedzielę, 17 marca w Kolbudach. Zaplanowano tam próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, turniej popularnej na Kaszubach gry karcianej „Baśka”, a także światową premierę gry planszowej Spy Guy Pomorskie, która przybliża historię, tradycję, zabytki i atrakcje turystyczne Pomorza. Nie zabraknie też stoisk z regionalnymi wyrobami i specjałami kuchni kaszubskiej.

A we wtorek, 19 marca (o godz. 11), dokładnie w rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, na Górze Gradowej w Gdańsku (teren Hevelianum) uroczyście podniesiona zostanie największa flaga kaszubska na najwyższym maszcie flagowym. 

Wszystko po to, by upamiętnić oficjalne pojawienie się Kaszubów na kartach historii, upowszechnić wiedzę o gospodarzach tych ziem, ale też podkreślić wyjątkowość kaszubskiego kraju. 

Dzięki tego typu wydarzeniom w Kaszubach dokonuje się pozytywna przemiana. Z dumą i otwartością przyznają się do swoich korzeni, choć w przeszłości za mówienie po kaszubsku byli szykanowani przez Niemców, a potem przez komunistyczne władze PRL. Mimo to, zachowali własny język, świadomość odrębności i katolicki system wartości. 

Znakomicie, że w 2005 roku kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce, i dzisiaj obecny jest w szkołach, kościele, urzędach oraz mediach. 

Ale ważne, żeby młodzi, poza szkołą, zaczęli dostrzegać wartości płynące z jego znajomości – nie tylko ideologiczne, ale promocyjne i ekonomiczne. Bo inaczej w codziennym życiu będzie się nim posługiwać tylko starsze pokolenie. To ważne, bo dzisiaj w dobie globalizacji posiadanie czegoś specyficznego, odrębnej kultury, języka czy zwyczajów, jest wielką wartością, którą trzeba chronić i rozwijać. 

W mojej opinii, tego typu wydarzenia, jak Dzień Jedności Kaszubów czy też zjazdy Kaszubów, budują naszą kaszubską wspólnotę, umacniają tożsamość, identyfikację z miejscem zamieszkania i mobilizują do działania. Są okazją do manifestowania jedności. Oby dalej Kaszubi tak pięknie i skutecznie kształtowali swoją tożsamość oraz zakorzenienie oparte na dziedzictwie historyczno-kulturowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka