Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Tajemnice pomorskich lasów. Zielone Pomorze w liczbach

Niespełna 40 procent powierzchni Pomorza porastają lasy - głównie bory sosnowe, buczyny, dąbrowy oraz grądy z przewagą grabów i dębów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów GUS przedstawił najnowsze leśne statystyki. Co z nich wynika?
Lasy na Pomorzu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Międzynarodowy Dzień Lasów - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone już dwunasty raz - ma na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania naszej planety. Od oczyszczania powietrza, przez powstrzymywanie zmian klimatycznych , aż po zapobieganie erozjom gleby. Jest to także okazja, by po raz kolejny zaprezentować Czytelnikom najnowsze informacje o pomorskich lasach, przekazane nam przez Urząd Statystyczny w Gdańsku i pochodzące z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: Co dalej z lasami? Leśnicy i samorząd kontra społecznicy

Pomorze trzecie w Polsce pod względem lesistości

Najpierw dobra wiadomość - w porównaniu z mieszkańcami województw łódzkiego, mazowieckiego czy kujawsko-pomorskiego mamy naprawdę dużo szczęścia. Lesistość na Pomorzu (czyli stosunek procentowy powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru) wyniosła według danych Urzędu Statystycznego 36,5 proc. Daje nam to trzecie miejsce w Polsce, w której średnia lesistość nie przekracza 29,7 proc. Bezapelacyjnie wygrywa Lubuskie, w którym prawie połowa powierzchni województwa  porośnięta jest przez lasy.

Warto w tym miejscu pamiętać, że las lasowi nierówny. Dane statystyczne odnoszą się zarówno do starych, dorodnych drzew, jak i młodych sadzonek, które dorosną dopiero za kilkadziesiąt lat.

Powierzchnia lasów na Pomorzu wzrosła o 800 hektarów

Pomorskie lasy zajmują 669,2 tys. ha - to 39,1 proc. powierzchni. Jest to ok. 800 hektarów więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi danymi. Wzrosła przy tym nieco, z 88,4 proc. do 88,4 proc. powierzchnia lasów publicznych, administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Obecnie  jedynie 11,5 proc. lasów znajduje się w rękach prywatnych. Warto w tym miejscu dodać, że RLDP w Gdańsku gospodaruje także poza granicami Pomorza, na terenie województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, na łącznej powierzchni ponad 304 tys. ha.

Spada liczba posadzonych drzew

Na jednego Pomorzanina przypada 2840 m kw (28,4 ary) lasu - 10 m kw więcej, niż podawano przed rokiem.  Kolejny rok jednak spada liczba posadzonych drzew - z 18 547 do 11 091 oraz krzewów z 10731 do 7554.

Niestety, przeciętny wiek pomorskich sosen, świerków, buków i dębów jest niższy od średniej krajowej. I tak dla sosny wynosi on 62 lata (średnia 63 lata), dla świerka 45 lat (o 19 lat mniej, niż przeciętnie w Polsce), dla buka 65 , czyli dwa lata mniej niż średnia krajowa, a dla dębu 56 lat wobec średniej  62 lata. Warto w tym miejscu dodać, że przyrodnicy i aktywiści apelują, by w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zrezygnować w ogóle z wycinki starych drzew, pozwalając im rosnąć ponad 100 lat.

Pozyskujemy coraz więcej drewna z lasów

W Polsce między 2015 a 2022 r. pozyskanie drewna (grubizny) wzrosło z 40 247 tys. m sześc.  do 44 647 tys. m sześc. Według ostatniego Rocznika Statystycznego Leśnictwa wynika, że w 2022 r. ze 100 ha powierzchni lasów na Pomorzu pozyskano 482,5 m sześc. drewna. To więcej, niż średnia krajowa, wynosząca 460,4 m sześc.  A także o niespełna 30 m sześć. więcej, niż wycięto rok wcześniej. W kontekście informacji o wycinanych starych lasach nie powinny dziwić kolejne dane, dotyczące skupu owoców i grzybów leśnych. O ile jagód zebrano więcej, niż przed rokiem (813 ton), to już w przypadku grzybów odnotowano spadek do 416 ton.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Klimat zmienia lasy, ale pierwszy wyginie człowiek

I na koniec - plany tegorocznych wycinek w pomorskich lasach można zobaczyć na mapie opracowanej przez Fundację Lasy i Obywatele: . Społecznicy opracowali ją na podstawie Banku Danych o Lasach i zaplanowanych w bieżących Planach Urządzenia Lasu rębni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 03.04.2024 20:15
Nie jestem pewien czy te dane są prawidłowe bo z każdym rokiem tego lasu jest coraz mniej powiat kwidzyński.

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka