Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Zofia Paryła odwołana ze stanowiska prezes Energi

Rada nadzorcza Energi odwołała ze stanowiska prezes spółki Zofię Paryłę, zaufaną współpracowniczkę Daniela Obajtka. 25 marca z zarządem pożegnał się też Janusz Szurski, dotychczasowy wiceprezes ds. korporacyjnych. Nowe władze Energi zostaną wyłonione w drodze konkursu.
Zofia Paryła
Zofia Paryła Energą kierowała od września 2022 roku

Autor: Lotos

Zofia Paryła nie jest już prezesem Energi

Zofia Paryła pełniła funkcję prezesa Energi od września 2022 r. Wcześniej, pracowała jako wiceprezes, a w latach 2020-2022 jako prezes nieistniejącej już Grupy Lotos. W latach 2017-2018 zatrudniona była na stanowisku wiceprezesa zarządu Energa Centrum Usług Wspólnych. Pracowała też jako główna księgowa, m.in. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. Było to w czasie, gdy gminą zarządzał Daniel Obajtek. Paryła była zaufaną osobą Obajtka. Ich współpraca zaczęła się jeszcze w latach 90., w firmie wujów byłego szefa Orlenu. Po dojściu PiS-u do władzy w 2015 r., jej kariera znacząco przyspieszyła. Na stanowisko wiceprezesa Energi CUW trafiła wprost z GOPS w Pcimiu. Jak czytamy w materiałach Grupy Orlen, „Zofia Paryła to Absolwentka Executive Master of Business Administration (MBA) organizowanych przez Apsley Business School w Londynie oraz Collegium Humanum – Szkołę Główną Menedżerską w Warszawie”.

Michał Perlik pełniącym obowiązki prezesa

Rada nadzorcza Energii podjęła decyzję o odwołaniu Paryły ze stanowiska w poniedziałek, 25 marca. 

„Jednocześnie rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powierzeniu Panu Michałowi Perlikowi, wiceprezesowi zarządu Energa SA ds. finansowych i klimatu, pełnienie obowiązków prezesa zarządu Energa SA, do czasu powołania nowego prezesa zarządu spółki” – poinformowała spółka. Z zarządem pożegnał się też Janusz Szurski, dotychczasowy wiceprezes Energii ds. korporacyjnych. 26 lutego spółka rozpisała konkurs na nowego prezesa, ale nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Na 4 kwietnia zwołane zostało nadzwyczajne walne zgromadzenie Energi, w którego porządku są zmiany w radzie nadzorczej spółki. Walne zwołano na wniosek Orlenu, jako akcjonariusza. Po przejęciu w kwietniu 2020 r., Orlen ma prawie 91 proc. akcji Energi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka