Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Nadziei, że Dobro przyjdzie i zwycięży

Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym Polacy obchodzą i celebrują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, najważniejsze święto w Kościele katolickim. Jednak z drugiej strony w tym roku będziemy je obchodzić w okolicznościach szczególnych.

Dlatego że chyba nigdy dotąd w Polsce nie mówiło się tak dużo i tak często o nadchodzącym wojennym zagrożeniu ze strony Rosji. A przecież wojna w Ukrainie trwa od ponad dwóch lat. Kwestia bezpieczeństwa naszego kraju, rodzin i obaw o naszą przyszłość pewnie będą tematem wielu rozmów przy świątecznych stołach.

W tej sytuacji – jak przekonuje dr Piotr Kwiatek, zakonnik, psycholog i psychoterapeuta – to naturalna obawa, że boimy się różnych rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. Doświadczenie wiary może pomóc nam z tym sobie radzić. Autentyczne przeżycie świąt może dać nam siłę do przeżywania tej codzienności i nadzieję na przyszłość.

Czas Triduum Paschalnego i Wielkanocy to okazja do spotkania się z rodziną, wzajemnego wyrażania miłości i wdzięczności oraz dzielenia się radością płynącą z wiary. A dla tych, którzy nie celebrują tego wymiaru religijnego świąt, jest to czas wypoczynku, refleksji i spotkań. 

Bo święta, bez względu na to, jak rozumiane, wymuszają na nas oderwanie się od codziennej bieganiny. Warto je przeżyć tak, by móc powiedzieć, że to były dobre dla nas chwile. Dla wielu, również tych niepraktykujących, ważne jest kultywowanie tradycji, jaką jest święcenie potraw w kościele. Dla większości – jak wynika z badań – wciąż symbolem świąt pozostaje koszyczek ze święconką. 

Na Kaszubach zwyczaje wielkanocne, takie jak: obmywanie twarzy w wodzie źródlanej, szukanie w ogrodzie prezentów od zajączka i dyngowanie (dëgùsë), czyli smaganie domowników rózgą jałowca po nogach, pomagają pełniej i radośniej przeżyć ten czas. Według tradycji, takie smaganie jałowcem po nogach miało poprawić krążenie i dać nowe siły witalne z zielonych części roślin. A młodym „wydyngowanym” Kaszubkom wróżyło rychłe zamążpójście.

Warto się postarać, by te święta były pełne wiary, nadziei i miłości. to znakomita okazja do wybaczenia i do odnowienia swoich relacji rodzinnych, przyjacielskich, sąsiedzkich. Oby ten niecodzienny czas wielkanocny natchnął nas pozytywną energią, wyzwolił dobroć i pogłębił międzyludzką solidarność. 

Życzę Państwu siły do pokonania wszelkich przeciwności, wiosennego optymizmu i pokoju. Odrodzenia dobra. Radosnego Alleluja!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka