Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Symboliczne Groby Pańskie w pomorskich kościołach

Tradycją wiernych kościoła rzymskokatolickiego, także w naszym regionie jest przygotowanie Grobu Pańskiego. Miejsce to przepełnione jest symboliką. W naszym kraju żywa jest tradycja odwiedzania Grobów Pańskich w czasie Świąt Wielkanocnych oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
Grób Pański, bazylika św. Mikołaja, Gdańsk 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Groby Pańskie w kościołach na Pomorzu

Grób Pański to miejsce, gdzie na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku wystawia się Najświętszy Sakrament, symbolizować ma miejsce pochowania ciała Chrystusa. Tradycja przygotowywania Grobu Pańskiego pochodzić ma z Palestyny i sięga średniowiecza. Do Polski przeniesiona została z zachodniej Europy. Zwyczaj ten już w XVIII wieku zaczął zanikać, zachował się natomiast na terenie południowych Niemiec, Austrii, Węgier oraz Polski

CZYTAJ TEŻ: Wielkanoc bez jajka jest nieważna

Na przestrzeni wieków tradycja ta zmieniała się. Już od czasów Karola Wielkiego dokonywano obrzędu składania krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystycznej pod kamienną płytą grobową. Hostię wewnątrz monstrancji nad symbolicznym grobem Chrystusa wystawiono po raz pierwszy w kościele jezuitów w Monachium. Figura Jezusa przykryta całunem pojawiła się w kościołach dopiero w czasach baroku. 


Polską tradycją jest budowanie Grobu Pańskiego w Wielki Piątek, kiedy po liturgii monstrancję z hostią symbolizującą ciało Chrystusa przenosi się do symbolicznego grobu. Monstrancja okryta jest przezroczystym welonem stanowiącym odniesienie do całunu, którym ciało Jezusa owinięto przed złożeniem w grobie. Współcześnie budowane Groby Pańskie często zawierają symboliczne odniesienia do obecnych wydarzeń, zajmujących wiernych kościoła. 

Do chwili rozpoczęcia Wigilii Paschalnej przy Grobie Pańskim odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wielu wiernych pozostaje w cichej modlitwie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama