Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Wspaniała szkatuła z bursztynu na wystawie w malborskim zamku

Christoph Maucher. Bursztynowa szkatuła pełna tajemnic - to temat najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Zamkowym w Malborku. Tytułowa szkatuła należy do najcenniejszych eksponatów słynnej kolekcji bursztynu w malborskim zamku, w dodatku poddana została szczegółowym badaniom z udziałem specjalistów kilku dziedzin. Wystawa zostanie otwarta 6 kwietnia, czynna będzie do 1 grudnia.
Wspaniała szkatuła z bursztynu na wystawie w malborskim zamku
Szkatuła z bursztynu po raz pierwszy zostanie przedstawiona w tak szczegółowy sposób

Autor: Muzeum Zamkowe w Malborku

Unikatowa bursztynowa szkatuła w Muzeum Zamkowym w Malborku

XVII-wieczna bursztynowa szkatuła Christopha Mauchera, unikatowe dzieło, stała się przedmiotem interdyscyplinarnych badań. Ich wyniki, zarówno od strony artystycznej, jak i technologicznej będą prezentowane na wspomnianej wystawie. Po raz pierwszy zwiedzającym zostanie udostępnione bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Pokazane zostaną liczne detale, niektóre dotychczas nieodkryte, inne na co dzień niewidoczne, wiele z nich ma tylko kilka milimetrów. Prezentowane będą w oryginale oraz w powiększaniach na wielkoformatowych fotografiach.

- Wystawa będzie uzupełniona komentarzami objaśniającymi celowość i wyniki przeprowadzonych badań w zakresie analiz technologicznych. Przedstawimy również zagadnienia artystyczne. Całość ekspozycji dopełni część poświęcona dawnemu warsztatowi bursztynnika. Uznawana za najpiękniejszą w polskich zbiorach bursztynowa barokowa szkatuła ma duże znaczenie dla historii sztuki. Jest przykładem najlepszych wyrobów gdańskich jakie powstały w tzw. złotym wieku. Wyróżnia się warsztatem, tematyką, jakością, starannością i maestrią wykonania, także rozwiązaniami technologicznymi - informuje Muzeum Zamkowe.

CZYTAJ TEŻ: Nowa atrakcja w Malborku! To miniatura krzyżackiej warowni

Jak czytamy w informacji o przygotowanej już wystawie, autor dzieła Christoph Maucher przybył do Gdańska ok. 1670 roku z Badenii-Wirtembergii. Nie należał do cechu bursztynniczego, przez co zwany był partaczem, nie przyjął również obywatelstwa miejskiego. Obdarzony niezwykłym talentem, przyjmował szereg zamówień, a wśród zleceniodawców znajdowały się dwory królewskie z całej Europy. Należał do najsłynniejszych bursztynników działających w Gdańsku. W środowisku bursztynniczym postrzegano go jako konkurenta i niejednokrotnie usiłowano umniejszyć jego dokonaniom, pisząc liczne skargi oraz donosy. Prace Christopha Mauchera znajdują się dziś w największych muzeach europejskich m.in. Victoria & Albert Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, czy Grünes Gewölbe w Dreźnie.

Szczegółowe badania szkatuły przeprowadzono w 2022 roku w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. Finansowanie badań zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Malborska wystawa odbywa się zaś w ramach projektu naukowego "Badania technologiczne szkatuły autorstwa Christopha Mauchera, najcenniejszego obiektu bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka