Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W niedzielę na Pomorzu znów zakwitną Pola Nadziei

Liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc finansowa: w niedzielę 14 kwietnia na Pomorzu odbędzie się finał Pól Nadziei – corocznej kwesty, której celem jest wsparcie pomorskich hospicjów. To także święto wolontariuszy oraz wszystkich ludzi, których łączy idea pomagania.
W niedzielę na Pomorzu znów zakwitną Pola Nadziei

Autor: Fundacja Hospicyjna

Pola Nadziei to coroczna akcja hospicjów w całej Polsce. Na ulicach m.in. Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka i Pruszcza Gdańskiego  w niedzielę spotkać  będzie można wolontariuszy,  kwestujących na rzecz pomorskich hospicjów. W charakterystycznych żółtych koszulkach pojawią się na ulicach, a każdy, kto wrzuci datek do puszki,  dostanie żonkila - symbol akcji.

- To wielkie święto, w którym tysiące osób solidaryzuje się z nieuleczalnie chorymi i ich bliskimi, dając nadzieję, słońce i pewność, że nikt w tej drodze nie powinien być sam – mówi Ewa Liegman, prezes Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku. - To właśnie od podopiecznych hospicjum – szczególnie dzieci – uczymy się dokładania życia do każdego dnia. 

Żonkilowa Parada, tramwaj i morsowanie 

W niedzielę 14 kwietnia o godzinie 9 spod siedziby Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszy delegacja z flagą symbolizującą Pola Nadziei na Pomorzu. Zmotoryzowana żonkilowa sztafeta, odwiedzając po drodze Gdynię i Sopot, dotrze na Podwale Staromiejskie w Gdańsku, a stamtąd o godz. 13.15 ulicami miasta wyruszy piesza parada.

PRZECZYTAJ TEŻL Cztery dekady hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Historia pisana sercem

Korowód zatrzyma się na przedprożu Dworu Artusa, gdzie zaplanowano wspólne zdjęcie uczestników. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej. 

W nadziei znajdujemy pocieszenie i siłę w obliczu tego, co nieuchronne. Siłę i oparcie czerpiemy również ze wspólnoty osób zjednoczonych ideą pomagania. 14 kwietnia ponownie spotkamy się z wolontariuszami, darczyńcami i wszystkimi ludźmi o otwartych sercach, aby wspólnie okazać wsparcie osobom w hospicjach – dzieciom i dorosłym oraz ich rodzinom. Dziękujemy, że razem z wami możemy każdego dnia pokazywać, że Hospicjum to też Życie. 
Agnieszka Paczkowska, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej 

Przez cały dzień po gdańskich torach kursować będzie zabytkowy tramwaj w barwach Pól Nadziei. Ci, którzy chcieliby spróbować morsowania, będą mogli wziąć udział we wspólnym morsowaniu z Gdańskim Klubem Morsów, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy można oswoić śmierć? „Każdy zasługuje na godne umieranie”

- Pola Nadziei to święto hospicjów, ich podopiecznych i pracowników – mówi Dorota Kaszubowska,  prezes Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. - To też czas jedności, radości i zadumy. Jedności, bo pomorskie hospicja łączą swoje siły w walce o lepsze jutro swoich podopiecznych. Radości, bo otwarte ludzkie serca nadają sens życiu osób chorych, dają im szczęście i nadzieję. Zadumy, bo pamiętamy o tych, których już z nami nie ma, ale wiemy też, że śmierć to coś wpisanego w nasze życie. Pola Nadziei to czas propagowania idei hospicyjnej i wolontariatu. Razem wspieramy podopiecznych hospicjów w ich walce o każdy kolejny dzień. 

(fot. Fundacja Hospicyjna)

Organizatorzy Pól Nadziei 2024 na Pomorzu

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu organizują wspólnie: 

  • Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, 
  • Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, 
  • Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, 
  • Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, 
  • Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, 
  • Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”, 
  • Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio 
  • Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

 Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów. 

- Jestem pełna radości i dumy, że jesteśmy częścią tej wielkiej, wspólnej inicjatywy pomorskich hospicjów - mówi Katarzyna Kałduńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. - Naszym priorytetem od zawsze było eliminowanie kolejek do hospicjów domowych oraz zapewnienie pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń. Dzięki nieustannej pomocy i zaangażowaniu zwykłych ludzi udaje nam się realizować tę misję. Razem tworzymy prawdziwe Pola Nadziei, gdzie każdy pacjent może poczuć wsparcie i zrozumienie w obliczu śmierci. 

Zbiórka do 21 kwietnia

Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach, a z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 14 kwietnia, prowadzona będzie zbiórka on-line na stronie akcji: www.polanadzieinapomorzu.pl. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają do 21 kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama