Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zmiany na przekopie Mierzei Wiślanej. W życie wchodzą nowe przepisy

Zmienione przepisy portowe dotyczące portu i śluzy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej wejdą w życie 3 maja. Wprowadzono je na podstawie doświadczenia wynikającego z ponad rocznego użytkowania obiektu, nazywanego potocznie „przekopem mierzei”. Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzenie większej liczby godzin śluzowania w obie strony.
przekop Mierzei Wiślanej
Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej

Autor: NDI | Besix

Po uruchomieniu Portu Nowy Świat we wrześniu 2022 roku pojawiło się wielu armatorów jednostek pływających oraz wodniaków, którzy chcieli przepłynąć nowym kanałem żeglugowym z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany lub w kierunku odwrotnym. Zainteresowanie było największe w sezonie letnim, dlatego dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wydał zarządzenie ustalające przepisy portowe dla Portu Nowy Świat oraz tamtejszej śluzy. Z czasem pojawiało się wiele uwag i sugestii dotyczących ewentualnej zmiany niektórych przepisów dla ułatwienia ruchu wodnego w tym kanale. Wskazywano m.in. na niewielką liczbę godzin śluzowania.

Ważne zmiany na przekopie Mierzei Wiślanej. W życie wchodzą nowe przepisy

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni 16 kwietnia 2024 roku wydał zarządzenie nr 5 zmieniające wcześniejsze zarządzenie dotyczące przepisów portowych dla kanału Nowy Świat. Dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego oraz Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nowe przepisy wchodzą w życie 3 maja.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Wprowadzono nowe godziny śluzowania. 

  • Z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską o godz.: 7:30, 10:30, 13:30, 16:30. 
  • Z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany o godz.: 9:00, 12:00, 15:00, 17:45.  

Statki służb państwowych specjalnego przeznaczenia i jednostki handlowe nie podlegaj rozkładowi przepraw.

Przekop Mierzei Wiślanej. Tego nie wolno robić

Do Portu Nowy Świat mogą wchodzić statki o długości do 100 m, szerokości do 20 m i zanurzeniu do 4,5 m. Wielkość zestawu pchanego nie może być większa niż 180 m długości, 20 m szerokości oraz 3,5 m zanurzenia. W przypadkach niezagrażających bezpieczeństwu, kapitan portu może zezwolić na wejście do portu i przejście przez śluzę statków o parametrach większych niż podane. Pierwszeństwo przy wchodzeniu do śluzy mają statki handlowe, mimo że ruch takich jednostek był dotychczas minimalny. Czas pokaże, czy wzrośnie po ukończeniu całej drogi wodnej do portu w Elblągu.

Utrzymano obowiązek zgłaszania zamiaru przejścia przez śluzę poprzez kanał UKF. Nadal obowiązują też ograniczenia dotyczące portu Nowy Świat. Na jego terenie zabronione są m.in.: 

  • uprawianie narciarstwa wodnego, 
  • holowanie statków powietrznych i spadochroniarza, 
  • pływanie jednostkami o napędzie żaglowym oraz na desce SUP, 
  • kąpiel, 
  • połów ryb sieciami lub innymi narzędziami połowowymi z jednostek pływających, także rozstawianie sieci lub innych narzędzi połowowych,
  • nie wolno też używać radarów w śluzie oraz rzucać w niej kotwic.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bez radia ani rusz 05.09.2024 21:31
Dlaczego nie można zgłaszać zamiaru przepłynięcia telefonicznie? Czy tak ciężko obsługiwać przez telefon? To teraz do pontonu muszę kupić radio morskie i zrobić kolejne uprawnienia? Coś tu nie gra.

Wojtas 08.08.2024 21:52
Darmowe

Zeglarz 24.07.2024 13:37
Ile kosztuje przepłyniecie jachtem przez przekop mierzej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama