Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sztutowo: Rocznica oswobodzenia obozu Stutthof

Rocznica oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Mierzei Wiślanej przypada 9 maja. Tradycyjnie tego dnia w Muzeum Stutthof odbywają się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
Kliknij aby odtworzyć

Konzentrationslager Stutthof należał do najdłużej działających nazistowskich obozów koncentracyjnych na obecnych ziemiach polskich. Powstał krótko po wybuchu II wojny światowej – pierwszy transport więźniów przybył tam już 2 września. W obozie osadzano początkowo głównie Polaków z Pomorza, następnie Żydów, którzy stali się w nim najliczniejszą grupą narodowościową.

Konzentrationslager Stutthof. Tysiące ofiar

  • Przez Stutthof przewinęło się około 110 tysięcy ludzi. Liczba ofiar szacowana jest na 65 tysięcy

Czerwonoarmiści zastali w samym obozie niewielu ludzi. W 1945 roku na terenie Pomorza miał miejsce tzw. marsz śmierci. Z obozu macierzystego i podobozów ewakuowano więźniów i załogę przed nadciągającymi wojskami sowieckimi. Duża część więźniów zmarła po drodze lub zginęła z rąk eskorty.

Rocznica oswobodzenia obozu Stutthof. Uroczystości w Sztutowie

Rokrocznie na terenie Muzeum Stutthof pod Pomnikiem Pamięci i Męczeństwa odbywają się uroczystości dla upamiętnienia oswobodzenia tego miejsca kaźni i zagłady.

rocznica oswobodzenia obozu Stutthof, Sztutowo 2024
Pod Pomnikiem Pamięci i Męczeństwa odbyły się uroczystości w rocznicę oswobodzenia obozu Stutthof (fot. Zawsze Pomorze) 

W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP w czwartek, 9 maja złożono tam kwiaty, zapalono znicze, odmówiono modlitwę ekumeniczną. Odegrano też Pieśń Obozową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama