Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przyjdź na festyn do Parku Oruńskiego i dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą

Wszyscy, którzy zastanawiają się, czy zostać rodzicami zastępczymi albo chcieliby dowiedzieć się, jak działa rodzina zastępcza – mogą uzyskać potrzebne informacje 26 maja na festynie rodzinnym w gdańskim Parku Oruńskim. Tylko w Gdańsku na rodziców zastępczych czeka ok. 300 dzieci.
Przyjdź na festyn do Parku Oruńskiego i dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

„Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą” to kampania społeczna, zachęcająca mieszkanki i mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości do pełnienia roli zastępczych opiekunów dla potrzebujących dzieci. Kampania jest realizowana dzięki współpracy Gdańska, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Fundacji Gdańskiej oraz finansowana przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Ośrodek co roku, konsekwentnie stara się pozyskiwać nowych opiekunów zastępczych dla dzieci, które z różnych przyczyn są pozbawione opieki biologicznych rodziców. 

Obecnie ponad 660 gdańskich dzieci wychowuje się w rodzinnych formach pieczy zastępczej, jednak około 300 dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. To rodzinne formy pieczy są jednak najbardziej pożądane i potrzebne. 

Nie każde dziecko ma szanse na adopcję - trudno o nią w przypadku np. dzieci chorych czy zaburzeniami zachowania, ale także rodzeństwa. Zamiast do adopcji, mogą trafić do rodziny zastępczej. Takze gdy np. w wyniku interwencji rodzinie biologicznej odbierane jest dziecko, trafia ono do pogotowia, potem jest przenoszone do rodziny zastępczej - jeśli taka jest. Jednak rodzin zastępczych wciąż jest zbyt mało.

Dowiedz się, jak zostać rodzicem zastępczym

W niedzielę, 26 maja podczas Festynu Rodzinnego w Parku Oruńskim w Gdańsku, w godzinach 13-16.30 dyżurować będą specjalistki i specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Odpowiedzą na pytana, m.in. jak zostać zastępczym rodzicem, kto może podjąć się tej roli, jakie trzeba spełnić warunki, by nim zostać oraz jakie wsparcie otrzymają ci, którzy zdecydują się być rodzicami zastępczymi. Podczas niedzielnej imprezy w Parku Oruńskim specjalistki, specjaliści WPZ MOPR wyjaśnią też, ile trwa szkolenie dla osób chcących uzyskać status zastępczego rodzica oraz jakie wsparcie otrzymują: dziecko i opiekun.  

Kto może tworzyć rodzinę zastępczą?

Przypomnijmy, że rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą tworzyć osoby, które m.in.:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej,
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
  • zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rodzicem zastępczym może zostać każdy, kto przejdzie kwalifikację

W ramach kampanii gdański MOPR uruchomił  pomocową, profilaktyczną, edukacyjną stronę na Facebooku „Daj przyszłość – Piecza Zastępcza w Gdańsku”. Tam znajdują się szczegółowe informacje m.in. o formach rodzinnej pieczy zastępczej, wsparciu dla opiekunów oraz dzieci i o możliwościach współpracy w tym zakresie. Tematyczne wiadomości są także opublikowane na stronie MOPR. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama