Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Morskie ćwiczenia Baltops 24 z udziałem ponad 50 okrętów NATO

Morskie ćwiczenia NATO na Morzu Bałtyckim pod kryptonimem Baltops 24 rozpoczęły się w litewskim porcie Kłajpeda. To największe manewry sił morskich Paktu Północnoatlantyckiego na Bałtyku, uczestniczyć w nich będzie w sumie ponad 50 okrętów oraz 45 statków powietrznych. Potrwają do 22 czerwca.
Fregata ORP Gen. K. Pułaski oraz śmigłowiec bojowy SH 2-G w trakcie ćwiczeń

Autor: Archiwum

Ćwiczenia Baltops 24 rozpoczęły się w środę w Kłajpedzie od tzw. fazy portowej. Organizowane są wtedy odprawy z udziałem oficerów z poszczególnych okrętów, ustalane są szczegóły ćwiczeń na morzu, dowódcy jednostek otrzymują zadania do wykonania. W piątek rozpocznie się faza morska. Okręty utworzą grupy taktyczne i wspólnie z lotnictwem będą prowadzić operacje obejmujące m.in. integrację obrony przeciwlotniczej, poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu, operacje desantowe i akcje ratownicze.

W morzu znajdzie się ponad 50 okrętów różnych klas i bander, zaangażowanych będzie ponad 9 tysięcy marynarzy i żołnierzy. Polskie Siły Zbrojne reprezentują okręty 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym Kaman SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej. Na terytorium Szwecji działać będzie 6 Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty polskie utworzą tzw. most powietrzny dla przerzucenia ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia. 

Na poligonie Sił Powietrznych w Ustce odbędą się ćwiczenia skoków spadochronowych, desantu morskiego i powietrznego. To wszystko zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, przewidującym działania związane z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami. Ćwiczenie ma charakter defensywny.

Ćwiczenia Baltops 24: jak będą działać polskie okręty wojenne? 

Fregata ORP Gen. K. Pułaski i zbiornikowiec ORP Bałtyk wejdą w skład grupy zadaniowej, którą współtworzyć będą fregaty z Hiszpanii - ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, Danii – HDMS Peter Willemoes i Francji FS Auvergne, a także niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Rhön. ORP Poznań wspólnie z hiszpańskim śmigłowcowcem ESPS Juan Carlos I utworzy grupę desantową. Z pokładu okrętu transportowo-minowego będą prowadzone m.in. operacje desantowe na nieprzygotowany brzeg przy pomocy pływających transporterów PTS-M oraz łodzi typu Zodiac. Trałowiec ORP Necko dołączy do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami będzie poszukiwać i oczyszczać z min kluczowe szlaki żeglugowe.

CZYTAJ TEŻ: Pomorskie: Wojskowe kolumny na drogach. To ćwiczenia DEFENDER-24

Baltops od 1972 roku

Ćwiczenia morskie pod kryptonimem Baltops odbywają się na Bałtyku od roku 1972. Od roku 1993 uczestniczą w nich nowe państwa członkowskie paktu, także Polska. Obecnie ćwiczenia opierają się na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Obejmują wiele epizodów realizowanych nie tylko na morzu, także na lądzie i w powietrzu. W tegorocznych manewrach udział biorą marynarze i żołnierze 20 państw sojuszu NATO. Po raz pierwszy uczestniczyć będzie marynarka wojenna Szwecji jako państwa członkowskiego paktu. Dowodzenie nad ćwiczeniem objęły Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Flota US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), z udziałem Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama