Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Niezwykłe odkrycie z czasów wojny w Lasku Miejskim w Chojnicach

Grupa pasjonatów historii z gminy Śliwice dokonała niezwykłego odkrycia na terenie chojnickiego Lasku Miejskiego. Członkowie Stowarzyszenia Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia" odkryli... śmietnik z tysiącami różnych przedmiotów, które pochodzą prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.
Chojnice, Lasek Miejski Cojnice, Stowarzyszenie Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia"
Grupa pasjonatów historii z gminy Śliwice dokonała niezwykłego odkrycia na terenie chojnickiego Lasku Miejskiego.

Autor: Stowarzyszenie Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia"

- To odkrycie rzuca nowe światło na życie codzienne w okupowanych przez Niemców Chojnicach oraz działalność Gestapo w regionie – podkreślają miłośnicy lokalnej historii należący do Stowarzyszenia Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia", czym zresztą podzielili się w mediach społecznościowych. 

Jak sami przyznają, pasjonują się historią regionu i zajmują się odkrywaniem tego, co pozostało w ziemi po minionych epokach. Niezwykle cenne odkrycia dokonali w maju. Wśród tysięcy odnalezionych artefaktów znalazły się monety, sztućce, przedmioty osobiste, fragmenty mundurów, elementy związane z NSDAP.

- Znalezisko wywołało w nas dużą satysfakcję i radość, że ponownie odkryliśmy coś ciekawego i nietypowego. Odkrycie śmietnika z czasów II wojny światowej w Chojnicach jest niezwykle ważnym znaleziskiem. Nie tylko wzbogaca wiedzę historyczną, ale także stanowi ważne świadectwo przeszłości, które przypomina o tragicznych wydarzeniach i losach ludzi w czasie wojny – cieszą się członkowie „Unii”.

Znalezione przedmioty zostały przekazane do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, co pozwoli na ich dokładne zbadanie, konserwację oraz zaprezentowanie. 

Co znaleźli członkowie Stowarzyszenia „Unia” w Lasku Miejskim

  • Monety: 1800 fenigów, 24 srebrne monety z podobizną Paula von Hindenburga, a także monety rosyjskie i francuskie. Te monety stanowią cenne świadectwo obiegu pieniądza w okresie wojennym.
  • Sztućce: Duża ilość noży, łyżek i widelców, w tym niektóre srebrne, wskazujące na luksusowy charakter niektórych przedmiotów codziennego użytku.
  • Przedmioty osobiste: Guziki, przypinki, broszki, klucze, które mogły należeć do niemieckich żołnierzy lub funkcjonariuszy Gestapo.
  • Fragmenty mundurów: Skrawki niemieckich mundurów, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat wyposażenia i umundurowania służb nazistowskich.
  • Elementy związane z NSDAP: Klamry od pasów NSDAP, symbolizujące przynależność do nazistowskiej partii. 

Przypomnijmy, w Lasku Miejskim (z innej jego strony) w tzw. Dolinie Śmierci odkryto niedawno dwie masowe mogiły ze szczątkami zamordowanych cywilów oraz pensjonariuszy ze Szpitala dla Umysłowo Chorych. Zostali oni zabici przez niemieckich funkcjonariuszy m.in. strzałami z broni w głowę i zakopani oraz zapomniani w rowach. Aż do teraz. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama