Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagrody dla wybitnie uzdolnionych pomorskich licealistów-biologów

Julia Nakoneczna z klasy IV I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku zdobyła nagrodę główną 25. Konkursu im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszych pomorskich licealistów-biologów, organizowanego przez Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia.
laureaci 25. Konkursu im. Małgorzaty Dominiak
Laureaci 25. Konkursu im. Małgorzaty Dominiak

Autor: Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia

Ogłoszenie wyników jubileuszowej edycji konkursu miało miejsce w poniedziałek, 10 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. 

Patronka nagrody, zmarła w 1997 roku Małgorzata Dominiak, w latach 1973-1997 nauczała biologii w Gdyńskim Studium dla Wychowawczyń Przedszkoli oraz XX LO w Gdańsku. Była nauczycielką z powołania. Wspierała swoich uczniów w rozwijaniu pasji naukowych. Ustanowienie nagrody jej imienia miało na celu kontynuację jej misji. 

Kiedy rozpoczynaliśmy w 2000 roku, nie myśleliśmy, jak będzie za 25 lat. Nasi pierwsi laureaci urodzili się w 1981 roku, tegoroczni w 2005, 2006. W międzyczasie nagrodziliśmy 204 uczniów z 32 liceów, wychowanków 46 nauczycieli.

prof. Piotr Dominiak / pomysłodawca konkursu

Laureaci 25. Konkursu im. Małgorzaty Dominiak (fot. Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia)

25. Konkurs im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszych pomorskich licealistów-biologów. Laureaci

Z okazji jubileuszu, wręczono honorowe medale osobom szczególnie zasłużonym dla konkursu. Byli to:

  • Tamara Kropiowska – nauczycielka II LO w Słupsku,
  • Alicja Nowak – nauczycielka III LO w Gdyni,
  • Leszek Ciesielski – nauczyciel i dyrektor I Autonomicznego (obecnie Katolickiego) LO w Gdyni,
  • Witold Narloch – nauczyciel LO w Czersku,
  • Krystyna Burkiewicz – Uniwersytet Gdański, wieloletnia członkini Komisji Konkursowej.

Najważniejszą częścią wieczoru było jednak nagrodzenie tegorocznych laureatów. 

  • Nagrodę główną (4000 zł) otrzymała Julia Nakoneczna, uczennica IV klasy I LO w Słupsku, uczennica Tamary Kropiowskiej.

– Nie ma słów, które mogłyby opisać, jak bardzo jestem pani wdzięczna – mówiła do swojej nauczycielki.

Obu laureatkom na scenie towarzyszyła prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wieloletnia nauczycielka i dyrektorka słupskiej „jedynki”. 

Julia Nakoneczna, Tamara Kropiowska i Krystyna Danilecka-Wojewódzka (fot. Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia)

Dla Julii to już trzeci laur w tym konkursie. Przed rokiem dostała I nagrodę, a dwa lata temu II. Warto dodać, że ta uzdolniona dziewczyna dzieli czas między pasje naukowe i sportowe: uprawia sporty walki, tenis, żeglarstwo i windsurfing.

  • Dwie pierwsze nagrody (po 1500 zł) dostali Paulina Gruszczyńska z Katolickiego LO w Gdyni (podopieczna Leszka Ciesielskiego) oraz Kamil Korolczuk z gdyńskiej „trójki”, uczeń Agnieszki Olejniczak.

Kamil przed rokiem zdobył drugą nagrodę, a że jest uczniem III klasy, w przyszłym roku może powtórzyć wyczyn Julii Nakonecznej.

  • II nagrody (500 zł) powędrowały do Joanny Urbaniak oraz Macieja Wiśniewskiego z III LO w Gdańsku. Oboje są uczniami Katarzyny Radzikowskiej

Maciej, odbierając nagrodę, dziękował rodzicom, że mu nie przeszkadzali, kiedy się uczył. 

  • Uczennicą Katarzyny Radzikowskiej jest także Diana Sejrant z III LO w Gdyni. 

Młoda biolożka wraz z koleżanką opracowały innowacyjny ekologiczny nawóz, który aktualnie opatentowują. 

  • Listę wyróżnionych II nagrodą uzupełnia Jan Sajdak, także z gdyńskiej „trójki”, uczeń Agnieszki Olejniczak.
Gala 25. Konkursu im. Małgorzaty Dominiak (fot. Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia)

Nie tylko dla Trójmiasta

Konkurs im. Małgorzaty Dominiak to najdłużej trwająca całkowicie prywatna inicjatywa promująca osiągnięcia uczniów, a także ponadnormatywny wysiłek edukacyjny nauczycieli. O tym, jak duże znaczenie ma konkurs, w tym fakt, że jest on skierowany nie tylko do uczniów trójmiejskich liceów, ale także tych z mniejszych miejscowości, mówiło wielu gości. O randze tego wydarzenia dla uczniów świadczy też liczna obecność byłych laureatów na jubileuszu.

Pytany o to, jak wielu z nagrodzonych pozostaje po studiach w Polsce, prof. Dominiak przyznał, że część z tych, którzy zdecydowali się na karierę naukową, przyjmuje zaproszenia zagranicznych ośrodków badawczych. Większość laureatów decyduje się jednak na studia medyczne i pracuje jako lekarze.

Wieczór zakończył koncert jazzowy w wykonaniu tria: Wojciech Staroniewicz (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon), Janusz Mackiewicz (kontrabas).

Kim są rotarianie?

Kluby Rotary działają od ponad stu lat. Grupują osoby różnych zawodów, które pragną dzielić się z innymi tym, co udało im się w życiu osiągnąć. Ich dewizą jest: „Służba na rzecz innych ponad własne interesy”. Obecnie na całym świecie aktywnych jest około 1,2 mln rotarian.

Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia powstał w 1993 roku, a jego głównym celem, poza działalnością charytatywną, jest wspieranie młodych utalentowanych osób, które są na początkowym etapie kariery. Ostatnie dwa lata to bardzo intensywna działalność klubu na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Cecha charakterystyczna klubów Rotary to częsta wymienność władz. Prezydent wybierany jest na tylko jedną, roczną kadencję. Obecnie prezydentem Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia jest Grzegorz Dolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama