Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zjazd Hanzy w Gdańsku. Manifest i forum gospodarcze

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, którego efektem ma być wspólny manifest ponad 50 burmistrzów, oraz forum gospodarcze. To tylko dwa wydarzenia z piątku, 14 czerwca związane z międzynarodowym zjazdem miast Nowej Hanzy, którego gospodarzem po 27-letniej przerwie ponownie jest Gdańsk.
Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, Gdańsk 2024
Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów miał miejsce w piątek, 14 czerwca, a więc w drugim dniu dorocznego Zjazdu Hanzy, którego 44. edycja, po 27-letniej przerwie, odbywa się w Gdańsku. Włodarzy hanzeatyckich miast powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a koncepcję pracy przedstawił prezes zarządu Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, który moderował całe przedsięwzięcie.

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, Gdańsk 2024

Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów w Gdańsku. Powstanie manifest

– Liczba osób aktywnych obywatelsko nie jest niestety tak wysoka, jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli, czy to w Polsce, w Estonii, czy w innym kraju. Za najważniejsze kwestie uznaliśmy, po pierwsze – budzenie poczucia odpowiedzialności mieszkańców za lokalną społeczność – wyliczała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, cytowana przez portal Gdansk.pl. – Druga sprawa to edukacja obywatelska młodych ludzi jako „inkubacja” późniejszej aktywności obywatelskiej. Mamy różne przykłady działań w tym kierunku z naszych miast, jak młodzieżowe rady miasta, dziecięcy burmistrzowie, lekcje w szkołach. Trzeci punkt to podejmowanie decyzji przez mieszkańców i branie odpowiedzialności za wybory, a działania do podjęcia to: budżet obywatelski, spotkania mieszkańców z władzami miasta, albo też – omówiona przez kolegów z Holandii – metoda wyzwania, na którego rozwiązanie miasto ogłasza otwarty nabór wśród obywateli – dodała.

Ze wspólnej pracy burmistrzów powstanie 10-punktowy manifest, który następnie ma zostać przyjęty przez ponad 50 włodarzy obecnych na zjeździe. Wydarzenie to będzie mieć miejsce w sobotę, 15 czerwca w Kościele św. Jana.

Zjazd Hanzy w Gdańsku. O gospodarce na forum

W ramach Zjazdu Hanzy w Gdańsku w piątek, 14 czerwca odbyło się także forum gospodarcze, które zgromadziło przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i województwa pomorskiego. Jego tematyka oparta była na inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu poruszyli tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz z przemysłem kosmicznym.

forum gospodarcze, Zjazd Hanzy, Gdańsk 2024

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama