Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Miej baczne oko na raka. Unijna kampania objazdowa w Gdyni

W środę, 3 lipca na Placu Wolnej Ukrainy (koniec Armii Krajowej) w Gdyni stanie w ramach akcji "Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!" specjalny autobus z ekspertami, zajmującymi się problematyką nowotworową. To część kampanii informacyjnej, organizowanej przez Komisję Europejską w ramach Misji Rak. Autobus pozostanie w Gdyni do 6 lipca.
Miej oko na raka
To część kampanii informacyjnej, organizowanej przez Komisję Europejską w ramach Misji Rak

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Diagnozę "nowotwór złośliwy" słyszy rocznie 11,5 tys. mieszkańców Pomorza. W 2021 r.zmarło wskutek tej choroby 5,6 tys. mieszkańców naszego województwa. 

Wiadomo, że wcześniejsze wykrycie nowotworu daje chorym większą szansę w walce z chorobą. Aby zwiększać świadomość w zakresie profilaktyki, badań przesiewowych oraz diagnostyki onkologicznej, Komisja Europejska zorganizowała  objazdową kampanię informacyjną pod hasłem "Miej baczne oko na raka", zachęcają Polaków do poszerzenia  wiedzy na temat tej choroby oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią – w tym finansowanych badań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzień Walki z Rakiem. Jaki nowotwór najczęściej zabija mieszkańców Pomorza?

Unijny autobus przejeżdżający przez Polskę zatrzyma się w pięciu miastach. Gdynia jest  drugim, po Katowicach, przystankiem na zaplanowanej trasie. W specjalnie oznakowanym autobusie na mieszkańców czekać będą specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematem nowotworów.

Autobus stanie na Placu Wolnej Ukrainy. Od środy,  3 lipca do soboty 6 lipca w godzinach 14–20 będzie można wziąć udział w spotkaniach informacyjnych, podczas których personel medyczny oraz naukowcy podzielą się wiedzą w zakresie profilaktyki raka i walki z tą chorobą jak również wskazówkami na temat właściwego stylu życia, diety, nawyków oraz regularnych badań. 

Odwiedzający uzyskają odpowiedzi m.in. na pytania:

  • czy są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia, którymi dysponuje współczesna medycyna?
  • jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami?
  • jakie badania są obecnie prowadzone na ten temat?
  • które badania przesiewowe warto wykonywać?

Specjalnymi gośćmi tych spotkań będą również pacjenci onkologiczni, którzy opowiedzą o walce z chorobą z własnego doświadczenia. 

ZOBACZ TEŻ: Piersi to tylko babska sprawa? Nowotwór, który może zabić mężczyznę

Wydarzenie kierowane jest do osób w każdym wieku. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno dorosłych, nastolatków, seniorów, jak i dzieci od szóstego roku życia. W autobusie dostępny będzie kącik z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi, tablety z quizami na temat znajomości tematyki chorób nowotworowych, a także fotobudka.
 
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Na rodziców z maluchami czeka interaktywna zabawa w basenie z kulkami oraz kącik badacza. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę naukowca i obejrzeć różnego rodzaju komórki pod mikroskopem.
Kolejne przystanki na trasie kampanii objazdowej zaplanowane są w Grunwaldzie, Wrocławiu i Lublinie. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama