Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gminy i powiaty na Pomorzu wspierają Ludowe Zespoły Sportowe

Sport na wsi, dzięki wsparciu, rozwija się w szkoleniu, jak i w powszechnej jego organizacji - mówi prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha.
Piotr Klecha, pomorskie LZS
Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha

Autor: Kaszuby24.pl

Minione półrocze jest dla Pomorskiego Zrzeszenia LZS czasem podsumowań. Jak z perspektywy tego czasu ocenia pan działalność LZS? Co udało się zrobić, z czego jesteście szczególnie dumni?

Za nami bardzo aktywny czas, w którym dzięki środkom z Samorządu Województwa Pomorskiego oraz KZ LZS i Ministerstwa Sportu i Turystki, mogliśmy zrealizować wiele inicjatyw. Największy projekt, którego jesteśmy operatorem wojewódzkim to rządowy Program Klub, z którego co roku co raz więcej klubów otrzymuje wsparcie. W 2024 roku skorzystały z niego 343 pomorskie kluby w sumie na kwotę 4 526 000,00 złotych. Kolejne ważne dla nas zadanie to wsparcie klubów LZS, które zdobyły najwięcej punktów w Systemie Sportu Młodzieżowego. Ośrodkami Szkolenia Sportowego LZS w tym roku są kolarze GKS Cartusia Kartuzy, lekkoatleci ULKS Talex Borzytuchom i AML Słupsk oraz zapaśnicy Granicy Gdańsk. To są kluby, które w minionym roku zdobyły ponad 100 punktów. Drugie zadanie to Wiodące Ludowe Kluby Sportowe, tutaj wsparcie popłynęło do kolarzy Klifu Chłapowo, unihokeistów Olimpii Osowa, szachistów UKS Korona Gdańsk, zapaśników i lekkoatletów Cartusii Kartuzy, zapaśników Bloczek Team Pelplin, lekkoatletów LKS Ziemi Puckiej i LKS Zantyr Sztum oraz GKS Żukowo.

CZYTAJ TEŻ: Pomorskie igrzyska LZS w Dębnicy. Aktywna integracja i rekordy

Ważne jest też to, że dzięki środkom samorządu wojewódzka pomorskiego wsparcie otrzymało ponad 60 imprez sportowo-rekreacyjnych z terenu całego województwa, z których najważniejsze to: wojewódzkie igrzyska sportowo-rekreacyjne, które odbyły się w gminie Człuchów, spartakiada kulturalno-rekreacyjna KGW w Chmielnie oraz spartakiada seniorów, która odbyła się przy Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Wyłoniliśmy również zwycięzców naszych wojewódzkich turniejów piłkarskich, Mała i Duża Piłkarska Kadra Czeka LZS oraz Turnieju „Szukamy Piłkarskich Janków” Wakacje z Piłką. Zwycięzcami tych rozgrywek zostali: GOSRiT Wikęd Luzino, Osiczanka Osice, Port Puck oraz Orzeł Trąbki Wielkie. Te drużyny reprezentować będą Pomorze na arenie ogólnopolskiej. Ponadto dzięki środkom z Ministerstwa Sportu i Turystyki możemy dofinansować działalność 23. organizatorów sportu w środowisku wiejskim z terenu praktycznie całego regionu. Ważny odnotowania jest również fakt, że rok rocznie zwiększa się liczba klubów zrzeszonych w naszej organizacji. Dziś jest ich 190. To wszystko powoduje, że sport w środowisku wiejskim, dzięki wsparciu różnych podmiotów rozwija się zarówno w szkoleniu sportowym, jak i w organizacji sportu powszechnego oraz bardzo dużej liczbie imprez sportowo-rekreacyjnych.

Jakie są plany pomorskiego LZS na kolejne półrocze? Co przed Wami, na co warto zwrócić uwagę?

W okresie wakacji odbywają się finały ogólnopolskich imprez LZS. Igrzyska sportowo-rekreacyjne odbędą się w tym roku w Spale, Aktywna wieś w Wielborzu, finały krajowe turniejów Piłkarska Kadra Czeka LZS w Słubicach, Siedlcach, Zamościu i Reńskiej Wsi. Szykujemy się do wyjazdów na te zawody naszych reprezentantów. Ponadto w okresie wakacji zapraszamy do naszego Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Liczymy, że odwiedzi nas duża liczba turystów. W okresie jesiennym odbędą się kolejne ważne wydarzenia sportowe, z których największe to Bieg Pomerania Trail i finał MTB Pomerania, które odbędą się w Barłominie. Zawody rowerowe połączone będą z mistrzostwami Polski w maratonie MTB XCM. Warty odnotowania jest również cykl biegów niepodległości, z których największa impreza odbywa się w Borzytuchomiu. 

Czego zabrakło do pełni szczęścia np. przy organizacji dotychczasowych imprez, co można było zrobić lepiej? Czego wam potrzeba najbardziej?

Ciesząc się z wsparcia samorządu wojewódzkiego i MSiT, widzimy potrzebę dofinansowania najmniejszych klubów z terenu naszego województwa. Tutaj, z mojej perspektywy, drzemią największe potrzeby. Nadal omijają środki publiczne nasze muzeum w Łebczu. Liczymy, że tym razem uda się nam je pozyskać. Na dzisiaj działalność tej jednostki opiera się na wielu wolontariuszach, co ma bardzo dużą wartość, ale też swoje ograniczenia. Nadal rozwijamy naszą administrację, tak żebyśmy mogli pomagać jak największej ilości klubów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: LZS w Trąbkach Wielkich. Pół wieku sportowej historii

Kto jeszcze wam pomaga i w jakim zakresie to robi?

Nasza działalność to przede wszystkim środki z samorządu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale możemy liczyć także na bardzo wielu lokalnych samorządowców. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie organizowane są nasze zawody włącza się w nie zarówno gmina jak i powiat. Wiele naszych ośrodków i klubów włącza się w imprezy wojewódzkie i ogólnopolskie, gdzie prym wiodą takie gminy jak: Puck, Pruszcz Gdański i Luzino. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki z prezesem Jarosławem Ścigałą na czele oraz Pomorskim Związkiem Zapasów. Generalnie możemy liczyć na wielu pasjonatów i lokalnych liderów. Za wsparcie szczególnie podziękowania należą się całej społeczności Gminnego Zrzeszenia LZS w Pucku oraz mieszkańcom Łebcza z sołtysem wsi Przemysławem Grandickim, którzy wspierają nasze Muzeum Sportu Wiejskiego. 

Dlaczego warto interesować się działalnością LZS?

Nasza aktywność dociera w najdalsze zakątki naszego województwa. To nie tylko sport, ale również działania profilaktycznie, aktywność seniorów, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych.  Wspólnie tworzymy ofertę różnorakich aktywności sportowo-społecznych w pomorskich wsiach i to zdaje egzamin. Cieszymy się, że nasza aktywność jest doceniania, a to ma przełożenie na wsparcie publiczne.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama