Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wspaniały widok na Żuławy rozciąga się z malborskiej wieży. Warto do niej wejść!

Odwiedzając Malbork warto zajrzeć do neogotyckiej wieży ciśnień na Placu Słowiańskim, w samym centrum miasta. Wieża jest jednym z symboli Malborka, widoczna z odległości kilku kilometrów. Nie służy już utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej, wewnątrz eksponowane są m.in. wystawy plastyczne. Z najwyższych kondygnacji rozciąga się znakomity widok na okolice miasta.
Wieża ciśnień to jeden z symboli Malborka

Autor: Piotr Piesik

Wieża ciśnień już od kilku lat znajduje się w gestii Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Na poszczególnych kondygnacjach urządzane są wystawy plastyczne, odbywają się spotkania autorskie, wieża jest również siedzibą kilku organizacji pozarządowych.

Zwiedzanie możliwe jest we wtorki, środy i piątki od godz. 10 do 15, w czwartki od 12 do 17 oraz w soboty od 11 do 13. W poniedziałki oraz niedziele obiekt nie jest dostępny. Wstęp do wieży jest bezpłatny. Grupy zorganizowane powinny rezerwować zwiedzanie pod numerem telefonu 513 099 481.

CZYTAJ TAKŻE: O bulwa, co za ziemniak… Pou zdetronizował tego lata gęś Pipę

Wieża została wybudowana w pierwszych latach XX wieku, kiedy w Malborku powstawała nowoczesna sieć wodociągowa. Ogromny zbiornik o pojemności 500 m sześciennych wewnątrz wieży zapewniał odpowiednie ciśnienie. Fragment tego zbiornika pozostał wewnątrz, podobnie jak elementy osprzętu. Pod koniec poprzedniego stulecia miejskie wodociągi przeszły na inną metodę zapewnienia ciśnienia i wieża została wyłączona z eksploatacji. Przeszła gruntowny remont, wewnątrz zainstalowano m.in. windę. Obiekt zdobył nagrodę Narodowego Instytutu Dziedzictwa “Zabytek zadbany” w kategorii „Zabytek techniki” za wzorowe prace remontowe i konserwatorskie.

Budowla o wysokości ponad 30 m posiada ciekawą neogotycką architekturę. Na wysokim ośmiobocznym cokole nadbudowano z cegły pięciokondygnacyjną wieżę w formie walca. Na narożach znajdują się wąskie pilastry. Dach ośmiopołaciowy z chorągiewką i datą 1905 - rok zakończenia budowy. Ostrołukowe okna przypominają strzelnice zamkowe. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak najlepiej podziwiać Malbork? Ze szczytu wieży krzyżackiego zamku
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama