Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wernisaż „Muszle świata” w Muzeum Wisły w Tczewie

Świat morskich skarbów dosłownie na wyciągnięcie ręki! W Muzeum Wisły w Tczewie w piątek, 19 lipca otwarto wystawę „Muszle świata ze zbiorów NMM”. Jej przesłanie to podróż przez świat różnorodnych gromad mięczaków. Każda muszla skrywa swoją niepowtarzalną historię. Obraz życia morskiego dopełniają ciała ryb, rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców. Tę wyjątkową wystawę można zwiedzać do 2 marca 2025 roku.
wystawa „Muszle świata ze zbiorów NMM”, Tczew 2024
– Przez prawie 60 lat zgromadziliśmy ponad 600 eksponatów fauny morskiej, z której wybraliśmy dla potrzeb wystawy 240 sztuk, z tego nieco ponad 200 muszli mięczaków – mówi kurator wystawy dr Wojciech Joński

Autor: Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

Co prawda, aby obejrzeć wszystkie eksponaty, które znalazły się na wystawie „Muszle świata ze zbiorów NMM”, trzeba „wdrapać się” na drugie piętro Muzeum Wisły w Tczewie, ale naprawdę warto!

To wyjątkowa ekspozycja ukazująca bogactwo i różnorodność pięciu z ośmiu głównych gromad mięczaków: 

  • ślimaków, 
  • małży, 
  • głowonogów, 
  • chitonów 
  • i walconogów. 

Zestawienie tak zróżnicowanych form oraz kształtów muszli przenosi odwiedzających w podróż przez niezwykły świat morskich stworzeń.

wystawa „Muszle świata ze zbiorów NMM”, Tczew 2024

Gości wernisażu w piątek, 19 lipca powitał dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Tak jak każda wystawa, tak i ta to jest dzieło wielu osób – podkreślił dr Marcin Westphal

W pasjonujący podwodny świat zgromadzonych wprowadził natomiast kurator wystawy dr Wojciech Joński

Warto podkreślić, że ekspozycja prezentuje nie tylko bogactwo form i kolorów muszli mięczaków, ale także przedstawia ryby, rozgwiazdy, szkielety koralowców oraz pancerze jeżowców, tworząc kompleksowy obraz środowiska życia morskiego. Głębia mórz, oceanów skrywa wprost bajkowe kolory, kształty, gabaryty. „Muszle świata” zawarte w czterech gablotach to podróż w świat estetyki natury, ale również zaproszenie do zgłębienia tajemnic życia pod powierzchnią wód.

Wystawa „Muszle świata” w Muzeum Wisły w Tczewie

Większość okazów pochodzi ze strefy tropikalnej oceanów, której zasięg, zgodnie z opinią naukowców, rozszerzył się na wody Morza Śródziemnego i południowej Australii. Wystawę uzupełniają podstawowe informacje na temat mięczaków, dotyczące ich występowania, systematyki, liczebności gromad oraz różnorodności kształtów.

Zbiór zgromadzony przez Dział Oceanografii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku został zapoczątkowany dzięki kolekcji wypreparowanych zwierząt morskich przekazanej w darze w latach 1970-1972 przez Eugeniusza Michno.

– Początkowo miał on się nazywać działem oceanotechniki – wyjaśnił dr Wiesław Joński. – Pierwszym nabytkiem był pancerz homara amerykańskiego, który podarował nam w 1965 roku redaktor Ruciński. Ale prawdziwy początek zbiorom dał dar Eugeniusza Michno, cukiernika, który po wojnie wylądował na Florydzie. Stał się miłośnikiem nurkowania i fotografii. Do Eugeniusza Michno dołączyło kilkunastu przyjaciół i pracowników Muzeum Morskiego, w tym Andrzej Wawrzyniak, twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, były ambasador Polski w Indonezji.

W kolejnych latach w gronie darczyńców znaleźli się: inż. Władysław Milewski, kpt. ż.w. Stefan Brąglewicz, kpt. Teofil Grydyk, Danuta Rydelek, Antoni Bereżecki, Małgorzata Sawicka, Andrzej Wawrzyniak, Kalikst Piechocki, Monika Golenko, Maria Urbaniak, dr Robert Domżał oraz Cecylia Kłobukowska

Kolekcja została także uzupełniona poprzez zakup muszli w firmie Import-Eksport, jak również za pośrednictwem Macieja Przywarskiego z Łodzi.

– Przez prawie 60 lat zgromadziliśmy ponad 600 eksponatów fauny morskiej, z której wybraliśmy dla potrzeb wystawy 240 sztuk, z tego nieco ponad 200 muszli mięczaków – mówi kurator wystawy dr Wojciech Joński. – W środowisku morskim występuje ponad 100 tys. gatunków. Można by więc stwierdzić, że na wystawie jest ich niewiele, ale mogę zapewnić, że eksponaty są naprawdę bardzo wartościowe i cenione przez kolekcjonerów.


Kurator wystawy/scenariusz: Wojciech Joński.
Projekt wystawy: Anna Ciemińska, Barbara Wojczuk-Krystek, Patryk Herdzik, Bartłomiej Garba.
Koordynacja realizacji wystawy: Bartłomiej Garba.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama