Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wkrótce odsłonięcie pomnika Lecha Bądkowskiego, człowieka wielu talentów i zasług

Uroczystość odbędzie się 31 sierpnia - w 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Data nie jest przypadkowa, bo Lech Bądkowski był sygnatariuszem porozumień w sierpniu 1980 roku
Lech Bądkowski
Data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa, bo Lech Bądkowski był sygnatariuszem porozumień w sierpniu 1980 r.

Autor: kaszubi.pl

Pomnik stanie w Gdańsku na skwerze przy kościele św. Jana, u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi. To niedaleko Targu Rybnego, gdzie Lech Bądkowski żył i tworzył. W lutym minęła 40. rocznica jego śmierci. 

Lech Bądkowski (1920-1984) był pisarzem, publicystą, działaczem politycznym i społecznym, podporucznikiem Wojska Polskiego. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak będzie wyglądał pomnik Lecha Bądkowskiego w Gdańsku

W sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które 8 lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działające do dzisiejszego dnia.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Lecha Bądkowskiego odbędzie 31 sierpnia 2024 r., o godz. 13 u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku.

- Druga część uroczystości odbędzie się w Dworze Artusa  - zapraszają Kazimierz Kleina, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego i Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

CZYTAJ TAKŻE: W Dębkach na 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki stanął jego pomnik

Pomnik został wzniesiony z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 i Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego.

Autorem pomnika Lecha Bądkowskiego jest toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer, którego projekt wygrał ogłoszony konkurs. Przedstawia on postać Lecha Bądkowskiego siedzącego na krześle. W jednej ręce trzyma książkę, w drugiej okulary.

Zwycięski projekt Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera z Torunia

Lech Bądkowski. Człowiek niezwykły

Urodził się 24 stycznia 1920 roku w Toruniu jako Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., walczył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich we Francji, uczestniczył w walkach Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Wrócił do Polski w 1946 r. i zamieszkał w Gdyni, a od 1951 r. w Gdańsku. Był związany z „Dziennikiem Bałtyckim” i tygodnikiem „Ziemia i Morze”. W latach 1954-56 pełnił obowiązki kierownika literackiego gdańskiego Teatru Miniatura. Od 1953 r. był działaczem Polskiego PEN Clubu i członkiem Związku Literatów Polskich. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), w którym działał do końca życia, mimo że nie był z pochodzenia Kaszubą. Zmarł 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. Ogłoszono go patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (1987) i honorowym obywatelem Gdańska (2000). Przyznano mu wysokie odznaczenia: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyż Wolności i Solidarności (2015).

W lutym br. przedstawiciele Komitetu Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego - od lewej:  Jan Wyrowiński (prezes ZKP), Kazimierz Kleina (przewodniczący),  Łukasz Richert (dyrektor biura ZG ZKP), Sławina Kosmulska (córka Lecha Bądkowskiego, prezeska Fundacja „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego) i Sławomir Kosmulski spotkali się w Toruniu w pracowni Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, by odebrać pomnik Lecha Bądkowskiego

Należał do pisarzy o rozległych zainteresowaniach. Za jego najpopularniejsze dzieła uznawane są dwa wczesne utwory: powieść „Wesoło w tropikach” (1962) i zbiór opowiadań „Bitwa trwa” (1960). Miał w swym dorobku nie tylko powieści i opowiadania, ale też baśnie dla dzieci, utwory dramatyczne, artykuły publikowane w różnych czasopismach, m.in. w miesięczniku „Pomerania”. Łącznie napisał 30 broszur i książek oraz blisko tysiąc artykułów.

Medal Lecha Bądkowskiego

W 25. rocznicę śmierci tego wielkiego Kaszuby gdański oddział ZKP ustanowił Medal Lecha Bądkowskiego. Przyznawany jest on od 2009 roku osobom, instytucjom, organizacjom szczególnie zasłużonym w działalności związanej z krzewieniem kultury kaszubsko-pomorskiej, języka kaszubskiego, za działalność na rzecz społeczności lokalnych Kociewia, Kaszub, Pomorza. Kapitułę stanowi Zarząd gdańskiego oddziału ZKP. 

Medal Lecha Bądkowskiego

Rok Lecha Bądkowskiego

Setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego przypadała 24 stycznia 2020 roku, dlatego też rok 2020 gdańscy radni jednogłośnie ustanowili Rokiem Lecha Bądkowskiego. Wcześniej, w roku 2000 został on wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Od tego też czasu, przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla gdańskich organizacji samorządowych, darczyńców i aktywnych społeczników.

- Lech Bądkowski, który był współtwórcą „Solidarności" i działaczem społecznym znacząco wpłynął na kształt gdańskiej kultury i przyczynił się do rozwoju samorządności lokalnej - mówiła wówczas prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Największą misją mojego ojca było wychowanie młodych ludzi. Od początku przyjazdu do Gdańska, w 1946 r, przygotowywał on kadrę, który przejmie władzę w Polsce. Wykonywał żmudną pracę u podstaw, nie był działaczem z pierwszych stron gazet. To widać w Radzie Miasta, ale też w całym mieście Gdańsk - powiedziała Sławina Kosmulska, córka Bądkowskiego, która uczestniczyła wówczas w tej uroczystej sesji. - Był aktywnym działaczem. Stowarzyszenie "Pomerania", które współtworzył, było swego rodzaju szkołą. To tam nauczyłam się, jak prowadzi się działania społeczne.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama