Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku. Co z Gdynią?

Zła wiadomość jest taka, że ceny biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku pójdą w górę. Lepsza jest taka, że jeszcze nie teraz tylko od czerwca tego roku.
autobusy, komunikacja miejska, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nie udało się. Musimy się przygotować na kolejna podwyżkę, tym razem biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku. Najtańszy bilet jednorazowy będzie kosztował 4,8 zł. I będzie to bilet 75-minutowy, który zastąpi dotychczasowy, godzinny.Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu mówi, że to nie jest łatwa decyzja. Ale wynika ona przede wszystkim z faktu, że drastycznie rosną wszystkie koszty.

- O 37 procent wzrosła cena energii elektrycznej, o 22 procent oleju napędowego, o 11 procent w górę poszły płace motorniczych i kierowców autobusów. Galopująca inflacja ma przełożenie na zakup różnych usług i towarów potrzebnych do funkcjonowania komunikacji publicznej – tłumaczy wiceprezydent.

I dodaje: - Chcemy, żeby w kolejnych latach komunikacja miejska rozwijała się, a nie zwijała. Dzisiaj ogłaszamy przetarg na zakup nowych 18 autobusów, planujemy otwarcie linii tramwajowej na Nowej Warszawskiej, co pociągnie za sobą kolejne, dodatkowe przewozy. Jednocześnie chcemy zachować jakość komunikacji miejskiej w Gdańsku, nie zmniejszając liczby połączeń i częstotliwości kursów, a także zachowujemy bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży oraz wspólny bilet z koleją dla naszego miasta.

O 37 procent wzrosła cena energii elektrycznej, o 22 procent oleju napędowego, o 11 procent w górę poszły płace motorniczych i kierowców autobusów. Galopująca inflacja ma przełożenie na zakup różnych usług i towarów potrzebnych do funkcjonowania komunikacji publicznej

Piotr Borawski / wiceprezydent Gdańska

Dlatego ci, którzy jeżdżą regularnie komunikacją publiczną i kupują bilety okresowe, wydadzą od czerwca w ciągu miesiąca o 10 złotych więcej do biletu miesięcznego, a ci którzy jeżdżą nieregularnie, kupując bilety jednorazowe, zapłacą miesięcznie więcej o 15-20 złotych, niż teraz – tłumaczy Piotr Borawski.

Oto nowe stawki

Zgodnie z zaproponowaną taryfą w ofercie pojawi się bilet jednorazowy w cenie 4,80 zł, który zastąpi dotychczasowe bilety: na jeden przejazd oraz jednogodzinny. Z nowym biletem pasażer będzie mógł korzystać z autobusów i tramwajów przez 75 minut od momentu skasowania. Bilet pozwala również na swobodne przejechanie od pętli do pętli. Cena biletu 24-godzinnego po zmianach wyniesie 18 zł. Ceny biletów ulgowych wzrosną proporcjonalnie i wyniosą odpowiednio 2,40 zł i 9 zł (za bilet całodobowy). Podobnie jak w przypadku biletów jednorazowych, oferta biletów miesięcznych też zostanie uproszczona. W miejsce dwóch biletów, z których jeden był ważny od poniedziałku do piątku, a drugi przez wszystkie dni tygodnia, pojawi się jeden, z którego będzie można korzystać przez cały tydzień. Zaproponowana cena biletu miesięcznego to 109 zł w przypadku biletu normalnego i 54,50 zł za bilet ulgowy. Nabywcy tego biletu, w dalszym ciągu będą mogli korzystać nie tylko z autobusów i tramwajów, ale też z pociągów SKM, PKM i POLREGIO w granicach Gdańska.

Propozycja nowych taryf będzie przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu MZKZG. Z kolei projekt uchwały dotyczący tych zmian, zostanie skierowany na sesję Rady Miasta, która odbędzie się 31 marca.

Drożej może być również w Gdyni

Jeżeli MZKZG zaakceptuje propozycję taryf, od połowy roku więcej za bilety zapłacą także gdynianki oraz gdynianie.  

Ceny biletów jednoprzejazdowych oraz czasowych mają wzrosnąć z 3,80 zł do 4,80 zł (jednoprzejazdowy na linie zwykłe i nocne), z 4,40 zł do 5 zł (75-min lub jednoprzejazdowy na linie zwykłe, pospieszne i nocne) oraz z 14 zł na 18 zł (24-godzinny na linie zwykłe, pospieszne i nocne). Jednocześnie modyfikacji ma ulec ważność biletu czasowego, który z „godzinnego” ma zostać przemianowany na „75-miutowy”.

„Zmienią się również ceny biletów okresowych, choć zmiany stawek częściowo rekompensuje to, że będą one obowiązywać we wszystkie dni tygodnia, a nie jak do tej pory jedynie w dni robocze – przekonuje w komunikacie Urząd Miasta Gdyni. - Miesięczne obejmujące linie zwykłe i nocne w granicach Gdyni będą w normalnej taryfie kosztować 94 zł (imienny, obecnie 86 zł) lub 110 zł (na okaziciela, obecnie 96 zł), a w przypadku biletu obejmującego także linie pospieszne – 106 zł (imienny, obecnie 98 zł) i 124 zł (na okaziciela, obecnie 111 zł)”.

Tym samym z taryfikatora znikną bilety okresowe ważne w dni robocze, kosztujące odpowiednio 78 zł oraz 92 zł.

Za bilet miesięczny obejmujący wszystkie linie w granicach jednej z gmin: Sopotu, Rumi, gminy Kosakowo, gminy Żukowo, gminy Szemud, gminy Wejherowo lub gminy Kolbudy pasażerowie zapłacą 74 zł (imienny) lub 86 zł (na okaziciela), w granicach Rumi, Redy i Wejherowa lub gminy Wejherowo i Rumi – 96 zł (imienny) lub 112 zł (na okaziciela), natomiast w obrębie całej sieci komunikacyjnej ZKM Gdynia będzie trzeba zapłacić 116 zł (imienny) lub 130 zł (na okaziciela).

Zmiany obejmą również bilety metropolitalne, które umożliwiają przesiadanie się pomiędzy pojazdami ZKM w Gdyni, ZTM w Gdańsku i MZK Wejherowo. Za zwykły bilet jednoprzejazdowy będzie trzeba zapłacić 4,60 zł lub 4,80 zł w wersji telefonicznej oraz 5 zł lub 5,20 zł w wersji papierowej (obecnie 3,60 zł i 4 zł). Za bilety 75-minutowe – 5 zł (linie zwykłe i nocne lub zwykłe, pospieszne i nocne ZKM) lub 6 zł (linie zwykłe, pospieszne i nocne). Dobowe – 20 zł za komunalny, 26 zł za kolejowo-komunalny dwóch organizatorów oraz 30 zł za kolejowo-komunalnych wszystkich organizatorów. Z kolei bilety 72-godzinne – 40 zł za komunalny i 60 zł za kolejowo-komunalny wszystkich organizatorów.

Bilet metropolitalny miesięczny komunalny ma kosztować 136 zł. Bez zmian pozostaną natomiast ceny metropolitalnych biletów miesięcznych kolejowo-komunalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama