Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Biała tęcza nad Kaszubami. Nietypowe zjawisko uwiecznione na zdjęciach!

Biała tęcza powstaje w drobinkach mgły, a zobaczyć ją można tylko w odpowiednich warunkach. Rankiem 30 września pojawiła się nad Kaszubami.
Biała tęcza, Kaszuby
Na Kaszubach zaobserwowano białą tęczę

Autor: Estera Główczewska

Biała tęcza na Kaszubach. Udało się ją sfotografować!

Wielobarwna tęcza jest wynikiem załamania promieni słonecznych w zawieszonych w powietrzu kroplach wody. Muszą być na tyle duże, żeby białe światło mogło rozszczepić się na spektrum kolorów widzialnych gołym okiem. Powstawanie białej tęczy jest prostsze – podświetlone kropelki mgły są na tyle małe, że padające na nie światło nie ma możliwości rozszczepienia się. Dzięki temu widzimy odznaczający się łuk, delikatnie zabarwiony czerwienią na zewnętrznej krawędzi i błękitem na wewnętrznej.

(fot. Estera Główczewska)

Na Kaszubach łatwiej jest zauważyć takie zjawisko ze względu na warunki atmosferyczne. To region położony na wyższej wysokości bezwzględnej niż reszta kraju, więc często występują na nim mgły. Jeśli teren jest poziomy, białą tęczę można zobaczyć kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Stąd uchwycona na zdjęciach tęcza z 30 września.

Co ciekawe, białą tęczę można zobaczyć także z samolotu lub ze statku. Obserwowana z góry może układać się w pełen okrąg. 

ZOBACZ TEŻ: To Silent Hill? Nie, to Sopot! Mgła spowiła plaże kurortu. Wiemy, dlaczego!

Jak powstaje biała tęcza?

Do stworzenia takiego zjawiska może posłużyć też światło księżyca lub sztuczne światło. W słabych warunkach oświetleniowych ludzkie oko nie rozpoznaje, czy widziana przez nie tęcza jest biała czy kolorowa, stąd częste obserwacje białej tęczy wywołanej światłem księżyca. Warunkiem powstawania białej tęczy jest jednolita wielkość kropel i odpowiedni kąt padania światła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama