Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. Tam żyje się najlepiej!

Fundacja Rozwoju Demokracji lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Urząd Statystyczny w Gdańsku opracowali Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. Na listę trafiły te, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego i stosowanych przez nie najlepszych praktyk. Sprawdź, gdzie żyje się najlepiej!
Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. Tam żyje się najlepiej!
(Fot. Olek Knitter)

W Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego ocenie poddano wszystkie gminy województwa, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Gdańska, Sopotu, Gdyni i Słupska. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiadał Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Na listę najlepszych gmin trafiły te, które sprawnie realizują swoje zadania i wykorzystują potencjał rozwojowy. Jak podkreślają autorzy rankingu, ma on odpowiedzieć na pytania, m.in., jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję oraz czy mieszkańcom Pomorza żyje się coraz lepiej.

Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. Sprawdź, gdzie żyje się najlepiej!

Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. Jakie kryteria brano pod uwagę?

Autorzy rankingu podkreślają, że premiuje on gminy o największym potencjale, zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Przy opracowywaniu zestawienia, pod uwagę brano następujące składniki:

  1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca.
  2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca.
  3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin.
  4. Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca.
  5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca.
  6. Liczbę podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym.
  7. Wyniki egzaminu ósmoklasisty.
  8. Saldo migracji na 1000 ludności.
  9. Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca.
  10. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin.
  11. Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca.
  12. Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej.
  13. Przyrost naturalny na 1000 ludności
  14. Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy.
  15. Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym.
  16. Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną.

Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji, zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. (…) Na podstawie wyników powstaną artykuły i analizy podsumowujące, które, szczególnie w dłuższej perspektywie, pokażą trendy w rozwoju gmin naszego regionu – poinformowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Ranking Gmin Województwa Pomorskiego. W jakich kategoriach przyznano wyróżnienia?

W Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego nagrody przyznano w kategoriach:

  • gminy wiejskie,
  • gminy miejsko-wiejskie,
  • gminy miejskie,
  • gminy liderzy powiatowi.

Wyróżniono również lidera wspierania aktywności obywatelskiej oraz lidera wspierania rozwoju pracowników JST (w Jednostkach Samorządu Terytorialnego).

Laureatów nagrodzono podczas gali, która odbyła się w czwartek, 18 listopada w Gdańsku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama